Malbork. Wystawa o polskich jeńcach i robotnikach przymusowych. "Trud i zwątpienie" w Muzeum Miasta Malborka

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
W Muzeum Miasta Malborka w czwartek (12 maja) została otwarta wystawa czasowa pt. "Trud i zwątpienie. Polscy jeńcy wojenni i pracownicy przymusowi w Północnej Norwegii w latach 1942-1945".

Wystawa składająca się z plansz tematycznych i zachowanych oryginalnych pamiątek wojennych została użyczona przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. A powstała w ramach projektu Centrum Wojny i Pokoju w Narwiku. Ekspozycja ukazuje drogę Polaków uwięzionych przez Niemców w Norwegii, ich codzienność, pracę i próby ucieczki, a także ich sytuację po zakończeniu wojny.

- Jest to coś, co powinno być przestrogą w tych dzisiejszych, trudnych czasach, że takie historie mogą się powtarzać. Tutaj zostały pokazane losy Polaków, którzy w okresie II wojny światowej znaleźli się w Norwegii, w 1940 r. zajętej przez Niemcy. Musieli wykonywać ponadludzką pracę. Wiele osób straciło życie, wiele nabawiło się chorób – mówił podczas otwarcia wystawy Krzysztof Andruszkiewicz, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, który obecnie pełni też rolę szefa Muzeum Miasta Malborka.

Jeszcze niedawno przed budynkiem muzeum przechodnie mogli oglądać na ulicy Kościuszki inną wystawę - "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948", w przypadku której na planszach odtworzono historię pierwszych powojennych lat. Do tej ekspozycji nawiązał burmistrz Malborka.

Wystawa o Szczecinie była otwierana w zupełnie innej rzeczywistości. Mówiliśmy, że była wojna, która przyniosła takie skutki. No niestety, jak ktoś powiedział, historia zaczyna się smutno powtarzać. Teraz mówimy o wojnie, która dzieje się za naszą wschodnią granicą, mówimy o jeńcach, a może za chwilę także będziemy mówić o robotnikach przymusowych, którzy będą wywożeni w głąb Rosji z Donbasu – dodał Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Temat niewoli wojennej poruszany był przez Muzeum Miasta Malborka w 2021 roku na wystawie czasowej "Stalag XX B. Historia nieopowiedziana". Przy okazji otwarcia ekspozycji o Polakach w Norwegii dyrektor Andruszkiewicz zapowiedział, że od czerwca lub lipca 2022 r. opowieść o obozie jenieckim, który w czasie II wojny światowej znajdował się na Wielbarku, będzie kontynuowana „w innej formie niż to, co było już prezentowane”. Przypomniał również, że w tym roku powstanie wystawa o Związku Polaków „Młody Las”, który został założony w Malborku w 1941 roku, a działali w nim nasi rodacy zwiezieni do Prus na roboty przymusowe.

- A w przyszłości, dzięki ciężkiej pracy naszych pracowników, którzy cały czas pracują nad zbiorami, mam nadzieję, że uda się uruchomić stałą wystawę poświęconą historii Malborka, opartą na tych elementach i tych zbiorach, które udało się do tej pory zgromadzić – stwierdził Krzysztof Andruszkiewicz.

Wystawę "Trud i zwątpienie. Polscy jeńcy wojenni i pracownicy przymusowi w Północnej Norwegii w latach 1942-1945" można oglądać w sali wystawowej na parterze Muzeum Miasta Malborka w godzinach pracy placówki. Ale w najbliższą sobotę (14 maja) w godz. 20-24 będzie również można zajrzeć tu w ramach Nocy Muzeów 2022.

Malbork. Wystawa na 100-lecie plebiscytu już otwarta [ZDJĘCI...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie