Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Wybrali zamek na plener malarski. Artyści niepełnosprawni przyjechali na ogólnopolskie spotkanie

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Takiego pleneru w zamku w Malborku jeszcze chyba nie było. We wtorek (21 września) artyści niepełnosprawni z różnych stron Polski uwieczniają zabytek klasy światowej, a dzień później pojadą do Kwidzyna.

Plenery w ramach cyklu „Zabytki na Liście UNESCO” organizowane są od 1999 r. przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, a w tym roku również z Muzeum Zamkowym w Malborku. Bo tym razem uczestnicy stanęli przed wyzwaniem namalowania malborskiego zamku, znajdującego się na Liście UNESCO od 1997 r.

Do Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na Liście UNESCO” zgłosiło się ponad 40 uczestników z różnych stron Polski, m.in. z Bytomia, Katowic, Krakowa, Krosna, Krzeszowic, Lublińca, Nowego Sącza, Piekar Śląskich, Pszczyny, Szczecina, Świątnik Górnych czy Włocławka.
W Malborku zjawili się w poniedziałek (20 września), by dzień później, po południu, przystąpić do dzieła. Wiele osób uczestniczyło już w podobnych wydarzeniach, ale na każdym malarskim spotkaniu pojawiają się też nowe twarze.

- Dla osób z niepełnosprawnościami plenery malarskie są przede wszystkim formą terapii, która pozwala się spełniać i realizować artystycznie pomimo choroby i dolegliwości. Wnoszą do życia uczestników dużo radości. Dają możliwość odwiedzania i poznawania ciekawych miejsc, dla wielu inaczej niedostępnych. Pomagają rozwijać talent pod okiem bardziej doświadczonych uczestników. Są wspaniałą okazją do spotkań z osobami o podobnych problemach i nawiązywania nowych przyjaźni – wyjaśnia Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

W środę (22 września) uczestnicy pojadą do Kwidzyna, by malować też tamtejszy zamek. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na wystawie poplenerowej - w październiku w Muzeum w Kopalni Soli w Wieliczce, następnie w Muzeum Zamkowym w Malborku.

W latach poprzednich w ramach plenerów namalowane zostały: Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni oraz Zamek Żupny w Wieliczce, Stare Miasto w Krakowie, Staee Miasto w Zamościu, manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, drewniane kościoły południowej Małopolski w Binarowej i Sękowej, Hala Stulecia we Wrocławiu oraz cerkwie w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych.
Uczestnicy wyjechali też na Słowację, gdzie malowali zespół miejski Bardejowa oraz historyczne miasto Bańska Szczawnica i jego zabytki techniki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto