Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. W Klubie 22 BLT odbył się V Festiwal "O Patriotyczną Nutę". Grand Prix pojechało z kapelą rockową do Opiniogóry Górnej

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W sobotę (22 października) w Klubie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku odbył się koncert galowy V Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki „O Patriotyczną Nutę”. Wcześniej w ciągu dwóch dni finaliści zaprezentowali się przed jury.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki „O Patriotyczną Nutę” organizowany przez Klub 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego to wydarzenie dla wokalistów, recytatorów, twórców oraz zespołów wokalnych z całej Polski.

Ideą jest rozwijanie wrażliwości na piękno poezji polskiej, upowszechnianie kultury żywego słowa oraz popularyzacja polskiej piosenki patriotycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych – wyjaśniają organizatorzy.

Piąta edycja to mały jubileusz. Finalistów wyłoniono spośród trzystu wokalistów z całego kraju. 20 i 21 października w sali widowiskowej Klubu 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku zaprezentowali się przed jury w składzie:

  • Karolina Kinder-Osijewska - inżynier dźwięku, wokalistka, nauczyciel śpiewu, absolwentka inżynierii dźwięku i obrazu na Politechnice Gdańskiej oraz wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku;
  • Kinga Pruś - wokalistka, gitarzystka, kompozytorka i autorka tekstów, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku;
  • Paulina Grochowska - aktorka musicalowa pracująca w Teatrze Syrena, Rampa, Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie oraz Teatrze Muzycznym w Toruniu, wokalistka studia Accantus, absolwentka Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku;
  • Tadeusz Seibert, którego w Malborku specjalnie przedstawiać nie trzeba – m.in. laureat programów telewizyjnych, w tym finalista X edycji „The Voice of Poland”, od kilku lat prowadzi Autorską Szkołę Wokalną „Seibart”, absolwent wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Konkurs piosenki "to nie jest matematyka"

Wyniki V Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki „O Patriotyczną Nutę” zostały ogłoszone po koncercie galowym, który w minioną sobotę (22 października) odbył się w Klubie 22 BLT. W pierwszej części uczestnicy zaprezentowali się w repertuarze patriotycznym, a w drugiej - w rozrywkowym.

- To nie jest matematyka. Wynik nigdy nie jest jeden poprawny, tylko jest to subiektywne zdanie, kwestia gustu. Oczywiście, w jury zasiadają z reguły osoby, które wykonują ten zawód, ale proszę pamiętać, że każdy z nas czuje inaczej, słyszy inaczej, przy czym innym dostaje ciarek - podkreślała Paulina Grochowska, przewodnicząca jury.

Wśród laureatów nie zabrakło miejscowych wykonawców, m.in. grupy wokalnej Folk, Balbinek z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji czy zespołu Parafraza z I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku (I nagroda w kategorii zespołów 15-19 lat). Grand Prix festiwalu trafiło natomiast do kapeli rockowej Kucanki, którą tworzą dziewczęta z Opiniogóry Górnej na Mazowszu.

Imprezą towarzyszącą festiwalowi było wyzwanie „Moja Polska”, które polegało na nagraniu piosenki w swojej miejscowości. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły Dominika Sztonek i Aleksandra Juchniewicz.

Dzięki piosence patriotycznej "można góry przenosić"

Wykonawcy podczas koncertu galowego zachwycili m.in. dowódcę 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Poziom był niesamowity. Gdyby była telewizja i transmitowała ten koncert, na pewno mielibyście państwo dużą oglądalność. Dziękujemy za ładunek emocji, który tutaj nam zaserwowaliście. Piosenka to oręż, dobrze o tym wiemy - od piosenek patriotycznych po piosenki rozrywkowe, szlagiery, które wszyscy znamy. Też słyszałem, jak burmistrza siedzący obok sobie podśpiewywał – żartował płk pil. Mariusz Wiączkowski, dowódca 22 BLT.

A całkiem poważnie...
- Piosenka towarzyszy nam od dziecka. Kiedy się urodzimy, kołysanki śpiewają nam rodzice. Przez całe życie piosenka jest koło nas. Jak odchodzimy, też nam towarzyszy w ostatniej drodze. A piosenka patriotyczna potrafi wyzwolić w człowieku tyle emocji, że potrafi przenosić góry - mówił pułkownik Wiączkowski.

Burmistrz Malborka Marek Charzewski przypomniał, że "patriotyzm jest ważny dla każdej społeczności w tym trudnym czasie, jakim są wojny, ale jest też bardzo potrzebny w czasie pokoju dla rozwoju dużej Ojczyzny i małych ojczyzn".
- Bardzo dziękuję za kultywowanie polskiej poezji, piosenki, pieśni, muzyki i przekazywanie kolejnym pokoleniom - dodał Marek Charzewski.

Malbork. IV Ogólnopolski Festiwal "O Patriotyczną Nutę" [FIL...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto