Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Zamek ponownie w akcji "Darmowy Listopad" jako dawna rezydencja królów polskich

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Danuta Matloch/MKiDN
Muzeum Zamkowe w Malborku po raz drugi bierze udział w akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczna edycja została zainaugurowana w Zamku Królewskim w Warszawie. W uroczystości wziął również udział dyrektor malborskiej instytucji.

Jak informuje MKiDN, akcja „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych przez ten resort, a które ma na celu promocję siedzib polskich monarchów, zabytków i muzealnych zbiorów. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów.

Z wielką radością i satysfakcją zapraszam do odwiedzenia w listopadzie polskich rezydencji królewskich. Z radością, bo już po raz dziesiąty odbywa się akcja „Darmowy Listopad”, dzięki czemu te ikoniczne, najbardziej znane polskie muzea, w których nasza historia łączy się z niezwykłymi zbiorami sztuki, są dostępne nieodpłatnie dla wszystkich chętnych – powiedział wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas konferencji inaugurującej dziesiątą edycję akcji.

W tegorocznej edycji biorą udział:

  • Zamek Królewski w Warszawie,
  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,
  • Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie,
  • Zamek Królewski na Wawelu,
  • Muzeum Zamkowe w Malborku,
  • Zamek Królewski w Poznaniu,
  • Zamek Żupny w Wieliczce,
  • Zamek Królewski w Sandomierzu.

Muzeum Zamkowe w Malborku po raz drugi jest współorganizatorem tego przedsięwzięcia.

- Nie muszę mówić, że obecność zamku w Malborku w tak doborowym gronie jest dla nas zaszczytem, wielkim zobowiązaniem, wyzwaniem, ale jednocześnie przyjemnością i możliwością dopowiedzenia historii tego miejsca. Już w zeszłym roku przebiło się do powszechnej świadomości, że zamek przez 315 lat był rezydencją królewską, znajdował się w rękach polskich, a więc dużo dłużej niż w rękach krzyżackich. I nie chodzi tu o to, żeby Malbork na siłę polonizować, ale żeby po prostu pokazywać pełną historię tego miejsca, co właśnie czynimy, a „Darmowy Listopad”, czyli możliwość zaproszenia wszystkich chętnych do nas bez pobierania opłaty za bilety, jest świetną sposobnością do tego – mówił dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego.

Oczywiście można zwiedzić cały zamek, ale jak powiedział dyrektor malborskiej instytucji, „głównym daniem jest wystawa przygotowywana przez trzy lata i która jest zaproszeniem do spojrzenia na Malbork właśnie z perspektywy Rzeczypospolitej i Prus Królewskich”. Chodzi o ekspozycję “Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich”, którą będzie można oglądać do końca roku.

- To jest wędrówka po historii Malborka nowożytnego, pokazanie wszystkich aspektów funkcjonowania zamku, bo z jednej strony rezydencja królewska, a więc miejsce uświęcone majestatem królewskich, gdzie 12 władców miało swoją rezydencję. Nie tylko odpoczywali w drodze do Gdańska, ale także sprawowali sądy, wystawiali dokumenty, przyjeżdżali często i najczęściej czynił to Zygmunt III Waza. Ale to także ośrodek administracyjny, stamtąd zarządzano dobrami królewskimi, Żuławami. To od 1590 r. były dobra stołowe, królewskie. To także potężna twierdza Rzeczypospolitej, którą olbrzymim kosztem, jak to mówiono pięknie, opatrywano, zaopatrywano, aby ona była w stałej gotowości do obrony północnych rubieży RP – mówił dyrektor Trupinda.

"Darmowy Listopad" w Muzeum Zamkowym w Malborku to:

  • zwiedzanie zamku w Malborku oraz wystawy czasowej „Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich” poświęconej dziejom zamku i Malborka w okresie panowania królów polskich od XV do XVIII w. (na podstawie bezpłatnych biletów, ale uwaga: obowiązuje opłata za przewodnika lub audioprzewodnik);
  • oprowadzania kuratorskie towarzyszące wystawie czasowej „Regnum defendo ense…” w pierwszą, trzecią i czwartą sobotę listopada o godz. 12;
  • lekcje muzealne towarzyszące wystawom: „Malbork jako rezydencja królewska", „Malbork jako twierdza i arsenał królewski”, „Pisma, kroniki, pamiętniki – piśmiennictwo i drukarstwo”, „Malborskie mennice w okresie nowożytnym”, „Jezuici w Malborku”;
  • zajęcia edukacyjne dla rodzin 20 listopada o godz. 12 pod hasłem „Jezuici w Malborku”.

Ponadto, na stronie internetowej Muzeum Zamkowego opublikowany będzie film online „Rozmowy historyczne” ukazujący rolę Malborka jako rezydencji królewskiej oraz wojskowości nowożytnej. Film wyemitowany zostanie w listopadzie w trzech odcinkach.

Po raz pierwszy w "Darmowym Listopadzie" bierze udział aż osiem muzeów. Podczas wtorkowej inauguracji szef MKiDN poinformował, że wkład resortu w akcję wynosi prawie 2 mln 600 tys. zł, czyli o 1 mln zł więcej niż w 2019 r. przed pandemią, kiedy 40 mln Polaków odwiedziło polskie muzea.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto