Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Uroczystości z okazji 11 lipca - rocznica plebiscytu na Powiślu i rzezi wołyńskiej

Radosław Konczyński
Śp. Arkadiusz Binnebesel
Śp. Arkadiusz Binnebesel Fot. R. Konczyński
11 lipca przypadają dwie rocznice - 95 rocznica plebiscytu na Powiślu decydującego o przynależności naszych ziem do Polski bądź Niemiec oraz 72. rzezi wołyńskiej. Malborskie obchody odbędą się jednak... dzień wcześniej, już w piątek (10 lipca).

- Burmistrz Malborka Marek Charzewski zaprasza do wzięcia udziału w obchodach upamiętniających ważne dla mieszkańców miasta wydarzenia związane z ich historią: 95. Rocznicy Plebiscytu na Ziemi Malborskiej oraz obchodzonej tego samego dnia 72. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Rocznice wypadają w sobotę, ale do ich obchodów zapraszamy w piątek 10 lipca - informuje Urząd Miasta Malborka.

O godz. 14 kwiaty zostaną złożone pod tablicą na budynku Ratusza staromiejskiego, upamiętniającą bojowników ruchu plebiscytowego o polskość ziemi malborskiej w 1920 roku.

Plebiscyt na Powiślu odbył się 11 lipca 1920 roku. Decydował on o przynależności państwowej m.in. powiatu malborskiego. Głosowanie odbyło się w powiatach: kwidzyńskim, malborskim, suskim i sztumskim. 
Wyniki plebiscytu w Malborku były korzystniejsze dla Niemiec. Za tą opcją zagłosowało 9641 osób, za Polską opowiedziało się 165 osób. To był szok dla miejscowej ludności polskiej.

Na niekorzystny dla Polski wynik złożył się szereg przyczyn. Strona niemiecka dysponowała olbrzymią przewagą materialną, organizacyjną i propagandową. Plebiscyt odbył się w trudnym dla Polski momencie, w czasie ofensywy wojsk bolszewickich w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

Mieszkańcy Malborka co roku upamiętniają bojowników ruchu plebiscytowego walczącego o polskość tych ziem. Dawniej pamiątkowa tablica znajdowała się na budynku byłego Domu Polskiego z okresu plebiscytowego przy ul. Piastowskiej 15 (już nie istnieje). Do jej odsłonięcia przyczynił się Arkadiusz Binnebesel. Trudno sobie wyobrazić coroczne obchody 11 lipca bez pana Arkadiusza, ale - niestety - w tym roku po raz pierwszy Go zabraknie. Nie opowie więc, że w sprawie powstania pierwszej tablicy jeździł m.in. do Komitetu Wojewódzkiego PZPR, gdzie usłyszał, że "ani nie będziemy przeszkadzać, ani nie pomożemy". Obecna tablica jest drugą. Pierwszą, wykonaną z mosiężnej płyty, skradziono.

CZYTAJ TEŻ: Zmarł Arkadiusz Binnebesel, zasłużony malborczyk

Przy Ratuszu podstawiony będzie autobus, którym będzie można przejechać pod budynek dworca PKP. Tam o godz. 14.30 zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą przybycie pierwszych powojennych osadników z Wołynia. Pierwszy pociąg z repatriantami wjechał na stację w Malborku 18 maja 1945 roku. W piątek malborczycy uczczą natomiast pamięć Polaków - ofiar mordów, do których dochodziło na Ukrainie w okresie II wojny światowej. Zbrodnie miały miejsce w latach 1943-45, ale ich apogeum przypadło 11 lipca, gdy Ukraińcy masowo eksterminowali Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto