Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Zamek "oblegany" przez turystów na tyle, na ile jest to możliwe w obecnej sytuacji

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Zamek odżył w czasie tego lata. To widać gołym okiem po kolejkach na placu im. 60-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku, czyli przy budynku z kasami biletowymi. Liczby też na to wskazują. Jak słyszymy, dobowy limit biletów jest zwykle wykupywany.

Jeszcze można pomarzyć o takiej frekwencji jak przed wybuchem pandemii, gdy zamek i jego okolica przypominały tygiel, w którym można było usłyszeć języki z różnych stron świata. Rekord frekwencji oscylował już wokół 750 tys. zwiedzających w ciągu roku. Ale obecnie i tak jest dużo lepiej niż w 2020 r., gdy m.in. kultura została "zamrożona" po wybuchu pandemii koronawirusa.

Latem 2021 r. w zamku są już tłumy turystów.

- Przyjęliśmy limit 400 biletów na godzinę, co daje 4400 osób w ciągu jedenastu godzin. Do tego trzeba doliczyć nocne zwiedzanie, które również cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi Beata Stawarska, wicedyrektor Muzeum Zamkowego. - Przy limitach będziemy chcieli pozostać, oczywiście zwiększając je, gdy sytuacja epidemiczna pozwoli. Bo wcześniej bywało tak, że 90 proc. ruchu odbywało się zwykle do godz. 15, a teraz jest on rozłożony równomiernie na cały dzień.

Dokonując prostego przeliczenia, wychodzi na to, że tylko w pierwszym miesiącu wakacji zamek odwiedziło ok. 150 tysięcy turystów. Do kas ustawiały się kolejki, co nie wszystkim się podobało.

Kolejki do dużych muzeów są wszędzie. Natomiast mamy to udogodnienie, że bilety na konkretną godzinę można kupić online. To jest rozwiązanie dla gości, którzy nie chcą stać w kolejkach – mówi Beata Stawarska i przyznaje: - Organizacja ruchu turystycznego w reżimie sanitarnym to duże wyzwanie, ale na bieżąco reagujemy na różne sytuacje. Z jednej strony czujemy się odpowiedzialni za naszych gości, a z drugiej chcemy im zapewnić komfort zwiedzania.

Dlatego zwiedzanie z przewodnikiem musi odbywać się w grupach maksymalnie 30-osobowych. Obowiązują też maseczki ochronne w pomieszczeniach, chociaż z respektowaniem tego wymogu bywa różnie.

Właśnie m.in. względami bezpieczeństwa sanitarnego organizatorzy tłumaczyli, dlaczego w tym roku znów do skutku nie doszło Oblężenie Malborka. Wiele osób nadal nie potrafi tego zrozumieć, skoro "na oko" wygląda, jakby wszystko wróciło do normy, sądząc właśnie po kolejkach do zamku.

Ale odpowiedź jest jeszcze jedna. Wszystko kosztuje, a więc i atrakcje przygotowywane co roku dla mieszkańców i turystów (często zapomina się choćby o tym, że rekonstruktorom należy się zapłata za ich kilkudniową pracę). Tymczasem w czasie pandemii wpływy z biletów do zamkowej kasy były mizerne, bo początkowo muzeum całkowicie zostało zamknięte, potem udostępniono tylko plenery, następnie także niektóre wnętrza. Obecnie zamek jest dostępny praktycznie w całości.

Sprzedaż biletów w oczywisty sposób przekłada się na wkład własny do realizacji przedsięwzięć. Gdyby nie to, dużo trudniej byłoby zorganizować tegoroczną międzynarodową wystawę o zamku w czasach panowania królów polskich pt. „Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich”; eksponaty zostaną sprowadzone z muzeów Szwecji, Niemiec i z polskich instytucji. To kontynuacja cyklu rozpoczętego dwa lata temu ekspozycją „Mądrość zbudowała sobie dom”. Można powiedzieć, że w tej sprawie dzięki turystom kamień spadł z serca dyrekcji Muzeum Zamkowego.

Gdyby nie poprawa sytuacji z ruchem turystycznym organizacja tej wystawy byłaby utrudniona. Koszty transportu i ubezpieczenia są w takim przypadku bardzo duże – dodaje Beata Stawarska.

Międzynarodowa ekspozycja zostanie otwarta 18 września. To jedno z najważniejszych punktów 60-lecia Muzeum Zamkowego, ale są też inne wydarzenia wpisujące się w trwający rok jubileuszu. W dniach 18-20 sierpnia odbędzie się zjazd wojewódzkich konserwatorów z całej Polski, z kolei w pierwszej połowie września – zjazd dyrektorów z ponad 80 muzeów podległych Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (pierwszego dnia zaplanowana została uroczystość jubileuszowa z udziałem ministra kultury).

Także imprezy sportowe wpisują się w jubileusz. Pod koniec sierpnia przy zamku odbędą się międzynarodowe biegi przełajowe, a we wrześniu wydarzenia współorganizowane przez miasto – na Międzymurzu Zachodnim będzie się znajdowała meta Castle Triathlon Malbork, a na wałach von Plauena rywalizować będą uczestnicy międzynarodowego turnieju w sportowych walkach rycerskich.

Malbork. Jarmark Rzemiosł Średniowiecznych przy zamku. Warto...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto