Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Zabytkowe płyty nagrobne niszczeją na szpitalnym murze. Problem musi rozwiązać starostwo, bo teren należy do powiatu

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Tablice nagrobne od dawna niszczeją na szpitalnym murze na terenie, który należy do samorządu powiatowego. Nie można ich przenieść tak po prostu, bo znajdują się w strefie ochrony konserwatorskiej. Jedno jest pewne: te ślady obecności dawnych mieszkańców miasta potrzebują ludzkiej ręki. W przeciwnym razie całkiem się rozpadną.

Płyty nagrobne znajdujące się od wewnątrz na szpitalnym murze przy ul. Armii Krajowej są bardzo zniszczone. Całkowicie lub częściowo zatarte, popękane. Wiosną i latem mniej to widać, bo przysłania je bujna roślinność, ale problem uwidacznia się w całej okazałości zwłaszcza zimą. Właścicielem terenu jest samorządu powiatu malborskiego, dlatego zapytaliśmy w starostwie o możliwości przeniesienia płyt w bardziej godne miejsce, np. nieopodal na skwer przy kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (w porozumieniu z parafią), gdzie kiedyś znajdował się cmentarz. Zresztą nekropolia ciągnęła się dalej w kierunku szpitala, czego potwierdzeniem są wspomniane płyty.

Cenne informacje o płytach na szpitalnym murze znajdują się m.in. w Gminnej Ewidencji Zabytków.

Tablice nagrobne w formie epitafiów datowane są na okres od XVII do XIX w., zlokalizowane są na murze dawnego cmentarza ewangelickiego sąsiadującego z kościołem pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (dawniej kościół ewangelicki pw. św. Jerzego). Epitafia najprawdopodobniej zostały przeniesione z wnętrza kościoła, co było praktyką stosowaną powszechnie przez protestantów. Według karty adresowej zabytku znajduje się tam m.in. epitafium Anny Elisabeth Schultz z 1797 r., Johanna Davida Schultza z 1804 r. - wyjaśnia Izabela Rybczyńska, miejska konserwator zabytków.

Teren dawnego cmentarza, historyczny mur oraz istniejące lapidarium objęte są jest ochroną konserwatorską na mocy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a także na podstawie uchwały Rady Miasta Malborka z 29 października 2015 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rozbudowy Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku. W lokalnym prawie znajduje się zapis mówiący o „nakazie zachowania istniejących, historycznych lapidariów poprzez pozostawienie ich w licu ogrodzenia, dopuszcza się ich przeniesienie jedynie w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków”.

Dlatego powiat musiałby uzyskać pozytywną opinię konserwatora na wszelkie prace związane z płytami nagrobnymi.
- Wystąpiliśmy do miejskiego konserwatora zabytków w sprawie możliwości przeniesienia tablic znajdujących się na terenie szpitala. Chcielibyśmy przenieść je, w porozumieniu z Malborskim Centrum Kultury i Edukacji, za Szpital Jerozolimski, gdzie znajdowałyby się na ogrodzonym terenie – mówi Beata Żaroffe-Preuss, sekretarz powiatu.

Miejski konserwator zabytków zgadza się, że płyty wymagają konserwacji, ma jednak wątpliwości odnośnie zamiaru przeniesienia ich w inne miejsce.

XIX-wieczny mur kościelny jest oryginalnym miejscem ich lokalizacji po przeniesieniu z kościoła, ponadto wraz z tablicami został ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków. Być może należałoby zastanowić się nad możliwością zagospodarowania tego terenu i stworzenia formy zagospodarowanej zieleni, celem której będzie uwrażliwienie społeczeństwa na szacunek dla miejsc pochówku – odpowiada Izabela Rybczyńska.

Miejska konserwator nie mówi jednak „nie” przeniesieniu obiektów historycznych. Poprosiła starostwo o przedstawienie bardziej konkretnych rozwiązań dotyczących ich zabezpieczenia i wyeksponowania. Przed wydaniem opinii musi po prostu znać więcej szczegółów o sposobie demontażu oraz o docelowej lokalizacji.

Cały czas zastanawiamy się, jak tę sprawę rozwiązać – zapewnia Beata Żaroffe-Preuss.

A to wcale nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.
- Należy bezwzględnie pamiętać, że takie prace muszą być prowadzone z pełnym poszanowaniem dla substancji zabytkowej i nie mogą powodować uszczerbku na wartości zabytkowego muru oraz tablic – podsumowuje Izabela Rybczyńska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto