Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Wirtualny spacer szlakiem zamków gotyckich. Bez wychodzenia z domu można obejrzeć warownie z polsko-rosyjskiego pogranicza

Anna Szade
Anna Szade
Stowarzyszenie Gmin „Polskie Zamki Gotyckie”
Szlakiem zamków zamków krzyżackich, biskupich i kapitulnych na terenie dawnych Prus z początku XV w można przejść bez wychodzenia z domu. Stowarzyszenie Gmin „Polskie Zamki Gotyckie”, do którego należy także Malbork, przygotował wirtualny spacer dzięki interaktywnej mapie.

Jak wyglądały zamki gotyckie Pomorza i Rosji w XV wieku? Nie trzeba przejechać setek kilometrów, by to, co pozostało, oglądać w terenie. Na stronie internetowej Stowarzyszenia Gmin „Polskie Zamki Gotyckie” znalazła się interaktywna mapa, prezentująca prawdopodobne wizualizacje obiektów widzianych z lotu ptaka, z możliwością przybliżania lub oddalania danego modelu.

W ten sposób chcemy popularyzować wiedzę o zamkach. Tym bardziej, że wiele materiałów i publikacji dla przeciętnego człowieka jest niedostępnych i nieopracowanych. W ten sposób chcemy też troszkę zmobilizować ludzi do odwiedzenia zamków, sprawdzenia co z nich zostało, bo historia różnie obchodziła się z tymi budowlami – mówi Izabela Narożniak, dyrektor biura Stowarzyszenia Gmin „Polskie Zamki Gotyckie”.

Bez wychodzenia z domu można obejrzeć z bliska, jak prezentowały się dawniej: Człuchów, Bytów, Lębork, Gniew, Kwidzyn, Nowe, Malbork, Sztum, Działdowo, Nidzica, Ostróda, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Giżycko, Kętrzyn, Ryn, Bałga, Pokarmin, Królewiec, Ragneta, Lochstedt.
Organizacja zapowiada, że to jeszcze nie koniec niespodzianek, które przygotowywane są dla miłośników historii.

Dopiero zajmujemy się promocją mapy interaktywnej i liczymy na duże zainteresowanie. Za jakiś czas uruchomimy też przy okazji grę na podstawie mapy. Co trzy miesiące będą do rozwiązania hasła. Etapy z kolei będą cztery w ciągu roku. Prawidłowe odpowiedzi będziemy nagradzać – zdradza Izabela Narożniak.

Stworzeniem interaktywnej mapy i wizualizacjami zamków w taki sposób, żeby można było zajrzeć niemal do każdego kąta zamku, zajął się Paweł Moszczyński, hobbysta w tej dziedzinie. Podstawą do budowy modeli zamków były dostępne materiały historyczne i archeologiczne. Konsultacją merytoryczną całego przedsięwzięcia zajęli się: Bogusz Wasik z Muzeum Zamkowego w Malborku, Wojciech Wółkowski z Politechniki Warszawskiej, Tomasz Torbus z Uniwersytetu Gdańskiego, Michał Starski z Uniwersytetu Warszawskiego i Marcin Wiewióra z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Jak wypadły wizualizacje, można obejrzeć na stronie internetowej stowarzyszenia "Polskie Zamki Gotyckie" TUTAJ

Przedsięwzięcie kosztowało 76 503 zł. Pieniądze pochodziły z dotacji w ramach projektu „Turystyka bez granic – szlakami turystycznymi na obszarach transgranicznych Rosji i północno-wschodniej Polski” realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Część środków przekazały także samorządy województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Stowarzyszenie Gmin “Polskie Zamki Gotyckie” powstało w 1997 r. Jego utworzenie wynikało z przekonania, że promocja pojedynczego zamku nie będzie tak skuteczne jak promocja wielu obiektów w ramach jednej wspólnej trasy – Szlaku Zamków Gotyckich.

Malbork. Muzeum Zamkowe niezwykłą wystawą odczarowuje "krzyż...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto