Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork z przełomu XX i XX wieku. Jak zmieniło się miasto przez ostatnie dekady? Dzięki zdjęciom widać, ile miejsc przeszło metamorfozę

Anna Szade
Anna Szade
Zdjęcia Malborka z przełomu XX i XXI wieku nie kłamią: wszystko się zmienia. Aż trudno uwierzyć, że kilka dekad wystarczyło, by z Malborka zniknęły firmy czy sporo sklepów. Fotografie najlepiej świadczą o tym, że trochę się w mieście zmieniło. Podczas oglądania aż się chwilami łezka w oku kręci. Sami sprawdźcie, być może odżyją wspomnienia.

Malbork z przełomu XX i XXI wieku już nie wróci. Dla jednych to powód do smutku, bo jeszcze pamiętają miejsca pracy: swoje, znajomych czy rodziny. Młodsi kojarzą już tylko niszczejące opuszczone budynki.
A jeśli znają je od środka, to dlatego, że zaglądali do nich, już nie jako pracownicy, ale raczej nielegalni goście. Tak było swego czasu w Makopie, który, gdy zaprzestał produkcji, był rozbierany po kawałku. A przecież tyle jest z nim związanych wspomnień…

To fakt, że opuszczone budynki chętnie są okupowane przez młodych. I jednocześnie to nie wymysł współczesności, by urządzać sobie tajne miejscówki, do których wstęp mają tylko wtajemniczeni. Tak, to bywa niebezpieczne, dlatego trudno o pochwały i oklaski.
Ślady takiej obecności widać choćby w dawnej mleczarni. Od lat 60. ubiegłego wieku aż do 2003 r. mogła kojarzyć się z niezapomnianym smakiem śmietany, mleka czy kefiru w szklanej butelce z aluminiowym „kapslem”. Ale dla innych to już tylko miejscówka, w której można spotkać kumpli.
Coraz częściej takie opuszczone obiekty stają się miejscem pobytu osób, które nie mają swoich domów.

A pamiętacie osiedlowe sklepy, gdzie co rano kupowało się świeże bułki na śniadanie? Taki "SAM" miał swój zapach, ulubione ekspedientki, które bez słów rozumiały stałych klientów, a przede wszystkim, były blisko domu, a nawet w bloku, więc można było do nich wyskoczyć nawet w kapciach. Mało takich sklepów przetrwało, inne w ciągu tych lat już parę razy zmieniały gospodarza.
Na nabrzeżu Nogatu cumowały za to bary na wodzie, latem oblegane co najmniej tak samo mocno, jak słynna Solna, czyli Malhattan, albo targowisko przy Targowej.

Prawie tego nie zauważamy, ale zmieniły się też szyldy na budynkach, nawet tych publicznych, a także same obiekty i ich najbliższe otoczenie. Miasto żyje, nie stoi w miejscu, nawet jeśli niektórzy uważają inaczej.

Zobaczcie, czy pamiętacie wszystkie miejsca, jakie zostały utrwalone na fotografiach. Dokumentują przemiany, jakie przechodzi Malbork.

Kultowe miejsca Malborka, które zniknęły z mapy miasta. Kied...

Malbork na starych zdjęciach. Kilkadziesiąt lat historii mia...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto