Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Wierzba biała w parku to pomnik przyrody. Ucierpiała podczas silnego podmuchu wiatru. Czy da się ją uratować?

Anna Szade
Anna Szade
To drzewo-pomnik przyrody prawdopodobnie pochodzi z czasów, gdy powstawał park w Malborku. Niestety, wierzba biała rosnąca przy ul. Parkowej trochę ucierpiała podczas wiatru. Ale będzie otoczona doskonałą opieką.

Wierzba biała, o której mowa, rośnie na skraju ul. Parkowej, w sąsiedztwie jednego z ogrodów działkowych. Została uznana za pomnik przyrody już dość dawno, bo na mocy rozporządzenia wojewody elbląskiego z 27 grudnia 1993 r.

Kiedy przy niej stanie, może robić wrażenie. Według danych Urzędu Miasta Malborka, w obwodzie wierzba ma 619 cm i wyrosła w górę na 31 metrów.
Jest też niekwestionowaną malborską rekordzistką wśród drzew pomnikowych, jeśli chodzi o jeszcze jedną miarę, którą stosują specjaliści, czyli pierśnicę. To obwód na wysokości 1,3 metra od ziemi, czyli na wysokości klatki piersiowej dorosłego człowieka. Stąd wzięła się ta charakterystyczna nazwa. Wierzba z Parkowej ma w tym miejscu 197 cm. Druga na podium jest wierzba biała, którą można podziwiać na bulwarze. Rosnąca nad Nogatem piękność ma „tylko” 166 cm.

Jednak gigantka z parku sprawia wrażenie, jakby miała pewne kłopoty. Pod drzewem leży pocięty na mniejsze kawałki konar, który prawdopodobnie nie oparł się gwałtownym zjawiskom pogodowym.

Uszkodzenie to efekt wiatrów, bo drzewo jest osłabione i są ślady próchnienia. Teraz podjęte będą działania pod kątem oceny stanu zdrowotnego drzewa i dalsze kroki w celu ochrony pomnikowej, żeby drzewo przetrwało – tłumaczy Katarzyna Elwartowska z Urzędu Miasta Malborka.

Jak zapewnia specjalistka od malborskiej zieleni, miasto nie straci wierzbowego okazu. Obecny stan drzewa nie powoduje konieczności skreślenia go z listy pomników, bo o tym decyduje wiek i znaczenie przyrodnicze i kulturowe, a nie wygląd.

Wierzba biała z Parkowej to prawdopodobnie jedno zasadzonych drzew podczas zakładania parku.

W latach 1911-1914 na łąkach między Nogatem i dzielnicą Piaski utworzono Park Miejski. Obejmował on 125 hektarów, na których znajdowały się między innymi obiekty sportowe, place do jazdy konnej oraz 10 kilometrów ścieżek spacerowych – podają miłośnicy miasta z portalu Stary Malbork.

Warto wybrać się na spacer szlakiem malborskich pomników przyrody. Teraz, wiosną, prezentują się pięknie.

Malbork. Te drzewa imponują rozmiarami! Oto pomniki przyrody...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto