Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Wypożyczalnie elektrycznych hulajnóg "pod chmurką" pojawiły się w mieście. Są to dwie marki pojazdów

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W różnych punktach Malborka pojawiły się elektryczne hulajnogi, które można wynająć. Wystawiły je dwie firmy o zasięgu międzynarodowym, które działają również w Polsce.

Elektryczne hulajnogi ustawione w rządku – ten widok zaskoczył w poniedziałkowy wieczór i wtorkowy poranek (18-19 lipca) przechodniów w różnych punktach Malborka, m.in. przy pl. św. Urszuli Ledóchowskiej na Os. Południe, na chodniku przy al. Rodła koło sklepu E.Leclerc, przy barierkach na pl. Kazimierza Jagiellończyka.

Za tą nowością stoi dwóch operatorów. Jednym jest firma TIER, globalny lider mikromobilności, który w Malborku udostępnił 150 pojazdów. Tym samym miasto znalazło się w gronie ponad 240 lokalizacji w 22 krajach, gdzie w ciągu trzech lat pojawiły się e-hulajnogi TIER.

Bardzo się cieszę, że rozszerzamy naszą działalność o kolejne polskie miasto. Wpisując się w założenia Strategii Rozwoju Elektromobilności dla Miasta Malbork, chcemy promować rozwój mikromobilności, zachęcając do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne. Nasze pojazdy nie emitują spalin, co wpływa na lepszą jakość powietrza dla lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Malborka oraz turyści odwiedzający to niezwykle malownicze miasto o długoletniej historii pokochają przejazdy e-hulajnogami TIER – komentuje Mathieu Deloly, dyrektor zarządzający TIER w Europie Środkowo-Wschodniej, w nadesłanej informacji prasowej.

Nie porzucaj e-hulajnogi w sposób niebezpieczny!

Aby rozpocząć przejazd, należy pobrać aplikację, zarejestrować się i przypisać swoją metodę płatności. Następnie skanujemy kod QR na kierownicy hulajnogi i klikamy „Odblokuj”, a potem wystarczy jechać, dokąd potrzebujemy, a po dotarciu do celu zostawić, ale nie tak po prostu. Technicznie wygląda to tak, że opuszczamy podpórkę, otwieramy aplikację TIER i dotykamy przycisku „Zakończ przejazd". Natomiast bardzo ważne jest, by zaparkować pojazd w cywilizowany sposób, w bezpiecznym miejscu, a nie dosłownie porzucać na środku chodników (niektóre duże miasta borykają się z takim problemem).

TIER podkreśla, że porzucona lub zaparkowana w nieodpowiednim miejscu e-hulajnoga może stanowić przeszkodę na drodze, szczególnie niebezpieczną dla osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi. By zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg, hulajnogę należy zaparkować w miejscu do tego przeznaczonym, a jeśli takiego miejsca nie ma - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (oddalonej od jezdni). Szerokość pozostawiona dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 metra.

Zaparkowany odpowiednio pojazd powinien „przylegać" do ściany budynku lub stać za pozostawioną tam wcześniej inną hulajnogą i nie blokować przejścia lub przejazdu. Należy pamiętać, że zakazy parkowania, oznaczone odpowiednim znakiem drogowym, obowiązują również kierowców hulajnóg.

E-hulajnogi w Malborku. Cena odblokowania i przejazdu

Drugą firmą, która pojawiła się w Malborku, jest również międzynarodowy podmiot - Dott.

Zaprojektowaliśmy nasze przyjazne środowisku hulajnogi tak, aby przeszły próbę czasu. Codziennie zabieramy je na przegląd, a do tego wyposażyliśmy je w rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo, takie jak większe kółka zapewniające świetną przyczepność oraz podwójny system hamowania. Między innymi dlatego jazda na naszych hulajnogach to czysta przyjemność! - zapewnia firma Dottt na swojej stronie internetowej.

A TIER tak zachwala swój produkt:

Nowoczesna flota zapewnia najlepsze doświadczenia z użytkowania poprzez wyjątkową konstrukcję: szeroką podstawę, duże koła, podwójny amortyzator oraz hamulce i wygodny uchwyt na telefon, dzięki któremu można nie tylko łatwo skorzystać z podglądu mapy, lecz również podładować swój smartfon.

Minuta jazdy hulajnogą TIER kosztuje 59 groszy, natomiast opłata za odblokowanie hulajnogi wynosi 2,70 zł. Ponadto, użytkownicy mogą wykupić w aplikacji miesięczny pakiet nielimitowanych, darmowych odblokowań w cenie 9,99 zł.

Jednoślady Dott kuszą napisami „darmowe przejazdy”, ale to oczywiście w ramach promocji, bo usługa generalnie jest płatna. Wszystkiego można się dowiedzieć, również skanując kod QR na hulajnodze.

Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa na e-hulajnodze

W Malborku już wcześniej można było spotkać coraz więcej osób na hulajnogach elektrycznych, a teraz można się spodziewać, że wraz z pojawieniem się wypożyczalni pod chmurką, ruch jeszcze wzrośnie. Obie marki zapewniają, że przykładają wielką wagę do bezpieczeństwa użytkowników. Dott na swojej stronie przygotował zestaw prostych porad:

  • noś kask, by chronić głowę, a po zmroku i przy słabej widoczności włóż także odblaskowe ubrania. W razie potrzeby pamiętaj, by na czas przejazdu założyć maseczkę i rękawiczki, a przed jazdą i po niej umyj ręce;
  • stań jedną stopą na podeście i parę razy odepchnij się drugą stopą od ziemi. Gdy ruszysz, ustaw obie stopy na podeście;
  • chcesz się zatrzymać? Naciśnij lewą ręką hamulec, aby zahamować. Unikaj ostrego hamowania, zwłaszcza podczas jazdy po gładkich, śliskich nawierzchniach.

Coraz więcej e-hulajnóg w Malborku. Policja apeluje o ostrożność

Na „pojazdy napędzane elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”, czyli po prostu na hulajnogi elektryczne coraz bardziej uwagę muszą zwracać malborscy policjanci. Jednoślady mogą poruszać się z dość dużą prędkością, więc przy szarżowaniu i nieprzestrzeganiu przepisów mogą stanowić spore zagrożenie.

Garść cennych informacji policja przekazała podczas niedawnego spotkania z malborską młodzieżą. Warto wiedzieć, że:

  • kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
  • korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
  • sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
  • zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu uczestników ruchu.

Przepisy zabraniają:

  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
  • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
  • czepiania się pojazdów;
  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu.

Malbork. Groźny wypadek na wiadukcie kolejowym. Po rannego p...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto