Malbork. W płatnej strefie 7 grudnia skończy się parkowanie za grosze. Lepiej zapamiętać tę datę. Wyższa będzie też kara za postój na gapę

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Udostępnij:
7 grudnia 2021 r. wejdzie w życie nowy cennik w Strefie Płatnego Parkowania w Malborku. Zgodnie z opublikowaną w poniedziałek (22 listopada 2021 r.) uchwałą Rady Miasta Malborka, to nie tylko podwyżka opłat, ale również wydłużenie funkcjonowania. Warto zapamiętać, bo wzrasta również kara za brak biletu parkingowego.

Zgodnie z przyjętą w ostatnich dniach października uchwałą Rady Miasta Malborka dotyczącą opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, wejdzie ona w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.
Malborskie prawo wojewoda opublikował w poniedziałek (22 listopada), a więc to już ostatnie dni, gdy można za grosze parkować w centrum i w Śródmieściu, bo tylko tam znajdują się płatne miejsca. Nowe stawki zaczną obowiązywać 7 grudnia.

Drożej w Strefie Płatnego Parkowania w Malborku. Jaka podwyżka?

Zgodnie z zaakceptowanymi przez radnych zasadami, za pozostawienie samochodu w Płatnej Strefie Parkowania trzeba będzie płacić od godz. 8 do 17, czyli o dwie godziny dłużej niż obecnie. Aktualnie trzeba taką opłatę wnosić od godz. 8 do 15.

Trzeba również pamiętać, że droższe będą bilety parkingowe. Oto nowe opłaty:

 • do pół godziny – będzie 1 zł, jest 50 groszy,
 • do jednej godziny – będzie 2 zł, jest 1 zł,
 • za każdą następną rozpoczętą godzinę – będzie 2 zł, jest 1 zł.

Ustalono również zerowe stawki dla służb usuwających awarie w pasie drogowym. Mogą z nich korzystać pojazdy zakładu energetycznego, „wodociągów”, gazowni oraz zakładu gospodarki komunalnej. Prawo to przyznano również pielęgniarkom środowiskowym, opiekunkom społecznym i lekarzom rodzinnym w czasie wykonywania świadczeń, a także osobom posiadającym pisemne upoważnienie wydane przez burmistrza Malborka.
Zerowa stawka przysługuje również posiadaczom europejskiej karty parkingowej oraz pojazdów konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych parkujących pojazdy tylko na miejscach oznakowanych jako zastrzeżone dla osób niepełnosprawnych. W każdym innym przypadku parkowanie pojazdów osób niepełnosprawnych w Strefie Płatnego Parkowania jest płatne zgodnie z obowiązującą taryfą.
Bezpłatnie w strefie mogą również parkować taksówkarze, ale tylko na wyznaczonych dla nich miejscach do parkowania.

Kto nie wrzuci paru złotych do parkomatu lub nie opłaci parkowania zdalnie, musi liczyć się z karą, czyli tzw. opłatą dodatkową. Ona, jak wynika z treści uchwały, również rośnie. Do tej pory było to 50 zł, a od 7 grudnia będzie to 100 zł. Kwota ta zostanie obniżona do 50 zł jeśli kierowca wpłaci taką kwotę w ciągu 48 godzin od wystawienia wezwania do uiszczenia opłaty dodatkowej.

Płatne miejsca parkingowe. Jest 250, ma być więcej

Aktualnie wszystkich miejsc, które obejmuje Strefa Płatnego Parkowania jest w Malborku 250. Oto lista, jaką publikuje Urząd Miasta:

 • parking pl. Słowiański – 24 miejsca;
 • ul. Kościuszki – 19 miejsc;
 • parking przy Muzeum Miasta Malborka – 37 miejsc;
 • parking ul. Warecka – 57 miejsc;
 • parking przy McDonald’s – 20 miejsc;
 • ul. Piłsudskiego – 12 miejsc;
 • parking przy Bramie Garncarskiej – 42 miejsca;
 • parking ul. Poczty Gdańskiej – 17 miejsc;
 • parking ul. Kopernika – 22 miejsca.

Jak od pewnego czasu mówią urzędnicy, trwają przymiarki do rozszerzenia płatnej strefy. Choć kierowcy uważają, że to pretekst do drenowania kieszeni, to w magistracie uzasadniają to koniecznością wymuszenia rotacji na parkingach. Są usytuowane w miejscach największej koncentracji handlu i rozmaitych usług, więc w ciągu dnia podjeżdża tam sporo osób, które zwyczajnie nie mają gdzie zostawić samochodu.

Po uchwaleniu budżetu miasta na 2022 r. będziemy zastanawiać się nad zmianą polityki parkingowej w mieście, by zwiększyć do maksimum liczbę płatnych miejsc i wyeliminować w ten sposób miejscowych rezydentów, którzy blokują atrakcyjne lokalizacje – zapowiedział wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk.

Te zmiany mają być konsultowane wcześniej w różnych gremiach, bo mają sytuację parkingową w mieście poprawić, a nie utrudniać życie zmotoryzowanym. Mowa jest również o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej, która mogłaby stać się wygodną alternatywą dla prywatnych samochodów mieszkańców.

Ulice Malborskie w Polsce. Sprawdziliśmy, ile ich jest całym...

Co składa się na cenę paliwa?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie