Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Malbork w Prusach Królewskich". Już wkrótce kolejna międzynarodowa wystawa, a na niej m.in. eksponaty ze Szwecji

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
materiały Muzeum Zamkowego w Malborku
Z 24 instytucji polskich oraz zagranicznych sprowadzane są eksponaty na kolejną dużą wystawę czasową, którą tej jesieni będzie można oglądać w Muzeum Zamkowym w Malborku. Będzie to opowieść o czasach, gdy Prusy po wyparciu Krzyżaków należały do Korony, czyli o 315 latach panowania królów polskich.

„Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich” to tytuł najnowszej wystawy, którą Muzeum Zamkowe pokaże zwiedzającym w drugiej połowie września br. Jej łaciński człon znaczy: „Królestwa bronię dobytym mieczem i osłaniam skrzydłami”, a zaczerpnięty został z sentencji umieszczonej dookoła herbu Prus Królewskich z końca XVI w.

- Na wystawie pokażemy kilkaset eksponatów. To są bardzo różne artefakty, ale warto podkreślić, że w całości są to oryginały. To jest przyjęta przez nas koncepcja pokazywania tylko oryginalnych zabytków pochodzących z epoki, które umieszczamy w oryginalnej architekturze dormitoriów i kościoła zamkowego na Zamku Wysokim. Nawet jeżeli czegoś nie dopowiemy, jeżeli nie możemy jakiegoś aspektu historii ilustrować, to godzimy się z tym, stwarzając opowieść, która nie jest przecież książką, nie jest zamkniętą syntezą nowożytnych dziejów zamku, a jest zaproszeniem dla zwiedzających do własnej interpretacji – zapowiada dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Ramy czasowe nowej ekspozycji obejmują okres od zajęcia zamku przez króla Kazimierza Jagiellończyka w czerwcu 1457 r. do wmaszerowania do miasta i warowni oddziałów pruskich 13 września 1772 r., co było następstwem I rozbioru Polski.

Naszym zamiarem jest pokazać zwiedzającym, jaka była funkcja zamku podczas jego 315 lat przynależności do Korony Królestwa Polskiego i Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Był on wówczas centrum administracyjnym rozległych dóbr królewskich, które rozciągały się na Wielkie i Małe Żuławy Malborskie. Zamek Średni był również rezydencją królów polskich podczas ich pobytów w Prusach Królewskich. Miasto Malbork natomiast było miejscem zjazdów stanów Prus Królewskich, a później sejmików generalnych tej właśnie prowincji - wyjaśnia dr Rafał Panfil z Działu Historii Muzeum Zamkowego.

Eksponaty będą pochodziły przede wszystkim z polskich archiwów państwowych, muzeów i bibliotek, m.in. z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie i wielu innych. Ale też z dwóch instytucji w Szwecji, do której zabytki trafiły po potopie szwedzkim, oraz z Westpreußisches Landesmuseum w niemieckim Warendorf.

- Narodowe Muzeum Historyczne w Sztokholmie oferuje nam kilka bardzo interesujących zabytków, między innymi zegarek Zygmunta III Wazy. Drugą bardzo istotną instytucją, z jaką współpracujemy przy tej wystawie, jest Wojenne Archiwum Państwowe w Sztokholmie. Będziemy pokazywać plany i mapy Malborka z czasów wojen szwedzkich w pierwszej połowie XVII wieku - informuje Artur Dobry z Działu Historii Muzeum Zamkowego. - Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć zabytki sztuki, rzemiosła artystycznego oraz dokumenty. Wystawa znajdzie się w trzech pomieszczeniach dormitoriów na Zamku Wysokim oraz w kościele Najświętszej Marii Panny. W tym ostatnim będziemy pokazywać zabytki związane z zakonem jezuitów, który był przez wiele lat obecny w zamku malborskim.

Ekspozycja przygotowana została przez zespół kuratorski, w którego skład prócz Rafała Panfila i Artura Dobrego weszli też Arkadiusz Dzikowski, dr Daniel Gosk i Justyna Lijka. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 19 września do 31 grudnia 2021 roku.

To druga część tzw. tryptyku malborskiego, zapoczątkowanego w 2019 roku ekspozycją „Sapientia aedificavit sibi domum. Państwo krzyżackie w Prusach”. Trzecia część natomiast będzie poświęcona tzw. białej i czarnej legendzie zakonu wykorzystywanej do celów propagandowych w XIX i XX wieku. W ten sposób powstanie spójna opowieść o dziejach zamku, tych ziem i ludzi, którzy je zamieszkiwali przez wieki.

Malbork. "Mądrość zbudowała sobie dom..." - międzynarodowa w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto