Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Widoki z wieży ciśnień na pl. Słowiańskim [ZDJĘCIA]. Tak jesienią wygląda miasto i najbliższa okolica

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Punkt widokowy na malborskiej wieży ciśnień na placu Słowiańskim jest dostępny dla osób, które chciałyby spojrzeć z góry na miasto i okolice. Tym razem weszliśmy na wysokość 30 metrów, by pokazać, jak z tego miejsca wygląda jesień.

Wieża ciśnień w Malborku - przykład unijnego wsparcia

Miejsce, z którego można rzucić okiem na miasto i okolice, powstało w dawnym zbiorniku na wodę; ten w czasach użytkowania był w stanie pomieścić 500 metrów sześc. cieczy. Na potrzeby adaptacji wieży ciśnień rozcięto go, w środku zbudowano dodatkową kondygnację, z której schody prowadzą na punkt widokowy.

Przypomnijmy, że adaptacja wieży ciśnień kosztowała ponad 4 mln zł i była jednym z elementów Programu Rewitalizacji Miasta Malborka na lata 2017-2023 Malbork na „+”, na realizację którego udało się zdobyć unijne środki za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Historia wodociągów w Malborku, a w niej wieża ciśnień

Wieża ciśnień na placu Słowiańskim w Malborku to zabytek w stylu neogotyckim pochodzący z 1905 r. Budowy wodociągowej wieży ciśnień przy pl. Słowiańskim podjęła się firma "Windschild & Langelott KG".

Jego powstanie wiąże się z decyzją władz miasta z 1902 roku, które postanowiły o budowie nowoczesnego wodociągu i kanalizacji.

Zakupiono teren przy dzisiejszej ulicy Chodkiewicza, na którym firma E.Bieske z Królewca wykonała dwie studnie o głębokości 165 m i wydajności 60 m kw. wody na godzinę. Badanie wody z tych ujęć wykazało, że woda nadawała się do spożycia. (…) Pomyślne próby z nowymi ujęciami spowodowały, że przystąpiono do budowy zakładu wodociągowego. Firma Windschild & Langelott KG zbudowała maszynownię z sześciometrowymi szybami, w których zamontowano pompy o mocy 25 KM i zasilanych turbinami na gaz koksowniczy, wieżę ciśnień w stylu neogotyckim ze stalowym zbiornikiem na 500 m kw. wody. Ułożyła również sieć wodociągów miejskich składającą się z rur o średnicy od 80 do 300 mm i 120 hydrantów - pisze Ryszard Rząd w książce „Malbork 1845-1945. Okruchy historii”.

Punkt widokowy na wieży ciśnień w Malborku

Wieża ciśnień na placu Słowiańskim w Malborku to na pewno jeden z bardziej charakterystycznych punktów panoramy miasta.

- Nie przewyższa ani nie dorównuje rangą wieży malborskiego zamku, ale niewątpliwie jest jednym z ciekawszych punktów turystycznych spacerów po mieście - reklamuje ją Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Trwa epidemia, ale wieża ciśnień na placu Słowiańskim, którym zarządza Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, w ograniczonym stopniu jest dostępna. Na punkt widokowy, który znajduje się na wysokości 30 metrów, można wejść w każdy czwartek i piątek w godz. 10-14.

Malbork. Kolejowa wieża ciśnień będzie wystawiona na sprzeda...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto