Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Wkrótce rozpoczną się szkolenia proobronne finansowane z budżetu obywatelskiego. Gościem będzie mistrz świata

Redakcja
Mistrz świata Tomasz Bartnik będzie gościem organizatorów szkolenia na początku marca.
Mistrz świata Tomasz Bartnik będzie gościem organizatorów szkolenia na początku marca. Andrzej Obiała
"Szkolenie proobronne i strzelectwo sportowe dla młodzieży i dorosłych" to jeden z czterech tzw. małych projektów, które w tym roku zostaną zrealizowane w ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego w Malborku. Organizatorzy już zapraszają chętnych na cykl spotkań, które odbędą się w okresie luty-maj.

"Młodzież oraz dorośli, którzy nie odbywają służby wojskowej, powinni umieć posługiwać się bronią, w szczególności rozpowszechnioną w strzelectwie sportowym. Potem większość szkolonych osób zapisuje się chętnie do klubów strzeleckich, by czynnie uczestniczyć w zawodach sportowych" - tak swój wniosek do budżetu obywatelskiego na rok 2019 uzasadnił Janusz Pietruszyński, mieszkaniec Malborka, uprawiający strzelectwo sportowe.

Spotkania będą się odbywały w soboty, począwszy od 16 lutego, przeważnie od godz. 8 do 14 w świetlicy Centrum Edukacji Zawodowej przy ulicy de Gaulle'a. Pierwsze będzie poświęcone omówieniu całego projektu z uczestnikami.

- Na drugim zaplanowaliśmy szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na trzecim będziemy gościć Tomasza Bartnika, mistrza świata w strzelectwie sportowym z Korei Południowej we wrześniu ubiegłego roku. Kolejne spotkania to będą już szkolenia z posługiwania się bronią. To będzie normalna broń palna. - wyjaśnia Janusz Pietruszyński.

Tematyka szkolenia medycznego to: ocena stanu poszkodowanego, postępowanie z rannym nieprzytomnym, rany i urazy, krwotok zewnętrzny i wewnętrzny, zwichnięcia stawów i złamania kości, oparzenia, porażenie prądem elektrycznym.

Z kolei nauka bezpiecznego obchodzenia się z bronią palną obejmie: składanie i rozkładanie; prawidłowe techniki celowania na przyrządach otwartych i zamkniętych z wykorzystaniem postaw strzeleckich kadry Polski; zasady postępowania z bronią na strzelnicy oraz wydawane komendy; zapoznanie się z rodzajami amunicji oraz siłą rażenia; zapoznanie się z bronią do celów sportowych i kolekcjonerskich; system SIUS używany na mistrzostwach Polski w strzelectwie.

Uczestnicy zajęć nauczą się też podstaw radiokomunikacji, tzn. rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych używanych w mieście, a także korzystania z urządzeń nadawczo-odbiorczych

Szkolenia są skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych. Jednorazowo może w nich uczestniczyć około 60 osób. Udział jest bezpłatny. Poprowadzą je instruktorzy i trenerzy strzelectwa sportowego z licencją i pozwoleniem na broń oraz licencjonowani ratownicy medyczni. Całość ma potrwać około 12 sobót.

***

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto