Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Wkrótce w zamku konferencja "Nowy początek. (Od)budowa kolekcji muzealnych po II wojnie światowej". Naukowcy o stratach wojennych

rk
Zasoby Muzeum Zamkowego w Malborku
W przyszłym tygodniu Muzeum Zamkowe organizuje konferencję pt. „Nowy początek. (Od)budowa kolekcji muzealnych po II wojnie światowej”, poświęconą tzw. stratom wojennym. Początkowo miało to być jednodniowe wydarzenie, ale w związku z ogromnym zainteresowaniem dyrektor Janusz Trupinda zdecydował, że odbędzie się ona w dniach 14-15 marca.

W Ośrodku Konferencyjnym Karwan wykłady wygłosi 23 prelegentów z takich ośrodków naukowych z całego kraju, jak: Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad wydarzeniem objął wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Ogólnopolska konferencja jest częścią projektu pn. "Badania strat wojennych w zakresie zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie", który otrzymał dotację z MKiDN w ramach programu "Badanie polskich strat wojennych".

- W ramach projektu realizowane są badania proweniencyjne obejmujące kwerendy krajowe i zagraniczne odnośnie strat wojennych zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie. Zadanie realizowane kompleksowo, oprócz badań archiwalnych, wojennych i powojennych losów kolekcji znajdujących się in situ oraz rozproszonych w kraju i za granicą, obejmuje również digitalizację obiektów oraz pozyskanego materiału źródłowego i ikonograficznego. Wszystkie te działania mają na celu doprowadzenie do zebrania najszerszej i najpełniejszej bazy obiektów stanowiących trzon przedwojennych kolekcji zamków w Malborku i Kwidzynie. Bazy w pełnym rozumieniu zbioru obiektów, jak i wszelkich dostępnych źródeł archiwalnych oraz przekazów ikonograficznych z nimi związanych - informuje Muzeum Zamkowe.

W trakcie konferencji nastąpi uroczyste przekazanie obiektu pochodzącego z dawnych zbiorów zamku malborskiego. Chodzi o inwentarz kolekcji militariów "Blellsche Waffensammlung im Hochschloss Marienburg, 1894−1944". Muzeum wyjaśnia, że to niezwykle ważne źródło do historii jednej z największych, przedwojennych kolekcji zgromadzonych na zamku w Malborku.

- Dokument ten znajduje się obecnie w Gabinecie Dokumentów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a dzięki uprzejmości i przychylności dyrektora tego muzeum dr. hab. Piotra Oszczanowskiego, wkrótce stanie się własnością Muzeum Zamkowego w Malborku. Wydarzenie to będzie stanowiło znakomity przykład dobrych praktyk w muzealnictwie, znoszących w pewnym stopniu skutki II wojny światowej w zakresie strat zbiorów muzealnych - podkreśla malborska instytucja.

UWAGA. Na konferencję nie ma już wolnych miejsc dla publiczności. Obowiązywały wcześniejsze zapisy.

Program konferencji "Nowy początek. (Od)budowa kolekcji muzealnych po II wojnie światowej"

DZIEŃ I - 14 marca (czwartek)

10.00 dr hab. Janusz Trupinda (Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku), Powitanie uczestników oraz wykład wprowadzający Badania strat wojennych w Malborku i Kwidzynie – budowanie tożsamości miejsca.

10.40−11.00 Agata Modzolewska (MKIDN), Straty wojenne w dziedzinie dóbr kultury z rejonu dawnych Prus Wschodnich i Pomorza ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki grabieży.

11.00−11.20 Aleksandra Siuciak (MZM), Strata i rozproszenie. Struktura i charakter strat wojennych zamku w Malborku / Kwidzynie w świetle dotychczasowych rezultatów projektu.

11.20−11.50 PRZERWA KAWOWA

11.50−12.10 Bartłomiej Sierzputowski (UW), Status prawny zbiorów zamku w Malborku po II wojnie światowej. Studium prawnomiędzynarodowe.

12.10−12.30 Joanna Czarnowska (MZM), Numizmaty z przedwojennej kolekcji malborskiej w zbiorach zamkowych po 1961 roku.

12.30−12.50 dr hab. Karol Polejowski (MZM), Malborskie militaria po 1945 roku – ścieżki rozproszenia.

12.50−13.10 Wiesława Połom-Jakubowicz (MZM), Gromadzenie zbioru grafiki portretowej i próba odtworzenia jego spisu (inwentarza).

13.10−13.30 DYSKUSJA

13.30−14.10 LUNCH

14.10−14.30 Justyna Lijka (MZM), Okruchy z historii zaginionego obrazu Matki Bożej Pokornej z kościoła zamkowego w Malborku.

14.30−14.50 dr Barbara Pospieszna (MZM), Magazyn Lapidarium nr 13 w Muzeum Zamkowym w Malborku.

14.50−15.10 Joanna Jezierska (MK), Tkaniny i dzianiny w przedwojennych zbiorach Muzeum w Kwidzynie.

15.10−15.30 Adam Juźwiak (MK), Muzealnictwo przyrodnicze na terenie historycznych Prus od XVIII wieku do współczesności.

15.30−15.50 PRZERWA KAWOWA

15.50−16.10 Kacper Martyka (MWiM), Zabytki z dawnej kolekcji malborskiej w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

16.10−16.30 dr Magdalena Białonowska (ZK, UKSW), Kolekcja Zamku Królewskiego w Warszawie – na drodze do restytucji zbiorów królewskich. Obiekty odzyskane, dary, zakupy.

16.30−17.00 DYSKUSJA

17.20 Bartłomiej Butryn (MZM) Pilotażowy pokaz warsztatów opracowanych w ramach projektu Badania strat wojennych w zakresie zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie.

DZIEŃ II - 15 marca (piątek)

10.00−10.20 dr Aleksandra Krypczyk-De Barra (MNK), Powrót “Zimy”. Losy dzieł Maksymiliana Gierymskiego (1846−1874) utraconych w czasie II wojny światowej.

10.20−10.40 Anna Kaszubowska, Monika Leśniak-Skocka (MOB), Ocalić od zapomnienia. Odbudowa kolekcji dzieł Leona Wyczółkowskiego i Maksymiliana A. Piotrowskiego. Tradycja a nowe możliwości.

10.40−11.00 dr Jacek Zinkiewicz (MHMK), Budowa kolekcji militariów w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa po II wojnie światowej.

11.00−11.20 Katarzyna Kenc (MKL), Rozdarte i rozproszone – zbiory artystyczne Muzeum Lubomirskich po 1939 roku.

11.20−11.50 PRZERWA KAWOWA

11.50−12.10 Patryk Frankowski (MIM), Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu i jego zbiory za czasów działalności Zdzisława Szulca 1945−1959.

12.10−12.30 Agnieszka Woźniak-Wieczorek (UW, MPKJIIIS), Kolekcja dzieł sztuki książąt Czartoryskich z Weinhaus, przechowywana w pałacu w Pełkiniach, w kontekście problematyki badania historii polskich rozproszonych kolekcji dzieł sztuki i strat wojennych.

12.30−12.50 Marta Krajewska (MNG), Powojenne dzieje zbiorów ceramiki i szkła Muzeum Narodowego w Gdańsku – odbudowa kolekcji.

12.50−13.30 LUNCH

13.40−14.00 Anna Baranowska-Fietkiewicz, Lech Łopuski (MNG), Kolekcja zegarów w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

14.00−14.20 Jarosław Sobieraj (MWiM), Krajobraz po burzy. Z dziejów kolekcji archeologicznych południowej części dawnych Prus Wschodnich.

14.20−15.00 DYSKUSJA I POSUMOWANIE KONFERENCJI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Malbork. Wkrótce w zamku konferencja "Nowy początek. (Od)budowa kolekcji muzealnych po II wojnie światowej". Naukowcy o stratach wojennych - Malbork Nasze Miasto

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto