Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Władze miasta przygotowały pakiet wsparcia dla organizacji pozarządowych w związku z epidemią

Anna Szade
Anna Szade
Materiały Urzędu Miasta Malborka
Przedstawiciele trzeciego sektora w Malborku mogą trochę odetchnąć. Władze miasta chcą im pomóc w związku z przerwą w działalności wymuszoną przez epidemię. Dotyczy to zwłaszcza realizowanych przez stowarzyszenia zadań, które są dofinansowane z publicznych środków.

- Mając świadomość tego, że organizacje pozarządowe i inne podmioty stanowiące tzw. III sektor, działają na rzecz dobra publicznego, obok sektora publicznego i prywatnego, wobec sytuacji, w której znaleźliśmy się wszyscy na skutek epidemii, Burmistrz Miasta Malborka obejmuje pomocą również malborskie NGO – głosi oficjalny komunikat Urzędu Miasta Malborka.

Jak tłumaczy włodarz, najwięcej wsparcia dotyczy zadań publicznych, na które organizacje pozarządowe uzyskały dofinansowanie z miejskiej kasy.

- Opracowane sposoby wsparcia zakładają elastyczne zmiany projektów, na które stowarzyszenia uzyskały dotację – tłumaczy Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Ta zmiana działań musi jednak mieścić się w zakresie „niewpływającym na zmianę kryteriów oceny ofert złożonych w otwartym konkursie ofert”, jak to określili urzędnicy. Możliwa jest modyfikacja harmonogramu i budżetu realizowanych zadań dostosowująca działania do potrzeb odbiorców. Chodzi na przykład o umożliwienie wydłużenia czasu realizacji zadań publicznych poza pierwotne założenia projektu. Warunkiem jest stwierdzenie możliwości i celowości jego wykonania w terminie innym niż wynikający z treści ogłoszenia konkursowego.

Nie trzeba będzie wprowadzać korekt finansowych za niezrealizowane działania począwszy od 13 marca do odwołania stanu epidemii. Dotyczy to zwłaszcza tych zadań, których realizacja polega na bezpośrednim kontakcie z ludźmi. Organizacje nie muszą się martwić, nie będą musiały w tym czasie również ciąć przewidziane w projektach dofinansowanie na ponoszone koszty stałe. Chodzi m.in. o opłaty za wynajem pomieszczeń, media, narzędzia komunikacji, sfinansowanie zatrudnienia pracowników niezbędnego do funkcjonowania organizacji.

Jest też zgoda na zmianę pozycji budżetowych „niemożliwych do zrealizowania” na pozycje związane z przeciwdziałaniem sytuacji zagrożenia epidemiologicznego i odbywanej kwarantanny. Urzędnicy uznają też za uzasadnione wydatki poniesione już na sfinansowanie działań realizowanych w ramach zleconego zadania publicznego, które musiały zostać odwołane w związku z epidemią.
Przedłużone też zostają terminy na rozliczenie i złożenie sprawozdania z wykonania zadania publicznego. Wystarczy wysłać e-mail do odpowiedniego pracownika wydziału merytorycznego. Takie zgłoszenie będzie podstawą do przygotowania ewentualnego aneksu do umowy.

Jeśli stowarzyszenia wynajmują pomieszczenia od Urzędu Miasta, mogą wnioskować o zwolnienie z czynszu od 13 marca 2020 r. do odwołania stanu epidemii. Natomiast na wsparcie merytoryczne lub rzeczowe mogą liczyć te podmioty, które podjęły się działań związanych z przeciwdziałaniem sytuacji zagrożenia epidemiologicznego na rzecz mieszkańców Malborka. W obydwu przypadkach można wysłać e-mail: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto