Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Malbork. "Woda śmierdzi chlorem i nie daje się pić". PWiK wyjaśnia, że to z powodu zewnętrznego inwestora

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
archiwum prywatne
Woda w Malborku jest tym tematem, na który mieszkańcy są wyczuleni. Wystarczy jakakolwiek zmiana w wyglądzie, smaku, zapachu, by mieszkańcy zastanawiali się, co się dzieje. Tak było w środowy poranek (30 listopada) w malborskiej dzielnicy Piaski.

Sygnał w tej sprawie dostaliśmy z Piasków w środę po godz. 9.

- Woda z kranu bardzo się pieni i śmierdzi chlorem. Nie da się tego pić. Taka sytuacja jest od rana. Nie wiemy, czy ta woda nie zagraża bezpieczeństwu, czy nie. Na stronie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji nie ma komunikatu, by coś się stało i czy to stężenie chloru jest groźne dla zdrowia, czy nie. Dlatego póki co, korzystamy z wody butelkowanej – poinformował nas Czytelnik, przesyłając zdjęcia, które możecie obejrzeć powyżej.

Problem wziął się z ulicy Magnoliowej

Malborskie „wodociągi” zapewniają, że nie mają nic wspólnego z zaistniałą sytuacją, która wynikła nagle i niezależnie od komunalnej spółki. PWiK wyjaśnia, że pełną odpowiedzialność ponosi firma zewnętrzna, która zbudowała odcinek nowej sieci w ulicy Magnoliowej w Nowej Wsi (gm. Malbork).

To nie jest z naszego powodu, problem nie pochodzi z naszej sieci. Po prostu inwestor zewnętrzny płukał fragment nowo zbudowanego wodociągu - tłumaczy Krystyna Babirecka, prezes PWiK sp. z o.o. w Malborku.

CZYTAJ TEŻ: Malborska hydrozagadka. Jedni narzekają, inni zachwycają się wodą

Jak słyszymy, zasada jest taka, że gdy buduje się nowy fragment rurociągu należy go przepłukać chlorem w celu odkażenia. Tym razem chlor przedostał się do sieci. Szefowa PWiK potwierdziła to w rozmowie z inwestorem, którego to dotyczy.
- To zdarzenie trzeba traktować jak epizod, który wystąpił na niewielkim obszarze. Jesteśmy w trakcie płukania naszej sieci i mam nadzieję, że wkrótce sytuacja się unormuje – mówiła nam Krystyna Babirecka około godz. 9.30.

Czujesz chlor w wodzie? Zachowaj ostrożność

Już po naszej rozmowie PWiK opublikowało komunikat, w którym poinformowało, że pogorszenie jakości wody i zwiększenie poziomu chloru w wodzie pitnej dotyczy:

  • al. Wojska Polskiego na odcinku od nr 91 do granicy miasta Malborka i Królewa,
  • ul. Piaskowej,
  • ul. Wspólnej,
  • ul. Marszałkowskiej,
  • ul. Akademickiej,
  • ul. Wąskiej,
  • ul. Kasztanowej.

Odbiorców wody na wymienionym obszarze miejska spółka prosi o „zachowanie szczególnej ostrożności przy korzystaniu z wody do celów spożywczych w sytuacji wyraźnie wyczuwalnego zapachu chloru w pobieranej wodzie”.

Wyniki okresowych badań wody dostępne na stronie PWIK

Mieszkańcom trudno się dziwić, że są wyczuleni, zwłaszcza po awarii, do której doszło w styczniu br. Wówczas - też nie z winy PWiK - miała miejsce awaria w Stacji Uzdatniania Wody, która nie pozostała bez wpływu na jakość wody. Ponowne uruchomienie SUW było dla "wodociągów" dużym wyzwaniem i technologicznym, i finansowym.

Bieżące parametry dotyczące malborskiej wody można sprawdzać na stronie internetowej przedsiębiorstwa - TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto