Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Malbork. Wystawa o zakonie krzyżackim już otwarta z udziałem wiceministra kultury i wielkiego mistrza [ZDJĘCIA]

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Kilkaset artefaktów z okresu średniowiecza, najnowocześniejsze oświetlenie i sprzęt wystawienniczy, oryginalne obiekty pokazane w oryginalnym wnętrzu - tak Muzeum Zamkowe w Malborku reklamuje swój najnowszy projekt, wystawę pt. "Mądrość zbudowała sobie dom... Państwo krzyżackie w Prusach". Ekspozycja została otwarta w sobotę (14 września), można ją zwiedzać do 17 listopada.

Sobotni wernisaż zwieńczył wielomiesięczne przygotowania związane ze sprowadzeniem dzieł, przygotowaniem ich na wystawę, aranżacją wnętrz. Na ekspozycji znajdują się zabytki ze zbiorów Muzeum Zamkowego oraz sprowadzone specjalnie z instytucji polskich oraz z sześciu innych krajów. To m.in. mnóstwo rękopisów, rzeźby, militaria, zabytki sakralne, rzemiosło artystyczne, bogata kolekcja krzyżackich monet. W sumie 729 obiektów - w zdecydowanej większości średniowieczne oryginały.

Wystawa, umieszczona na Zamku Wysokim (w dormitoriach i kościele NMP), przedstawia całokształt życia w państwie stworzonym w Prusach przez Krzyżaków.

- Już sam tytuł wystawy w zestawieniu z historią zakonu krzyżackiego w Prusach w odczuciu polskiego odbiorcy może budzić pewien niepokój. Niepokój ten jednak szybko zostanie rozwiany dzięki niezwykłej, fachowej narracji, opowiadającej o narodzinach, rozwoju i upadku państwa zakonnego przede wszystkim w jego aspekcie ideologicznym oraz czysto praktycznym związanym z zarządzaniem, infrastrukturą czy zaopatrzeniem. Doskonale zdaję sobie sprawę, ile czasu i wysiłku kosztowało przygotowanie tej niezwykle interesującej wystawy - mówił podczas wernisażu Jarosław Sellin, wiceminister kultury, składając gratulacje pracownikom muzeum.

Wernisaż wystawy był okazją ku temu, by do Polski po raz pierwszy przyjechał nowy wielki mistrz zakonu krzyżackiego, o. Frank Bayard, wybrany na tę funkcję w ub. roku.

- Zasługą wielu osobowości jest fakt, że zmieniło się postrzeganie zakonu krzyżackiego nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech i w Austrii. Poglądy historyków nie są już tak bardzo ukierunkowane na historię władzy i militarne osiągnięcia, ale coraz częściej próbują uwidocznić rzeczywistość ludzi w ich codziennym życiu. Bardzo się cieszę, że między Muzeum Zamkowym a urzędem wielkiego mistrza ma miejsce tak przyjazna wymiana i jestem wdzięczny za fakt, że zaproszenie na takie wydarzenie jest czymś oczywistym. I czuję się tutaj przyjmowany z taką samą sympatią jak mój poprzednik, o. Bruno Platter - mówił o. Frank Bayard.

Dyrektor Muzeum Zamkowego przypomniał, że 710 lat temu Malbork stał się siedzibą wielkich mistrzów i stolicą państwa zakonnego. - Tym samym rozpoczyna się jego historia, która uczyniła z zamku nie tylko największą warownię ceglaną świata, ale obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, którego wartość kulturowa jest dzisiaj nie do przecenienia. Nie sposób zrozumieć historii i kultury Malborka bez przedstawienia tamtego historycznego i kulturowego kontekstu, od wieków średnich aż po czasy współczesna - mówił dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego.

Otwarta wystawa to początek trzyczęściowej opowieści o zamku. Za rok kolejna ekspozycja - "Polski Malborg", a za dwa lata - o czarnej i białej legendzie zakonu w wiekach XIX i XX.

- Najpierw więc przedstawiamy historię zamku w szerokim kontekście dziejowym, aby zmierzyć się na końcu z tym, co do dziś mocno wpływa na postrzeganie zakonu krzyżackiego i percepcję samego zamku: mity, stereotypy, polityczną propagandę, ideologię - dodał Janusz Trupinda. - Przez nasz projekt chcemy to wszystko uczytelnić, aby zamek opowiedział swoją pełną historię, bo wtedy można docenić skomplikowaną historię tego miejsca i docenić fakt, że po straszliwej hekatombie II wojny światowej Polacy zdecydowali o zachowaniu i odbudowie tej budowli. To nie było wcale takie oczywiste.

Dyrektor zapowiedział również, że nowa wystawa to także "początek nowej drogi muzealnej, nowych standardów w formie i treści". - Chcemy budować muzeum mądre, otwarte i przyjazne dla publiczności, oparte na obiektywnej wiedzy. Muzeum kompetencji. Muzeum Zamkowe dysponuje w tym momencie najnowocześniejszymi gablotami w Polsce, spełniającymi najwyższe standardy konserwatorskie. Ma najnowocześniejsze oświetlenie, a dzięki tym środkom możemy wyczarować dla państwa każdą opowieść przy pełnym poszanowaniu naszego najcenniejszego eksponatu, jakim jest zamek - dodał.

Wystawę "Mądrość zbudowała sobie dom" można oglądać do 17 listopada, kupując bilet wstępu do zamku. Muzeum przygotowało na ten czas również oprowadzania kuratorskie i edukacyjne weekendy dla rodzin.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto