Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. W Narodowy Dzień Zwycięstwa 2021 złożyli kwiaty pod pomnikami [ZDJĘCIA]. To lekcja pamięci o mrocznej naturze człowieka

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz służb mundurowych i stowarzyszeń emerytów wojskowych i policyjnych uczcili w sobotę (8 maja) 76 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Złożyli kwiaty pod pomnikami na malborskich cmentarzach oraz w Kałdowie.

Drugi rok z rzędu - przez epidemię koronawirusa - obchody odbyły się w wąskim gronie. Tradycyjnie już składanie kwiatów rozpoczęło się od Pomniku Stalagu XXB na Cmentarzu Komunalnym. Obóz jeniecki istniał na Wielbarku od lutego 1940 r. do stycznia 1945 r. Niemcy najpierw umieszczali tu żołnierzy polskich, a później Brytyjczyków, Francuzów, Belgów, Holendrów, Serbów, Włochów i Rosjan. To tylko kilka spośród ponad 70 nacji, które uczestniczyły w największym konflikcie w dziejach ludzkości, jakim była II wojna światowa.

Burmistrz Malborka Marek Charzewski przypomniał w dużym skrócie, czym była wojna.

- To najtragiczniejszy czas w historii świata, Europy i Polski. W wojnie tej uczestniczyły 72 kraje, toczyła się na terenie 40 państw, a śmierć w wyniku działań wojennych i represji poniosło ponad 50 mln ludzi. Spośród tej tragicznej liczby 6 milionów stanowią Polacy. Gdyby podejść do tego czysto matematycznie i statystycznie, porównać liczbę mieszkańców poszczególnych państw, którzy stracili życie, z liczbą ich mieszkańców na początku II wojny światowej, to niestety, ale Polska w tej smutnej, tragicznej klasyfikacji zajęłaby pierwsze miejsce - przypomniał Marek Charzewski.

Druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec w Berlinie 8 maja 1945 r. o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o godz. 23.01. Narodowy Dzień Zwycięstwa pod tą nazwą jest obchodzony od sześciu lat, na mocy ustawy sejmowej z 24 kwietnia 2015 r. Ustawa zniosła tym samym Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, obchodzone 9 maja.

Wojna miała olbrzymi moralny wydźwięk. Spowodowała, że zauważyliśmy, do jakich tragicznych wydarzeń może doprowadzić ta mroczna część natury człowieka. Wydawało się w czasach pokoju, że jest to niemożliwe, aby człowiek człowiekowi mógł tak tragiczne rzeczy robić i mógł zabijać na tak masową skalę - mówił Marek Charzewski. - Dlatego wojna to bardzo ważna lekcja o tym, że ludzka natura może doprowadzić do tak tragicznych wydarzeń. Dlatego należy robić wszystko, żeby te wydarzenia i ta okrutna historia nigdy już się nie powtórzyła.

Na Cmentarzu Komunalnym kwiaty zostały złożone też pod pomnikami poświęconymi żołnierzom Armii Krajowej, policjantom i harcerzom. Potem uczestnicy uroczystości odwiedzili obie nekropolie wojenne przy ul. 500-lecia: Cmentarz Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej oraz Cmentarzy Wojenny Żołnierzy Radzieckich. Ostatnim punktem na trasie symbolicznych obchodów był Pomnik Celników Polskich w Kałdowie.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Malborskiej Rady Seniorów, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych.

Malbork. Maj 1945 roku we wspomnieniach "93 mieszkańca miast...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto