Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Zamek znów można zwiedzać z przewodnikiem. Przetarg został rozstrzygnięty

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Zwiedzający malborski zamek znów – po krótkiej przerwie – mogą wybrać się na wycieczkę po zabytku razem z przewodnikiem z Koła Przewodników Malborskich. Muzeum Zamkowe rozstrzygnęło przetarg na usługę.

Od 14 kwietnia 2022 r. goście malborskiego zamku przez dwa tygodnie mogli korzystać tylko z audioprzewodnika wliczonego w cenę biletu wstępu. Miało to związek z przedłużającym się przetargiem na usługę przewodnicką.
Przypomnijmy, oferty do przetargu można było składać do 11 kwietnia i tego dnia zostały otwarte. Dotychczasowa umowa z Kołem Przewodników Malborskich skończyła się 13 kwietnia. Nowej nie udało się podpisać przed upływem tego terminu, bo trwało postępowanie przetargowe.

25 kwietnia Muzeum Zamkowe poinformowało o wyborze najkorzystniejszej oferty, czyli jedynej, jaka wpłynęła – złożonej przez KPM. Stowarzyszenie przewodnickie otrzymało maksymalną możliwą liczbę punktów, a więc 100: 60 pkt za cenę, a 40 pkt za „czas zmiany osoby przewodnika”.

Zarząd koła poinformował już na swojej stronie o podpisaniu umowy przetargowej z Muzeum Zamkowym, co miało nastąpić 27 kwietnia. Jak również o tym, że podpisanie umowy oznacza, iż 28 kwietnia powraca do oferty zamku usługa przewodnicka.

Przypomnijmy, że nowa umowa na świadczenie usług przewodnickich dla grup turystów zorganizowanych oraz turystów indywidualnych ma obowiązywać przez dwa lata. Muzeum Zamkowe w Malborku w tym okresie przeznaczy na ten cel 9 594 000 zł brutto. Koło Przewodników Malborskich złożyło ofertę dokładnie na taką kwotę.
W warunkach przetargu podano, że wykonawca powinien zapewnić nie mniej niż 150 przewodników w języku polskim oraz nie mniej niż: w języku niemieckim – 20, angielskim – 10, rosyjskim – 5, francuskim, hiszpańskim, czeskim, ukraińskim, włoskim – po 1.

Muzeum określiło też dokładnie, na jakich trasach ma odbywać się oprowadzanie. Tą podstawową i najbardziej znaną jest „Trasa historyczna”, czyli wnętrza i plenery, której przemierzenie powinno zająć przynajmniej 3,5 godziny. „Trasa zielona” też jest znana, bo zyskała popularność w czasie pandemii, gdy malborska instytucja nie mogła udostępniać wnętrz i wystaw, ale dziedzińce, fosy i inne plenery były terenami bezpiecznymi pod względem sanitarnym, więc muzeum otrzymało zgodę sanepidu na przyjmowanie zwiedzających.

W warunkach przetargu dla „Trasy szlakiem zamkowych tajemnic” (wycieczki szkolne) i „Trasy szlakiem zamkowych odkrywców" (rodziny) zostały szczegółowo rozpisane scenariusze, według których oprowadzanie ma się odbywać. Ponadto, wykonawca ma zapewnić obsługę „Rycerskiej przygody na zamku” w trakcie Oblężenie Malborka, nocnego zwiedzania i wejść na wieżę Zamku Wysokiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto