Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Węgiel dostarczą władze samorządowe? Burmistrz czeka na wytyczne i wcale się do tego nie pali

Anna Szade
Anna Szade
Dariusz Śmigielski
Władze Malborka niechętnie zareagowały na prośbę wicepremiera Jacka Sasina o angażowanie się w dystrybucję węgla wśród mieszkańców. Choćby dlatego, że miasto nie dysponuje własnym składem węgla, bo wiele lat temu sprywatyzowało spółkę ciepłowniczą. Rząd przygotowuje ustawę, a we wtorek (11 października 2022 r.) z samorządowcami spotka się premier Mateusz Morawiecki.

Trwa dyskusja po apelu Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych, do władz samorządowych o włączenie się w sprzedaż węgla mieszkańcom, by opał jak najszybciej do nich dotarł. Jedni uważają, że mogą uruchomić system własnej sprzedaży, inni kręcą nosem, że nie są w stanie zorganizować dystrybucji.

Jeżeli wejdzie w życie ustawa, która nam to nakaże, to będziemy zastanawiać się nad rozwiązaniem. Natomiast akurat w Malborku nie widzimy podstaw, by się angażować. W mieście jest spółka Skarbu Państwa, z olbrzymim placem, na którym leżą tysiące ton węgla. Mówimy o cukrowni, gdzie jest miejsce do sprzedaży, jest waga, jest dojazd. Dziwimy się, że rząd jeszcze z tego nie skorzystał – słyszymy od Marka Charzewskiego, burmistrza Malborka.

Zdaniem włodarza, to nie samorządy są od organizowania sieci sprzedaży.
- Rząd tradycyjnie wystąpił do samorządów z propozycją: „Weźmy się i zróbcie”. Na razie czekamy na rozwój wypadków – mówi burmistrz Charzewski.

W mediach jako przykład z drugiego bieguna, gdzie władze szybko zorganizowały sprzedaż, podawany jest Otwock.

Ale Otwock ma spółkę, która zajmuje się ogrzewaniem miasta, jest to spółka komunalna. I ma skład węgla, którym ogrzewa miasto. To identyczna spółka, jak dawniej nasze sprywatyzowane PEC – komentuje Marek Charzewski.

Rząd zapowiada, że przygotowuje ustawę, która ureguluje zasady sprzedaży węgla przez samorządy. Z założeń wynika, że tam, gdzie gminy nie mają spółki komunalnej, samorząd wybierałby podmiot gospodarczy, który w jego imieniu odbierałby węgiel z punktów dystrybucyjnych, a następnie sprzedawał go mieszkańcom po cenie ustalonej z samorządem.

Czekamy na przepisy, na razie są to doniesienia medialne. Jeśli będzie prawo, to, oczywiście, będziemy je realizować. Jest tylko zapowiedź ustawy, która ma zobowiązywać samorządy do podjęcia takich działań. Jeżeli będziemy znać przepisy, będziemy musieli zareagować – zapewnia burmistrz. - Odnoszę jednak wrażenie, że ktoś chce spowodować, by węgla niskiej jakości nie rozprowadzał rząd, tylko samorządy.

Swoją odpowiedź na zapowiedzi rządu przedstawił Związek Miast Polskich, organizacja, do której Malbork również należy. Zdaniem jej ekspertów, sprzedaż węgla powinna być prowadzona wyłącznie przez podmioty gospodarcze, zarówno komunalne, jak i inne, które posiadają odpowiednią infrastrukturę. Zadanie władz polegałoby na zebraniu od mieszkańców zapotrzebowania na węgiel i wyborze podmiotu gospodarczego, który w jego imieniu odbierze węgiel z punktów dystrybucyjnych, a następnie sprzeda go mieszkańcom po cenie ustalonej z samorządem.

Takie rozwiązanie przyśpieszy proces, gdyż dystrybucja odbędzie się za pośrednictwem profesjonalnego przedsiębiorcy, który zna przedmiotowy rynek i działa zgodnie z wypracowanymi procedurami. Przekazanie tego uprawnienia w zarząd instytucji niezwiązanych dotychczas z rynkiem pośrednictwa handlowego (w tym tak szczególnej branży jak sprzedaż węgla) zdeterminuje powstanie poważnych opóźnień w realizacji tego zadania – tłumaczą przedstawiciele ZMP.

Zdaniem samorządowej korporacji, miasta i gminy nie posiadają choćby infrastruktury technicznej, parku maszynowego czy odpowiednio dozorowanych terenów, które zapewniłyby właściwe przechowywanie, sprzedaż i transportowanie węgla do odbiorcy końcowego.
- Wybór podmiotu gospodarczego do realizacji ww. zadania powinien następować z wyłączeniem stosowania ustawy prawo zamówień publicznych – podpowiada rządowi ZMP.

We wtorek (11 października) przedstawiciele samorządów z Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza i Związku Miast Polskich zostali zaproszeni na rozmowę z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie kryzysu na rynku energetycznym i surowcowym. Celem spotkania ma być również szukanie sposobu dystrybucji węgla dla wszystkich konsumentów i podmiotów, które go potrzebują.

W aktualnej sytuacji priorytetem jest sprawna pomoc instytucji publicznych dla mieszkańców Państwa gmin. Samorządy, jako jednostki administracji najbliższe obywatelom, są kluczowe przy odpowiedzi na indywidualne potrzeby mieszkańców. Pełne zaangażowanie na każdym poziomie jest niezbędne do szybkiej reakcji  na obecny kryzys. Bardzo ważny jest dla nas dialog z samorządami – napisał Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, w imieniu premiera w zaproszeniu do ZMP i UMP.

Sprawa bardzo interesuje mieszkańców.

- Jako obywatel chciałbym wiedzieć, czy miasto partycypuje w tym, by pomóc mieszkańcom w zakupie węgla. Wykonałem wiele telefonów. Dzwoniłem do ECO, wiem, że to jest prywatna spółka, ale trochę mi wyjaśnili, o co w tym chodzi. Dzwoniłem do cukrowni, bo oni mają plac, ale obecnie zajęty jest na buraki. Zostaje ZGKiM jako spółka podległa miastu – powiedział nam pan Krzysztof, mieszkaniec Malborka, który we wtorkowy poranek zadzwonił do redakcji.

Malborczyk już teraz oczekuje konkretnych działań.

- Niech podejmą jakąś decyzję, bo jeśli rozprowadzanie węgla przez samorząd nie wypali, to naprawdę zwykli ludzie będą mieli problem. Co to za problem kupić kasę fiskalną, wynająć plac, jeśli się go nie ma, wynająć cztery samochody, zrobić 10 kursów i przywieźć ten węgiel? Ale to jest raczej na zasadzie „Nie, bo nie”. Widać i czuć, że to jest jakaś rozgrywka między rządzącymi a opozycją. Mnie nie interesują opcje polityczne. Jestem szarym obywatelem i chcę tylko kupić węgiel - dodaje nasz Czytelnik.

PRZECZYTAJ TEŻ: Malbork. Węgla próżno szukać w składach opału, choć zwykle o tej porze place były zasypane. Prędzej kupić go można w internecie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto