Malbork. Włodzimierz Wołyński w Ukrainie może stać się miastem partnerskim. Delegacja jedzie z pomocą humanitarną

Anna Szade
Anna Szade
Facebook/VolodymyrVolynskycity
Udostępnij:
Pięcioosobowa delegacja Malborka z burmistrzem Markiem Charzewskim wyrusza w piątek (13 maja 2022 r.) do Ukrainy. To odpowiedź na zaproszenie do współpracy wystosowane przez władze ukraińskiego Włodzimierza Wołyńskiego.

Włodarze Włodzimierza Wołyńskiego, miasta w zachodniej Ukrainie, już jakiś czas temu próbowali nawiązać partnerskie stosunki z Malborkiem. Najpierw na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa, teraz agresja Rosji pokrzyżowała plany. I zamiast typowo przyjacielskich relacji, teraz bardziej przyda się pomoc humanitarna. I właśnie to jest obecnie główny cel tej podróży przedstawicieli malborskiego magistratu.

Jedziemy dwoma busami, którymi zawieziemy dary związane z ochroną zdrowia – mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka, który w piątek (13 maja) wyrusza do Ukrainy.

Aktualnie we Włodzimierzu Wołyńskim jest spokojnie. Więc przy okazji malborska delegacja będzie miała okazję zobaczyć, jak funkcjonuje miasto w warunkach wojennych. To porównywalna do Malborka miejscowość, w której na 17 km kwadratowych, czyli niemal identycznej powierzchni, zamieszkuje 39,3 tys. mieszkańców.

Są w Malborku rodziny osób, które stamtąd pochodziły. Wiem z rozmów, że byli we Włodzimierzu, by zobaczyć, skąd pochodził dziadek, gdzie mieszkał – mówi Marek Charzewski.

Włodzimierz Wołyński to miasto z ponad 1000-letnią historią. Zachowały się tam architektura sakralna i tradycje prawosławne. Można dosłownie dotknąć Rusi Kijowskiej – działającego do teraz Soboru Zaśnięcia Matki Bożej zbudowanego w 1160 r. Do dziedzictwa kulturowego miasta wchodzi 8 zabytków architektury o znaczeniu krajowym, 19 zabytków o znaczeniu lokalnym, 2 zabytki archeologiczne. Dlatego jednym z priorytetów rozwoju miasta jest turystyka. A więc to również łączy obydwa miasta.
Ale jest też przemysł. Działa tam 14 przedsiębiorstw przemysłowych z różnych branż: produkcja mebli, inżynieria mechaniczna, poligrafia, obróbka drewna, przemysł lekki i spożywczy oraz inne.

Trudno powiedzieć, czy ta wizyta przyczyni się do nawiązania trwałej współpracy. Na dzisiaj nikt niczego nie wyklucza. Być może to dawne polskie miasto, położone niedaleko polsko-ukraińskiej granicy, z czasem dołączy do zagranicznych partnerów Malborka?

Malbork zrywa partnerstwo z rosyjskim Swietłyj, a narodowi u...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie