Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Wkrótce spotkania z mediatorami w Sądzie Rejonowym. Mediacja pracownicza, szkolna i rówieśnicza

rk
Sąd Rejonowy w Malborku od lat zachęca do sięgania po mediacje jako pozasądowy sposób rozstrzygania spraw tam, gdzie to jest prawnie dozwolone. Okazją do promowania takiego rozwiązania są też obchody Międzynarodowego Dzień Mediacji oraz Tygodnia Mediacji. Sędziowie zapraszają na dwa spotkania oraz dyżur mediatorów.

Pierwsze spotkanie pt. „Mediacje z zakresu prawa pracy i sporów zbiorowych”odbędzie się 16 października w godz. 9.30-11.00 w budynku Sądu Rejonowego w Malborku przy ul. 17 Marca 3 – w sali nr 201 na I piętrze. Mediatorzy specjalizujący się w prawie pracy spotkają z przedstawicielami pracodawców i związków zawodowych przy udziale przewodniczącej Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Malborku oraz sędziów z pionu cywilnego.

Program spotkania
1. Wprowadzenie do dyskusji o tym, czym jest mediacja, kiedy i jak ją stosować. Rodzaje konfliktów, na które narażony jest przedsiębiorca w ramach swojej działalności (konflikty z kontrahentami, konflikty pracownicze). Cena konfliktu (negatywne skutki konfliktów w biznesie i firmie).
2. Problematyka ogólna mediacji: kto może skierować sprawę do mediacji, podstawy prawne mediacji pracowniczych, kiedy stosować mediacje pracownicze, jakie są korzyści z mediacji pracowniczej.
3. Czy mediacje mogą prowadzić do osiągnięcia satysfakcjonującego porozumienia pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Przeszkody i bariery ze strony pracownika i pracodawcy. Korzyści stosowania mediacji: PR Firmy, budowanie marki, inwestycja w pomnażanie kapitału ludzkiego przedsiębiorstwa.
4. Oczekiwania wobec mediacji z punktu widzenia: pracownika, pracodawcy, związków zawodowych.
5. Mediacje z perspektywy mediatora - wystąpienia stałych mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku: Magdaleny Dittmer, Barbary Sikorskiej i Witolda Latuszewskiego.
6. Mediacja z perspektywy sędziego: decyzja o skierowaniu sprawy do mediacji, dokumentacja mediacyjna, zatwierdzanie ugody, korzyści płynące z mediacji, zakończenie sporu pracowniczego bez czynnego udziału wymiaru sprawiedliwości – wystąpienie sędzi Ireny Grocholi, przewodniczącej Wydziału Pracy Sądu Rejonowego w Malborku.
7. Spory pracownicze a rola mediacji transgranicznych w świetle nowych przepisów - wystąpienie dr Doroty S. Majewicz, stałego mediatora przy Sądzie Okręgowym w  Gdańsku oraz Sądzie Okręgowym w Poznaniu w zakresie mediacji pracowniczych, cywilnych i gospodarczych z uwzględnieniem mediacji transgranicznych.
8. Panel dyskusyjny - pytania dotyczące mediacji od uczestników.

Drugie spotkanie w tym samym miejscu odbędzie się 17 października w godz. 10-12 dla przedstawicieli samorządów uczniowskich. Temat: „Mediacje rówieśnicze jako instrument przeciwdziałania agresji i rozwiązywania konfliktów w szkołach”.

Program
1. Problematyka ogólna mediacji - pojęcie i etapy mediacji, zasady mediacji (dobrowolność, bezstronność, neutralność, poufność, akceptowalność), rola mediatora i jej specyfika; prawa i obowiązki
mediatora, mediacje szkolne a mediacje rówieśnicze.
2. Po co mediacje w szkole? - rodzaje mediacji w środowisku szkolnym, płaszczyzny zastosowania mediacji szkolnej i rówieśniczej, spotkania informacyjne dla grona pedagogicznego, uczniów oraz rodziców, szkolne kluby mediatora - wystąpienie Katarzyny Stryjek, prezesa Polskiego Centrum Mediacji Oddział Trójmiasto, nauczyciela akademickiego, propagatora i trenera mediacji rówieśniczej i szkolnej w Polsce i za granicą (współtwórcy Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej)
3. Mediacja z perspektywy sędziego rodzinnego - decyzja o skierowaniu sprawy do mediacji, dokumentacja mediacyjna, korzyści płynące z mediacji, zakończenie sporu bez czynnego udziału wymiaru sprawiedliwości – wystąpienie sędzi Reginy Despot-Mładanowicz, przewodniczącej III Wydziału Rodzinnego i dla Nieletnich Sądu Rejonowego w Malborku
4. Mediacja rówieśnicza w perspektywie zadań rozwojowych okresu adolescencji - wystąpienie dr hab. Justyny Siemionow, profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Gdańskiego Wydział Nauk Społecznych, Instytutu Pedagogiki, psychologa, wieloletniego praktyka w pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie i zagrożoną tym zjawiskiem, autorką ponad siedemdziesięciu publikacji naukowych.
5. Panel dyskusyjny - pytania dotyczące mediacji rówieśniczych od uczestników.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dzień Mediacji oraz Tygodnia Mediacji odbędą się także:

* 17 października, godz. 12.30-13.30, Sąd Rejonowy, ul. 17 Marca 3, biuro obsługi interesanta – dyżur mediatorów, spotkanie z interesantami;
* 22 listopada, sala nr 201, I piętro - konkurs dla szkół ponadpodstawowych z wiedzy prawniczej i mediacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto