Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Zamek jako rezydencja królów polskich. Już w najbliższy piątek spacer ze znaną aktorką

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Malborski zamek jest bohaterem „Darmowego listopada w Rezydencjach Królewskich”. W tym tygodniu odbędzie się m.in. wirtualny spacer z aktorką Małgorzatą Kożuchowską.

Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu, a obok nich po raz pierwszy znalazł się zamek w Malborku. Wszystkie te miejsca łączy fakt, że były rezydencjami królewskimi.

Akurat o Malborku w tym kontekście myśli się rzadko, ale m.in. udział w akcji „Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich” ma zmienić postrzeganie dawnej twierdzy tylko przez pryzmat Krzyżaków.

- 315 lat Malbork, zamek malborski był twierdzą Rzeczpospolitej, ważnym miejscem na mapie militarnej, ważnym miejscem na mapie administracyjnej, siedzibą urzędników królewskich zarządzających dobrami królewskimi na Żuławach, a jednocześnie miejscem, gdzie Zygmunt August umieścił Komisję Morską, gdzie działała Mennica Koronna, ale przede wszystkim Malbork był rezydencją królewską – przypomina dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

I wylicza, że to 12 królów, którzy Malbork odwiedzili (niektórzy kilkakrotnie), przynajmniej 6 królowych, nie wspominając o członkach rodzin królewskich, znamienitych członkach dworu królewskiego, dyplomatach, uczonych, artystach.

Fascynująca, niesamowita historia Polski tego okresu, niestety w kontekście malborskim prawie zupełnie nieznana i w sposób niedostateczny przebadana. Ale w ostatnich latach zintensyfikowaliśmy badania nad tym okresem w dziejach zamku - mówi Janusz Trupinda.

Efekty można już teraz poznać m.in. na specjalnie stworzonym profilu „Malbork w Prusach Królewskich” na Facebooku. Naprawdę wciągająca lektura, a to tylko namiastka czegoś większego. Między innymi w 2020 roku Muzeum Zamkowe chce zaprosić miłośników historii na dużą wystawę czasową poświęconą tylko Malborkowi za czasów panowania królów polskich. W tym celu będzie współpracowało m.in. z muzeami ze Szwecji.

A póki co, także udział w ministerialnym projekcie "Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich" to okazja, by pokazać miejsca, które są związane z pobytami królewskimi, opowiedzieć o wizytach, podróżach królewskich, pokazać trochę przedmiotów, artefaktów związanych z tych okresem.

A więc niejako uzupełnić opowieść o zamku malborskim o fakty do tej pory nieznane lub takie, na które nie ma zbyt dużo miejsca podczas standardowego oprowadzania – wyjaśnia Janusz Trupinda. - Chcę wyraźnie powiedzieć, że obecność zamku malborskiego w programie, w elitarnym gronie polskich rezydencji królewskich to dla nas wielki zaszczyt i honor.

Malbork w programie rezydencji królewskich

  • 12 listopada - wykład „Wizyty królewskie na zamku w Malborku” prowadzony przez dr. Rafała Panfila, pracownika Muzeum Zamkowego specjalizującego się w okresie polskim - wykład będzie opublikowany o godz. 18 w mediach społecznościowych i na stronie www.zamek.malbork.pl.
  • 13 listopada - wirtualny spacer po zamku, który poprowadzi Arkadiusz Dzikowski, pracownik Działu Edukacji Muzeum Zamkowego, a towarzyszyć mu będzie aktorka Małgorzata Kożuchowska. Będzie można zobaczyć m.in. nowożytną część zamkowej wystawy militariów (Malbork jako arsenał Rzeczypospolitej), Pałac Wielkich Mistrzów (pełniący funkcję siedziby królewskiej) i wystawę czasową „In aurum pondere suo/Na wagę złota” prezentującą kolekcję XVI- i XVII-wiecznych tapiserii oraz XVIII-wiecznych pasów kontuszowych, jako przykład zbiorów pochodzące z terenów Rzeczypospolitej.
    Wirtualny spacer zostanie udostępniony o godz. 14 na Facebooku, a o godz. 18 na stronie www.zamek.malbork.pl.
  • 20 listopada - debata on-line pt. „Rezydencje królewskie oficjalne i letnie”, w której udział wezmą przedstawiciele instytucji tegorocznej edycji programu „Darmowy listopad”.

W listopadzie Muzeum Zamkowe w Malborku udostępni też zarejestrowane w przestrzeni wystawienniczej zamku w Malborku oraz oddziałów w Kwidzynie i Sztumie lekcje muzealne online: od 10 listopada lekcje towarzyszące trwającej wystawie czasowej „O niepodległą Polskę. Plebiscyt 1920 na Powiślu”: "Błękitna Armia generała Józefa Hallera” w 3 częściach, „Banki Ludowe na Powiślu” – 3 części.

W drugiej połowie listopada opublikowana zostanie na stronie Muzeum Zamkowego w Malborku lekcja muzealna poświęcona elementom uzbrojenia prezentowanym na wystawie stałej „Oręż europejski na zamku w Malborku”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto