Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Uroczystość w 82 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Kwiaty na Skwerze Żołnierzy Wyklętych

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
27 września przypada rocznica utworzenia państwa, które było ewenementem w skali Europy okupowanej przez Niemców podczas II wojny światowej. Polskie Państwo Podziemne powstało w 1939 roku. Z tej okazji, by uczcić tysiące jego członków, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, służb mundurowych i szkół złożyli kwiaty na Skwerze Żołnierzy Wyklętych w Malborku.

Wrzesień 1939 roku był jednym z najtragiczniejszych okresów w historii Polski. Podczas poniedziałkowej uroczystości burmistrz Malborka Marek Charzewski przypomniał o napaści Niemiec, a potem Związku Radzieckiego na nasz kraj.

- Pod koniec września Polacy wiedzieli, że kampania wrześniowa jest przegrana, ale również wiedzieli, że mimo porażki w tej otwartej wojnie należy dalej walczyć o Ojczyznę w ramach struktur konspiracyjnych. W nocy z 26 na 27 września 1939 r. powstała pierwsza organizacja konspiracyjna - Służba Zwycięstwu Polski, która następnie przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, by 14 lutego 1942 r. decyzją generała Sikorskiego stać się Armią Krajową - mówił burmistrz Marek Charzewski.

Poza AK, która była największą armią podziemną okupowanej Europy (250-350 tys. żołnierzy), konspiracyjne struktury miały wiele cech państwa działającego w normalnych warunkach: rząd na uchodźstwie z delegaturą w kraju, podziemny parlament, podziemne oświatę, kulturę, organy wymiaru sprawiedliwości, wydawnictwa itd. Dlatego już po wojnie historycy nazwali całą tę działalność niepodległościową Polskim Państwem Podziemnym, przyjmując za jego początek 27 września 1939 r.

Ta nazwa była związana z tym, że rzeczywiście Polacy potrafili w okupowanym kraju stworzyć struktury, które działały tak, jak normalne państwa - dodał Marek Charzewski.

Burmistrz przypomniał, że tego samego dnia przypada druga ważna rocznica. 27 września 1939 roku Naczelna Rada Harcerska ZHP podjęła decyzję o przejściu związku w struktury konspiracyjne pod nazwą Szarych Szeregów.

- My dziś możemy jako mieszkańcy Malborka, Polacy czytać o tych ludziach z kart historii, ale mamy również wielkie szczęście, że na dzisiejszych uroczystościach jest z nami zasłużony dla miasta Malborka, dh hm. Jerzy Litwiński, który był członkiem Szarych Szeregów - podkreślił Marek Charzewski. - To dla nas wielki powód do dumy, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie, w której nasi rodacy potrafili stworzyć takie struktury, których nie potrafił stworzyć żaden naród w okupowanej Europie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto