Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Zabytki trzeba ratować z głową. W czwartek pierwsze spotkanie poświęcone ochronie starej zabudowy

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
Na naukę nigdy nie jest za późno. Dlatego Urząd Miasta Malborka chce promować wśród mieszkańców, zarządców nieruchomości i właścicieli zabytków dobre przykłady konserwacji cennych budowli, zwłaszcza w Śródmieściu, gdzie trwa rewitalizacja najpiękniejszych kamienic. Pierwsze z trzech spotkań zaplanowane jest na czwartek (3 września 2020 r.). Urzędnicy deklarują, że to nie będzie nudziarstwo.

Jak nie zepsuć zabytku podczas remontu, choćby dotyczył tylko wymiany drzwi? O tym, że można zrobić to dobrze, będzie przekonywać Izabela Rybczyńska, miejska konserwator zabytków w Malborku. Urzędniczka przybliży tematy i wytyczne związane z wszelkimi działaniami prowadzonymi w budynkach zabytkowych i obostrzeniami wynikającymi z ochrony konserwatorskiej. Podpowie, gdzie szukać źródeł finansowania tych remontów, a także jak uzyskać zgodę na prace budowlane.

W ten sposób Urząd Miasta chce edukować mieszkańców w zakresie standardów opieki nad zabytkami. To ważne, by promować dobre praktyki konserwatorskie, bo trwa proces rewitalizacji. Jednym z elementów programu, który obejmuje najcenniejsze w przypadku Malborka śródmieście, są także remonty przedwojennych kamienic. Część z nich ma prywatnych współwłaścicieli i to na ich barkach spoczywa właściwe postępowanie z historyczną substancją.
- Zależy nam, by mieszkańcy mieli świadomość odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe miasta. Często niewiedza prowadzi do niewłaściwego przeprowadzenia remontu, który powoduje utratę wartości architektonicznych i historycznych takich obiektów. Chcemy także zainspirować mieszkańców do drobnych i niedrogich działań poprawiających estetykę obiektów i ich bezpośredniego otoczenia - mówi Anna Olkowska-Jacyno, specjalista ds. rewitalizacji w Urzędzie Miasta Malborka.

W sumie odbędą się trzy spotkania: 3, 10 i 17 września 2020 r. Wszystkie w Szpitalu Jerozolimskim. Początek o godz. 17.

To będą trzy odsłony podobnej prezentacji. Z uwagi na epidemię chcemy je rozłożyć w czasie, by każdy zainteresowany mógł w nich uczestniczyć. Wszystko odbywać się będzie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Przed Szpitalem Jerozolimskim ustawione zostaną plansze pokazujące, jak robić i jak nie robić remontów – wyjaśnia Anna Olkowska-Jacyno.

Atrakcją mają być opowieści zaproszonych gości. Za każdym razem będzie to inny miłośnik miasta.

  • Na pierwszym spotkaniu będzie można wysłuchać Andrzeja Panka, przewodnika muzealnego związanego z Fundacją Mater Dei, aktywnego społecznika.
  • Drugi wykład wygłosi Bernard Jesionowski, pracownik Muzeum Zamkowego, konserwator zabytków, kolekcjoner, historyk, również związany z Mater Dei, członek Rady Muzeum Miasta Malborka.
  • Przed uczestnikami trzeciego spotkania wystąpi Dariusz Wciseł, przedstawiciel 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, którego pasją jest historia, wojskowość i Malbork, a który uczestniczył w procesie konserwacji zabytkowych koszar wojskowych.

Spotkania zakończy konkurs, podczas którego trzy osoby po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi otrzymają atrakcyjne niespodzianki przygotowane przez Urząd Miasta Malborka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto