Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork w hołdzie żołnierzom wyklętym [ZDJĘCIA, WIDEO]. "Dziś jesteśmy w naszej Polsce, która pamięta o bohaterach"

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Malborskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się późnym popołudniem. Najpierw złożono kwiaty pod kamieniem na Skwerze Żołnierzy Wyklętych. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod kamień przy Rondzie Danuty Siedzikówny "Inki".

ZOBACZ: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018 w Malborku. Fragment przemarszu i przemowy na Rondzie "Inki"

Po przemarszu, przy Rondzie "Inki", wiceburmistrz Malborka Jan Tadeusz Wilk cytował fragmenty wiersza Czesława Miłosza pt. "Który skrzywdziłeś": Który skrzywdziłeś człowieka prostego/ Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając (...)/ Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta/ Możesz go zabić - narodzi się nowy./ Spisane będą czyny i rozmowy.

- I zostały spisane. Zostały zapamiętane. Nawet o tych, których bardzo chciano zapomnieć. Przekonywano Polaków, naród, Europę, świat, że nie istnieją. Po latach Ojczyzna, historia o nich się upomniała i są wśród nas. Zdjęcia tych wspaniałych postaci trzymają młodzi ludzie, dla których one są wzorem do naśladowania. Wzorem w okolicznościach takich ukształtowanym, które oby się nigdy nie powtórzyły - mówił Jan Tadeusz Wilk. - Dziś jesteśmy w naszej Polsce, Polsce demokratycznej, która pamięta o swoich bohaterach.

- Cieszę się bardzo i chciałem podziękować, że jesteśmy w ten dzień chłodny, marcowy tu, w tym miejscu, aby uczcić pamięć tych, którzy nie pogodzili się z decyzjami wielkich tego świata, którzy dzielili Europę po układzie poczdamskim i jałtańskim. Podjęli nierówną walkę, zginęli. Chwała ich pamięci - dodawał Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski.

Krzysztof Grylak, radny powiatowy, przypomniał, że żołnierze niepodległościowego podziemia _"byli skazywani na śmierć przez polskojęzycznych sędziów, ludzi, którzy otrzymywali szlify sędziowskie po trzech miesiącach kursu i skazywali ludzi na śmierć, takich właśnie jak Witold Pilecki". _Chwilę wcześniej postać rotmistrza przypomniał Patryk Pawłowski ze Stowarzyszenia Historycznego im. 5 Wileńskiej Brygady AK w kontekście starań o nadanie jego nazwy nowemu mostowi w Malborku.

Przypomnijmy, że to nie koniec obchodów w Malborku. 4 marca drugi rok z rzędu odbędzie się wydarzenie pod nazwą „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Organizatorem jest 22 Baza Lotnictwa Taktycznego. Bieg ma formułę zamkniętą, to znaczy, że nie ma do niego zapisów. Dystans 1963 metrów w Parku Miejskim pokona 40 osób - wytypowani przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta Malborka, Urzędu Gminy Malbork i malborskiej bazy lotniczej.

22 BLT informuje, że w związku z planowaną imprezą kierowcy mogą napotkać niewielkie utrudnienia w ruchu drogowym w okolicy ul. Parkowej od godz. 11.45 do 12.30. Bieg rozpocznie się o godz. 12, trasa będzie poprowadzona ulicą Parkową i ścieżką pieszo-rowerową nad Nogatem.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako święto państwowe jest obchodzony od 2011 roku. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie jego uchwalenia podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci w katastrofie smoleńskiej projekt podtrzymał nowy prezydent RP, Bronisław Komorowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto