Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Wojna oczami dzieci zawsze wygląda tak samo. Wystawa plenerowa w ramach sieci archiwów państwowych

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
„Mamo, ja nie chcę wojny!!!” - to projekt polsko-ukraiński, w którego realizacji bierze udział Archiwum Państwowe w Malborku. Na wystawie plenerowej, która została otwarta we wtorek (19 lipca) na placu Jagiellończyka, można obejrzeć prace polskich dzieci sprzed 76 lat i współczesne rysunki dzieci z Ukrainy.

Przypomnijmy, że pomysł tej ekspozycji powstał w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, gdzie od początku maja br. przebywa grupa ukraińskich badaczek. Wspólnie z pracownikami AAN postanowiły pokazać wojnę z perspektywy dziecka. Projekt koordynuje merytorycznie dr Dorota Sadowska z Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z prof. Olgą Kulinich z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenko.

We wtorek (19 lipca) o godz. 12 symboliczne ekspozycje zostały otwarte w 24 miastach w Polsce. Główna uroczystość odbyła się w Pałacu Staszica w Warszawie, a ta malborska miała skromniejszy wymiar. Ale liczy się cel.

- Chodzi nam przede wszystkim o to, żeby pokazać wojnę oczami dzieci. Motto tej wystawy brzmi: „Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni Ojczyzny, choć z nią cierpi”. To sentencja Janusza Korczaka, znanego nam wszystkim przyjaciela dzieci. Przygotowaliśmy naszą ekspozycję w oparciu o materiały źródłowe, które są przechowywane w AAN w Warszawie. Są to zbiory, które pochodzą z zespołu archiwalnego stworzonego przez Ministerstwo Oświaty. W tym zespole zostało zgromadzonych ponad 6 tysięcy rysunków polskich dzieci, które rysowały je mniej więcej w 1946 r. Zostały wykonane na konkurs ogłoszony przez tygodnik „Przekrój”, myślę, że był to też rodzaj terapii – mówi Małgorzata Janusz, dyrektor Archiwum Państwowego w Malborku.

Te zbiory historyczne zostały połączone ze współczesnymi rysunkami, które są gromadzone na ukraińskim portalu internetowym Mom I See War. Jest już tam ok. 11 tysięcy prac.

Przerażające jest to, że zmieniły się osoby, które te prace narysowały, ale zawsze wojna oczami wygląda tak samo – dodaje Małgorzata Janusz. - W 2019 r. przygotowaliśmy niewielką wystawę u nas w archiwum na 80 rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Wtedy nie sądziliśmy, że będziemy zapraszali na wystawę w trakcie toczącej się wojny po agresji Rosji na Ukrainę. Chcemy dołożyć niewielką cegiełkę do protestu przeciwko tej wojnie.

W samym Malborku przebywa obecnie ok. 600 uchodźców z Ukrainy. Przeważnie w prywatnych kwaterach, ale dużym skupiskiem kobiet z dziećmi i starszych osób jest plebania parafii Zesłania Ducha Świętego na Piaskach. Ksiądz proboszcz Leszek Kromka już w pierwszych dniach po agresji razem z parafianami i przyjaciółmi zaczął organizować pomoc.

- Jak patrzę na rysunki, to – może nie znam konkretnych dzieci, które je narysowały – natomiast znam konkretne historii z naszego domu. W naszej plebanii znalazło schronienie ponad 60 dzieci, więc dla mnie to nie jest „historia obrazkowa”, tylko historia konkretnych ludzi. Charków, Mariupol, uchodźcy praktycznie z całej Ukrainy. Bardzo dziękuję za tę wystawę, ale dla mnie to jest przede wszystkim historia człowieka. Człowieka, który jest najbardziej bezbronny, najbardziej też przeżywający, bo my, dorośli, jakoś potrafimy sobie to wytłumaczyć, jakąś refleksję podjąć. Natomiast dzieci nie. Ból to ból, cierpienie to cierpienie. Dlatego zadaniem nas wszystkich dorosłych jest przede wszystkim otworzyć serce, podać pomocną dłoń. Na ile możemy, żebyśmy tych, którzy cierpią, otaczali naszą miłością i zrozumieniem – powiedział podczas otwarcia wystawy ks. Leszek Kromka.

Warto przy okazji przystanąć przy planszach i zobaczyć prace, które dzieli 76 lat historii. Jak powiedział burmistrz Marek Charzewski, oby rysunki dzieci ukraińskich jak najszybciej przeszły do historii w wyniku zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją.

Malbork. Archiwum Państwowe z okazji 70 lat obecności w mieś...

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto