Nasza Loteria

Malbork. Wystawa o polskich jeńcach i robotnikach przymusowych. "Trud i zwątpienie" w Muzeum Miasta Malborka

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W Muzeum Miasta Malborka w czwartek (12 maja) została otwarta wystawa czasowa pt. "Trud i zwątpienie. Polscy jeńcy wojenni i pracownicy przymusowi w Północnej Norwegii w latach 1942-1945".

Wystawa składająca się z plansz tematycznych i zachowanych oryginalnych pamiątek wojennych została użyczona przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. A powstała w ramach projektu Centrum Wojny i Pokoju w Narwiku. Ekspozycja ukazuje drogę Polaków uwięzionych przez Niemców w Norwegii, ich codzienność, pracę i próby ucieczki, a także ich sytuację po zakończeniu wojny.

- Jest to coś, co powinno być przestrogą w tych dzisiejszych, trudnych czasach, że takie historie mogą się powtarzać. Tutaj zostały pokazane losy Polaków, którzy w okresie II wojny światowej znaleźli się w Norwegii, w 1940 r. zajętej przez Niemcy. Musieli wykonywać ponadludzką pracę. Wiele osób straciło życie, wiele nabawiło się chorób – mówił podczas otwarcia wystawy Krzysztof Andruszkiewicz, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, który obecnie pełni też rolę szefa Muzeum Miasta Malborka.

Jeszcze niedawno przed budynkiem muzeum przechodnie mogli oglądać na ulicy Kościuszki inną wystawę - "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948", w przypadku której na planszach odtworzono historię pierwszych powojennych lat. Do tej ekspozycji nawiązał burmistrz Malborka.

Wystawa o Szczecinie była otwierana w zupełnie innej rzeczywistości. Mówiliśmy, że była wojna, która przyniosła takie skutki. No niestety, jak ktoś powiedział, historia zaczyna się smutno powtarzać. Teraz mówimy o wojnie, która dzieje się za naszą wschodnią granicą, mówimy o jeńcach, a może za chwilę także będziemy mówić o robotnikach przymusowych, którzy będą wywożeni w głąb Rosji z Donbasu – dodał Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Temat niewoli wojennej poruszany był przez Muzeum Miasta Malborka w 2021 roku na wystawie czasowej "Stalag XX B. Historia nieopowiedziana". Przy okazji otwarcia ekspozycji o Polakach w Norwegii dyrektor Andruszkiewicz zapowiedział, że od czerwca lub lipca 2022 r. opowieść o obozie jenieckim, który w czasie II wojny światowej znajdował się na Wielbarku, będzie kontynuowana „w innej formie niż to, co było już prezentowane”. Przypomniał również, że w tym roku powstanie wystawa o Związku Polaków „Młody Las”, który został założony w Malborku w 1941 roku, a działali w nim nasi rodacy zwiezieni do Prus na roboty przymusowe.

- A w przyszłości, dzięki ciężkiej pracy naszych pracowników, którzy cały czas pracują nad zbiorami, mam nadzieję, że uda się uruchomić stałą wystawę poświęconą historii Malborka, opartą na tych elementach i tych zbiorach, które udało się do tej pory zgromadzić – stwierdził Krzysztof Andruszkiewicz.

Wystawę "Trud i zwątpienie. Polscy jeńcy wojenni i pracownicy przymusowi w Północnej Norwegii w latach 1942-1945" można oglądać w sali wystawowej na parterze Muzeum Miasta Malborka w godzinach pracy placówki. Ale w najbliższą sobotę (14 maja) w godz. 20-24 będzie również można zajrzeć tu w ramach Nocy Muzeów 2022.

Malbork. Wystawa na 100-lecie plebiscytu już otwarta [ZDJĘCI...

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto