18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Uroczysta msza z okazji Święta Wojska Polskiego [ZDJĘCIA]

RK
Fot. Radosław Konczyński
15 sierpnia to rocznica "cudu nad Wisłą" i związane z nią Święto Wojska Polskiego, a jednocześnie kościelne święto Wniebowzięcia Matki Boskiej. W kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku odbyła się msza w intencji Ojczyzny z udziałem kompanii honorowej 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Mszę świętą w 93 rocznicę bitwy warszawskiej koncelebrowali: ks. Krzysztof Pietrzniak - kapelan malborskiego wojska, ks. Arkadiusz Śnigier - dziekan dekanatu Malbork oraz ks. prałat Jan Żołnierkiewicz - były dziekan i były kapelan garnizonu.

Obecny dziekan przypomniał, że 15 sierpnia nie jest tylko świętem kościelnym, ale też ważną datą w historii naszego kraju i nie tylko. - Bohaterstwo polskiego żołnierza w 1920 roku uratowało Polskę, ale i Europę – stwierdził ks. Śnigier na początku mszy świętej.

Homilię podczas uroczystości wygłosił kapelan malborskich żołnierzy.

Nieprzypadkowo spotykamy się w tej malborskiej świątyni. Bo Maryja wysłuchała próśb swojego narodu podczas wielkiej nowenny w 1920 roku. I nieuprawnione jest mówienie, że to nie były wydarzenia cudowne. Obserwuję, że wielu ludzi boi się tego określenia „cud nad Wisłą”; boją się, że zaraz zostaną ośmieszeni, nazwani ciemnogrodem, moherowym beretem albo obywatelem drugiej kategorii. Dlaczego się bać czegoś, co jest fundamentem? - mówił ksiądz Pietrzniak.

Kapelan cytował Józefa Piłsudskiego, który opisując wydarzenia z 1920 roku z wojny polsko-bolszewickiej stwierdzał, że między 8 a 15 sierpnia działo się coś niesłychanego, jakby bajkowego.

- Z kolei francuski generał opisywał, że nigdy nie widział takiej modlitwy, jak w Warszawie. Naród padł na kolana. A ks. Achilles Ratti, ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, późniejszy papież Pius XI, mówił, że więcej Polsce mogą pomóc modlitwy niż sztuka militarna – opowiadał ks. Pietrzniak.

Za www.bitwawarszawska.pl
: „Achilles Ratii był nuncjuszem apostolskim w odrodzonej po zaborach Polsce. W 1920 roku osobiście doświadczył w Warszawie zagrożenia ze strony Armii Czerwonej. Widział to niezwykłe zwycięstwo, jedyną właściwie zwycięską kampanię od czasów Odsieczy Wiedeńskiej w 1683 roku o ciężarze nie mniej brzemiennym dla Europy niż tamta odsiecz. Papież Pius XI doskonale wiedział, że "cud nad Wisłą" to opatrznościowe ocalenie Polski i Europy, zawdzięczamy nie tylko krwi żołnierzy, ale także błagalnym modlitwom leżących krzyżem rzesz pielgrzymów na Jasnej Górze.”

Celowo zacytowałem parę świadectw, żeby zorientować nas, co przeżywamy. Wtedy wszyscy w całej Polsce byli włączeni w ten łańcuch modlitewny, więc czemu dziś odbierać powagę tamtego czasu? W imię poprawności politycznej? - pytał retorycznie ksiądz kapelan podczas czwartkowej mszy.

Między innymi stwierdził w homilii również, że „o wiele bardziej niebezpieczny jest czas dzisiejszy, bo bolszewicy chcieli nas niewolić fizycznie, a dziś jest walka o duszę, wnętrze, bo mamy tzw. wolność. Tak zwaną, bo wydaje się nam, że hulaj dusza, piekła nie ma”. Ksiądz zaapelował też o wzajemny szacunek.

- Największym źródłem przyjaźni i koleżeństwa, również w wojsku, jest szacunek. Dlatego życzę wszystkim, aby pamiętali o szacunku: do kolegi, koleżanki, orła białego i barw narodowych, dla siebie. Szacunek jest największym źródłem przyjaźni. Przyjaźnijmy się, szanujmy się jako chrześcijanie, jako ludzie dobrej woli pod przewodnictwem Maryi - zakończył kapelan malborskiego wojska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto