Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. W sprawie patrona SP nr 3 wojewoda pomorski wystąpił o opinię do IPN

Radosław Konczyński
Archiwum "DB"
Najpierw Instytut Pamięci Narodowej zakwestionował patrona Szkoły Podstawowej nr 3 im. Pułku Nocnych Bombowców "Kraków" w Malborku. Teraz wojewoda wystąpił do tego samego IPN o wydanie ostatecznej opinii. Taka jest procedura.

Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie, w październiku ubiegłego roku powiadomił wojewodę pomorskiego, że na jego terenie działania są jednostki, których nazwy - jak to ujął - propagują komunizm. Na liście znalazła się Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku ze swoim patronem.
Wojewoda przekazał to pismo władzom miasta, by się z nim zapoznały i podjęły dalsze kroki. Burmistrz miał do wyboru: przyznać rację IPN-owi, a potem przygotować i przedłożyć Radzie Miasta projekt uchwały o zmianie nazwy placówki (usunięcie patrona) albo zakwestionować stanowisko instytutu. Wybrał to drugie, przedstawiając swoje racje w stanowisku wysłanym do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
W takiej sytuacji ustawa dekomunizacyjna nakłada na wojewodę obowiązek wydawania zarządzenia zastępczego w odniesieniu do gminy, która - jak wyjaśnia IPN - "mimo sprzyjających zapisów ustawy nie wykonała obowiązku zmian albo dokonała zmian niepełnych." Wydanie zarządzenia zastępczego wymaga opinii IPN potwierdzającej zgodność względnie niezgodność nazwy z ustawą. W ramach tej procedury podstawą decyzji wojewodów są oficjalne opinie IPN.

- Wojewoda pomorski wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej o wydanie opinii potwierdzającej niezgodność nazwy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Pułku Nocnych Bombowców w Malborku, przekazując stanowisko burmistrza Malborka w tej kwestii. Decyzja co do konieczności wydania zarządzenia zastępczego zapadnie po przeanalizowaniu stanowiska otrzymanego z IPN - wyjaśnia Biuro Prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

A więc wojewoda żadnej formalnej decyzji na razie nie podjął. Póki co, działał jako "pośrednik" między IPN a władzami samorządowymi. A te drugie, jak już wiadomo, są przeciwne usuwaniu patrona z nazwy szkoły. Środowisko szkolne, jak się dowiedzieliśmy, jest zbulwersowane pomysłem instytutu, uważając go za zupełnie absurdalny.

Według burmistrza, nadanie SP 3 imienia "wynika z faktów historycznych, co do których nie ma podstaw do ich podważenia. Nie można zgodzić się, że w wyżej wymienionym przypadku mamy do czynienia z nazwą, która ma jednoznaczne konotacje z organizacją symbolizującą komunizm".

2 Pułk Nocnych Bombowców „Kraków” sformowano w Grigoriewskoje na terenie byłego ZSRR na podstawie rozkazu dowódcy Armii Polskiej w ZSRR z 1 kwietnia 1944 r. - Natomiast poprzez swoje działania jednostka bezsprzecznie udowodniła swoją przydatność i skuteczność w czasie II wojny światowej i wyzwolenia ziem polskich spod okupacji niemieckiej, zajmując szczególne miejsce w historii lotnictwa wojskowego i Wojska Polskiego - odpowiedział burmistrz Marek Charzewski w piśmie do wojewody.

Dlatego według włodarza nie powinna mieć tutaj zastosowania tzw. ustawa dekomunizacyjna z 1 kwietnia 2016 r. dotycząca nazw. Określa ona między innymi, że „nazwy jednostek organizacyjnych (…) nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować”, a dalej, że „za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto