Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Wieża ciśnień po remoncie ma być otwarta w listopadzie. Mieszkańcy spotkają się w zbiorniku przy kawie, choć... kawiarni nie będzie

Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
Ponad 4 mln zł kosztowała adaptacja wieży ciśnień z początku XX w. stojącej na pl. Słowiańskim w Malborku. Choć miejska inwestycja już się zakończyła, obiekt wciąż jest zamknięty. Obecnie trwa jego wyposażanie. Wiele wskazuje na to, że głównym gospodarzem będzie tu Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.

O to, kiedy ostatecznie zostanie oddana do użytku wieża ciśnień na pl. Słowiańskim, pytała podczas obrad Rady Miasta radna Bożena Piątkowska.
- Chciałabym w zarysie wiedzieć, jak te piętra będą wyglądały, co będzie na samym szczycie. Mieszkańcy są dumni z tego, że wieża będzie zaadaptowana, ale chcieliby znać termin jej otwarcia - dopytywała radna Piątkowska.

O przeznaczeniu zabytkowej budowli mówił burmistrz Marek Charzewski, przypominając, że działania, które będą tam prowadzone, wynikają z przedsięwzięcia realizowanego przez magistrat.

- Składając wniosek dotyczący rewitalizacji, złożyliśmy projekt na remont, jak i działania społeczne, które dotyczą przede wszystkim społeczności z rewitalizowanego obszaru. Będą troszkę podobne do tych, które odbywają się w wyremontowanym budynku przy ul. Sienkiewicza 43. Związek Harcerstwa Polskiego będzie prowadził zajęcia dla dzieci, młodzieży, będzie to też miejsce dla streetworkerów - tłumaczył Marek Charzewski.

Stąd, zgodnie z założeniem, pedagodzy będą mieli „bazę wypadową” do pracy w terenie na pobliskich ulicach, ale możliwe będzie też prowadzenie zajęć na miejscu. W wieży będzie również funkcjonował punkt informacyjno-konsultacyjny w zakresie działań rewitalizacyjnych.

Zobacz ZDJĘCIA: Wieża ciśnień w Malborku po remoncie

Góra budowli ma być ogólnodostępna, dopracowywane są szczegółowe zasady korzystania z tych przestrzeni. Przypomnijmy - dawny zbiornik na wodę został w kilku miejscach rozcięty, dzięki czemu powstały punkt widokowy oraz miejsce do spotkań w zbiorniku, gdzie będzie też można napić się kawy czy herbaty. "Regularnej" kawiarni, o której wcześniej była mowa, jednak nie będzie.

W ramach trwałości projektu nie jest możliwa działalność komercyjna, nie będzie więc tam prowadzona sprzedaż. To podobna sytuacja, jak z kończącą się trwałością projektu zaadaptowanej Szkoły Łacińskiej, gdzie nie było można choćby odpłatnie wynajmować pomieszczeń - wyjaśnia burmistrz Charzewski.

Co ważne, mimo specyfiki obiektu, będzie on dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wewnątrz jest winda, na którą zgodę wyraził wojewódzki konserwator zabytków. Na pewno chętnie skorzystają z niej też wszyscy ci, którzy nie będą chcieli wdrapywać się na górę po schodach. Te natomiast zostały poszerzone, podwyższona też została balustrada. Tylko do platformy widokowej trzeba dojść o własnych siłach, by spojrzeć przez okienka na miasto i na całe Żuławy.

Burmistrz zapowiada, że głównym gospodarzem obiektu będzie Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, a pierwsze spotkania i zajęcia w wyremontowanej wieży ciśnień planowane są na listopad.
- Wtedy ZHP w porozumieniu z MCKiE rozpocznie realizację projektu społecznego - poinformował Marek Charzewski.

Aktualnie opracowywane są szczegółowe zasady współpracy wszystkich podmiotów, które będą prowadzić działania w zabytku na placu Słowiańskim.

Adaptacja wieży ciśnień jest jednym z elementów Programu Rewitalizacji Miasta Malborka na lata 2017-2023 Malbork na „+”. Prace adaptacyjne w zabytkowym obiekcie na placu Słowiańskim kosztowały ponad 4 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto