Malbork. W batalionie terytorialsów będzie pięć wcieleń, czyli tyle okazji, by zostać żołnierzem WOT

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Zainteresowani służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej będą mieli w 2022 roku pięć okazji, by wstąpić do 71 Batalionu Lekkiej Piechoty.

Rozpoczyna się piąty rok funkcjonowania 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. W 2021 roku w jej szeregi wcielono 546 nowych żołnierzy. Obecnie brygada liczy ich ponad 1400.

- Zwłaszcza w okresie ostatnich kilku miesięcy zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania służbą. Jest to zazwyczaj związane z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy i chęcią zaangażowania się w obronę naszej Ojczyzny. Wielu nowych żołnierzy mówi, że to tylko przyspieszyło ich decyzję o wstąpieniu w nasze szeregi – informuje mjr Tomasz Klucznik, rzecznik prasowy 7 PBOT.

Obecnie w skład pomorskiej brygady wchodzą bataliony lekkiej piechoty w Malborku i Słupsku, a w tym roku ma powstać kolejny – 72 Batalion Lekkiej Piechoty w Kościerzynie. Zaletą WOT jest to, że pozwala łączyć pracę zawodową czy naukę ze służbą wojskową.

Aby zostać terytorialsem, trzeba wpierw przejść szesnastodniowe szkolenie podstawowe skierowane dla osób, które nigdy nie były w wojsku. Rezerwistów czeka szkolenie wyrównawcze w wymiarze ośmiu dni. Są one organizowane przez te bataliony – przypomina Tomasz Klucznik.

W przypadku 71 BLP w Malborku takie szkolenia zaplanowane są w terminach: 18 marca-2 kwietnia, 6-21 maja, 25 czerwca-6 lipca, 15-30 września i ostatnie 25 listopada-10 grudnia. W batalionie słupskim najbliższe szkolenie przeprowadzone będzie w ramach programu „Ferie z WOT” 11-26 lutego, a kolejne: 10-25 czerwca, 9-24 września, 18 listopada-3 grudnia i 10-11 grudnia.

Cały proces szkolenia terytorialsa trwa trzy lata. W pierwszym roku poznaje on zasady obsługi i posługiwania się bronią, zapoznaje się z uzbrojeniem, sprzętem i wyposażeniem żołnierza lekkiej piechoty. Poznaje zasady topografii, taktyki, pierwszej pomocy, łączności i wiele innych umiejętności, które są niezbędne na współczesnym polu walki.
Drugi rok to szkolenia specjalistyczne. W tym czasie żołnierz zdobywa wiedzę i niezbędne umiejętności potrzebne w jego specjalizacji, np. sapera, medyka czy snajpera. Trzeci rok ma na celu zgranie wszystkich pododdziałów oraz naukę optymalnego wykorzystania zdobytych umiejętności w ramach swojej sekcji.

- Nie możemy zapominać, że credo terytorialsa to „Zawsze gotowi, zawsze blisko” i w myśl tej zasady już od dwóch lat wspieramy naszą lokalną społeczność w walce z koronawirusem. Stąd, poza szkoleniem typowo wojskowym, żołnierze uczestniczą też np. w kursach opieki nad pacjentem leżącym, kursach kwalifikowanej pierwszej pomocy czy zdobywają uprawnienia do wykonywania szczepień – przypomina major Klucznik.

Później żołnierzy WOT można zobaczyć w placówkach medycznych w całym województwie pomorskim, gdzie odciążają personel medyczny przy walce z koronawirusem

Zainteresowani służbą w piątym rodzaju Sił Zbrojnych mogą już teraz kontaktować się z rekruterami WOT poprzez stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Na pewno wszelkich informacji udzieli też Wojskowa Komenda Uzupełnień w Malborku.

Malbork. Nowi terytorialsi złożyli przysięgę już na sztandar...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie