Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Woda z miejskich "wodociągów" jest taka, jak przed awarią stacji uzdatniania. Są majowe wyniki badań

Anna Szade
Anna Szade
Tak wygląda serce Stacji Uzdatniania Wody w Malborku. To właśnie tu filtrowana jest woda zanim popłynie w kranie
Tak wygląda serce Stacji Uzdatniania Wody w Malborku. To właśnie tu filtrowana jest woda zanim popłynie w kranie Anna Szade
W piątek (27 maja 2022 r.) Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Malborku sp. z o.o. opublikowało najnowsze wyniki badań jakości wody. To drugi raport od uruchomienia stacji uzdatniania, w której w styczniu doszło do poważnej awarii.

Tego dnia mieszkańcy Malborka oraz części domów w gminie Malbork i Stare Pole tak szybko nie zapomną. W sobotę (21 stycznia) nagle krany stały się suche. „Wodociągi” co prawda bardzo szybko włączyły wodę z powrotem, ale nie wszyscy byli szczęśliwi. Część odbiorców skarżyła się na jej mętność, smak i zapach, a internet obiegły zdjęcia z zapchanych filtrów, osadów na wannach i szklankach wypełnionych rdzawą cieczą.

Ale to już przeszłość. W Stacji Uzdatniania Wody wymienione zostały uszkodzone rury, a w pierwszej dekadzie kwietnia do mieszkańców popłynęła woda doskonale im znana sprzed awarii. Potwierdzały to zresztą wyniki badań, które zostały przeprowadzone już po ponownym włączeniu filtrów.

PWiK w Malborku sp. z o.o. zleca badania wody raz w miesiącu. Przeprowadza je autoryzowane Laboratorium Badania Wody i Ścieków w Ząbrowie.
Oto, jak prezentują się parametry po majowym badaniu w porównaniu do wyników marcowych, gdy SUW nie pracowała:

  • stężenie amoniaku (jon amonowy): <0,10 mg na litr wody; w marcu 2022 r.: 0,88 mg na litr wody; norma: 0,50 mg na litr
  • barwa: 7 mg Pt na litr wody; w marcu 2022 r.: 13 mg Pt na litr wody mg Pt na litr wody; pożądana wartość w kranie konsumenta to do 15 mg Pt/l (jednostka mg Pt/l związana jest z wzorcami platynowo-kobaltowymi, według których dokonuje się pomiarów, nie określa się już konkretnej barwy)
  • bor: 0,84 mg/l; w marcu 2022 r.: 1,4 mg/l, dopuszczalna norma to 1,0 mg/l
  • stężenie fluorków: 1,50 mg/l; w marcu 2022 r.: 2,48 mg/l; dopuszczalna norma to 1,50 mg/l
  • twardość: 245 mg węglanu wapnia/l; w marcu 2022 r.: 80 mg węglanu wapnia/l; dopuszczalna 60-500 mg węglanu wapnia na litr
  • mętność: 0,05 NTU; w marcu 2022 r.: 0,20 NTU (od ang. nephelometric turbidity unit – nefelometryczna jednostka mętności); jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi według polskich norm nie powinna przekraczać 1 NTU
  • zapach: akceptowalny, bez zmian
  • stężenie żelaza ogólnego – 18 mikrogramów na litr; w marcu 2022 r.: 51 mikrogramów na litr, norma: 200 mikrogramów w litrze.

Na pewno wiele osób zwróciła już uwagę na twardość wody, którą „zawdzięczamy” wysokiemu stężeniu węglanu wapnia w malborskich ujęciach. To dlatego widać biały nalot na zlewie, bateriach umywalkowych, a w czajnikach szybciej osadza się kamień.
Identycznie było tuż przed awarią. W styczniu tego roku zawartość COCO3 wynosiła 276 mg w litrze wody, ale w marcu, gdy SUW nie pracowała, było to 80 mg.

Malbork. Stacja uzdatniana to jak nerki dla wodociągów. Wszy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto