Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Urodzenia, śluby i zgony w 2021 roku. Ludzkie losy według danych USC

Anna Szade
Anna Szade
Rok 2021 to drugi z rzędu, który zdominowała pandemia koronawirusa. Ta trudna sytuacja ma wielki wpływ na ludzkie losy. To przekłada się także na lokalne statystyki. Miniony rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych zgonów w Urzędzie Stanu Cywilnego w Malborku. Zmieniają się również ślubne zwyczaje.

Jeszcze przed końcem 2021 r. poprosiliśmy Urząd Stanu Cywilnego w Malborku o informacje dotyczące liczby urodzeń, zgonów i udzielanych ślubów z ostatnich 12 miesięcy. To niby tylko statystyki, ale odzwierciedlają rzeczywistość, w której żyjemy.
Warto jednak pamiętać, że te dane nie dotyczą tylko mieszkańców miasta. Na świat w malborskim szpitalu przychodzą dzieci z okolicznych miejscowości, także spoza naszego powiatu. To dotyczy również osób, które zmarły na szpitalnym oddziale covidowym - rejestrowane są w malborskim USC.

Ślub cywilny dla formalności. Kościelny z weselem odłożony

Rygory, z jakimi wszyscy się mierzymy, mają wpływ na życiowe decyzje, choćby te o ślubach.
- Wyraźnie widać, że cywilna forma zawarcia małżeństwa wyraźnie dominuje nad konkordatową – przyznaje Renata Nosko, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Malborku.

Swoimi wynikami obserwacji dzieli się również malborski włodarz.

Śledzę śluby siłą rzeczy, bo ich ich udzielam. Jeśli chodzi o liczbę, jest mniej więcej tyle samo. Ale nowa tendencja jest taka, że śluby są zawierane w powszednie dni: w poniedziałki, wtorki. Czyli po to, by mieć „papier”, bo para planuje, że ślub kościelny z weselem weźmie na przykład na wiosnę – opowiada Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Nie da się również ukryć, że terminy dopasowywane są do sytuacji.
- Szczególny wzrost zauważa się w okresie zniesienia obostrzeń pandemicznych, czyli pod koniec drugiego kwartału, w trzecim kwartale i na początku czwartego – tłumaczy Renata Nosko.

Powoli dociera do Malborka moda na śluby cywilne poza USC, najczęściej są to sale, w których później odbywają się wesela. W ubiegłym roku było 10 par, które powiedziały sobie „tak” w wybranej przez siebie scenerii.

Zgony w Malborku. Grudzień ze smutnym rekordem

Wydawało się, że skoro rok 2020 okrzyknięto w Polsce najczarniejszym od zakończenia drugiej wojny światowej, to gorzej być nie może. Wówczas zmarło ok. 480 tys. osób.
- Liczba zgonów w 2020 r. przekroczyła o ponad 100 tys. średnioroczną wartość z ostatnich 50 lat (477 tys. do 364 tys.), natomiast współczynnik zgonów na 100 tys. ludności osiągnął najwyższą wartość od 1951 roku – komentowali eksperci z Głównego Urzędu Statystycznego.

Ale 2021 rok jest jeszcze tragiczniejszy, jeśli chodzi o liczbę zgonów. GUS nie zgromadził jeszcze wszystkich danych za 2021 r., jednak prognozy mówią, że może to być pół miliona. Nie inaczej jest w Malborku. Przez cały 2019 r. USC wydał 404 akty zgonu, rok później - 510. W 2021 r. było to już 739. To aż o jedną trzecią więcej.

Wzrost liczby zgonów to problem ogólnokrajowy. W grudniu 2021 r. zarejestrowaliśmy ich rekordową liczbę, bo 109 – przyznaje Renana Nosko.

Większość zmarłych to, jak wynika z danych, niestety ofiary pandemii. Jak przekazała nam kierownik USC, z informacji zawartych na kartach zgonów osób zmarłych tylko w grudniu wynika, że wtórną lub wyjściową, czyli pierwotną przyczyną śmierci dla 73 osób był koronawirus.
- 64 osoby nie miały wpisanych w karcie zgonu chorób współistniejących, 9 zmarłych miało choroby współistniejące, 34 osoby zmarły z innych przyczyn niż COVID-19 – wylicza Renata Nosko.

Tylko jednego dnia, 27 grudnia 2021 r., po akty zgonu bliskich zgłosiło się aż 21 osób.

Rok 2020 był już szokujący. W 2021 roku, niestety, ma być kolejny rekord. Być może to dlatego, że wyż demograficzny wchodzi w trudny wiek. Pierwszy wyż to lata 1950-1955. Wówczas była pierwsza fala dużej liczby urodzeń po wojnie. Teraz te osoby wchodzą w trudny wiek, są po siedemdziesiątce – próbuje wytłumaczyć te dane burmistrz Charzewski.

Liczba urodzeń rośnie, ale wolniej

W 2021 r. w Malborku zostało zgłoszonych do USC o jedną piątą dzieci więcej niż w 2020 r., gdy było ich 636. Dla porównania, przed pandemią w 2019 r. wydano 543 akty urodzenia.
- W stosunku do roku 2020 nie jest to tak znaczący wzrost, jak w latach poprzednich, ale jednak liczba ta rośnie – przyznaje Renata Nosko.

Okazuje się jednak, że te dane w zestawieniu z liczbą osób zmarłych już takie optymistyczne nie są.

Zestawiając zgony z urodzeniami jesteśmy na minusie. W tym roku po raz pierwszy w historii malborskiego USC liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń o 39 – zwraca uwagę kierownik urzędu.

Pełne dane pochodzące z malborskiego USC, dotyczące urodzeń ślubów i zgonów w 2021 r. prezentujemy w galerii u góry strony. Dla porównania prezentujemy statystki z dwóch poprzednich lat. Widać tam jak na dłoni, że pandemia wpływa na ludzkie losy.

Malbork. To pierwsze dzieci, które przyszły na świat w 2022 ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto