Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Zasłużeni dla miasta doczekali się wspólnej publikacji [ZDJĘCIA]. Zapracowali na to, by "pojawić się na kartach historii miasta"

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Osoby i organizacje zasłużone dla Malborka, wyróżnione takim tytułem przez władze samorządowe, zostały upamiętnione na kartach publikacji wydanej przez Urząd Miasta. Jako pierwsi nowe wydawnictwo otrzymali sami zasłużeni i ich bliscy.

Tytuł „Zasłużony dla Miasta Malborka” jest przyznawany od 2001 roku. Do tej pory przyznano 36 wyróżnień, w tym 32 osobom i 4 organizacjom. Nowa publikacja jest natomiast zbiorem laudacji, które były wygłaszane na cześć wyróżnianych podczas uroczystych sesji Rady Miasta. Z inicjatywą przygotowania książki wyszła pracownica Urzędu Miasta - Ewa Arbart, naczelnik Biura Rady, która opracowała ją we współpracy z Anną Pobłocką, emerytowaną urzędniczką.

- Rozwój społeczności jest związany z działaniem ludzi bezinteresownych, zaangażowanych, ludzi z wielką energią. Państwo do takich osób należycie. Społeczność, chcąc się odwdzięczyć, może to robić w jeden sposób, przyznając wspaniałe, honorowe tytuły. To wielki zaszczyt i radość móc współpracować z tak wyjątkowymi osobami, móc wspierać w działaniach, ale przede wszystkim uczyć się od takich osób działania na rzecz małej ojczyzny – mówił Marek Charzewski, burmistrz Malborka, podczas piątkowego (28 lutego) spotkania w Urzędzie Miasta.

Niestety, niektórych spośród nagrodzonych nie ma wśród nas, odeszli na wieczną służbę i pewnie działają na rzecz społeczności w innym wymiarze, i też może otrzymują tytuły zasłużonych dla tej społeczności - dodał burmistrz.

W spotkaniu uczestniczyli również obecni malborscy radni. Na prośbę radnego Edwarda Orzęckiego minutą ciszy uczczono zasłużonych, którzy odeszli z tego świata.

- Tak jak nadanie tytułu jest wyrazem wdzięczności, tak również jej wyrazem jest publikacja pokazująca wszystkie te osoby i wszystkie te organizacje, które na tytuł zasłużyły. Ta publikacja jest również bardzo ważnym elementem edukacyjnym. Mam nadzieję, że szczególnie osoby młode, do których ona trafi, będą z niej i historii osób działających dla dobra naszego miasta wyciągać wnioski i czerpać inspiracje do działania w kolejnych latach. Jesteście osobami, które jak nikt inny zasłużyły na to, żeby pojawić się na kartach historii naszego miasta i być inspiracją dla przyszłych pokoleń – stwierdził Marek Charzewski.

Tytuł przyznaje Rada Miasta Malborka. Radny Paweł Dziwosz, jako jej przewodniczący w tej kadencji, jest jednym z członków kapituły.

Jako przedstawiciel młodszego pokolenia bardzo się cieszę, że powstała taka publikacja, że młodzi ludzie będą mogli zapoznać się z sylwetkami osób, które tworzą historię miasta i nadają mu charakter. Nie drogi, budynki, nie to, co materialne, tworzy miasto, ale miasto tworzą ludzie. My, jako przedstawiciele lokalnej społeczności, tworzymy to, co w mieście się dzieje - mówił Paweł Dziwosz.

Przewodniczący Rady Miasta nazwał zasłużonych liderami społeczności i osobami godnymi naśladowania. Dziękował za wkład i zaangażowanie w rozwój Malborka.

- Bo bez państwa Malbork by się nie rozwijał, tak jak się rozwija. W Malborku są jeszcze osoby i instytucje, które zasługują na ten tytuł, i myślę, że ta publikacja będzie miała wznowienie. Należą się też podziękowania dla kapituły, bo zanim ten tytuł trafia do państwa, to kapituła ciężko pracuje i wybiera spośród zgłoszonych osób lub instytucji tych zasłużonych. Proszę mi wierzyć, te wybory nie są łatwe, a to wyróżnienie naprawdę jest szczególne – mówił Paweł Dziwosz.

Na wagę wyróżnienia i powagę wyboru zasłużonych zwrócił też uwagę Andrzej Panek, kanclerz kapituły. To ona opiniuje wnioski o nadanie tytułu i przedstawia je Radzie Miasta.

- Początek przyznawania wyróżnienia to był czas, kiedy takich tytułów za dużo nie było. Dzisiaj mamy taki czas, kiedy każda gazeta, każde medium ogłasza swoich różnych, ważnych, cennych ludzi. Należy dostrzegać ludzi, bo to jest podstawa jakiejkolwiek aktywności społecznej, działalności pozarządowej czy w ogóle to jest sens istnienia. Natomiast tytuł „Zasłużony dla Miasta Malborka” jest szczególnym tytułem, więc nie można rozmieniać go na drobne. Dlatego chciałbym, żeby ci, którzy są wybierani, po pierwsze byli wybierani z pewnym sumieniem bez względu na podziały „prawa, lewa” i żeby była to osoba ogólnie uznana. Żeby nie nadawać tego tytułu, bo jest „wena” w danym momencie, tylko żeby to był tytuł rzeczywiście zasłużony – podkreślał Andrzej Panek.

Tytuł „Zasłużony dla Miasta Malborka” może być nadany mieszkańcom Malborka, ale też osobom spoza Malborka - pełnoletnim, niekaranym sądownie. Można go też nadać zbiorowo np. grupom, zespołom, stowarzyszeniom. Wniosek o uhonorowanie składa się w Biurze Rady Miasta w terminie od 1 stycznia do 31 marca. Powinien on zawierać między innymi: dane osobowe kandydata, jego pisemną zgodę i oświadczenie dotyczące sądowej niekaralności, krótką charakterystykę kandydata, opis zasług i wyczerpujące uzasadnienie wniosku, dane wnioskodawcy,

Zasłużeni dla miasta Malborka 2001-2019

1. Jan Stawicki - długoletni dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 o profilu ekonomicznym - za całokształt działalności i zasługi w zakresie kształcenia i wychowania młodzieży a także działalność społeczną na rzecz mieszkańców Malborka.

2. śp. Wiesław Jedliński – za osiągnięcia w zakresie prowadzenia kroniki wydarzeń miasta Malborka oraz publikacje historyczne i współczesne o Malborku.

3. Albin Bober – za całokształt pracy pedagogicznej i społecznej jako długoletni dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Malborku.

4. Ireneusz Skrobisz – za osiągnięcia w pracy pedagogicznej (45 lat w oświacie) i społecznej (radny miasta Malborka dwóch kadencji), długoletni dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

5. Jerzy Fryc 
– kierownik Biura Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Malborku – za szczególne zasługi w działalności społecznej i charytatywnej.

6.  Waldemar Król – prezes Malborskiej Fabryki Wentylatorów S.A. w Malborku – za osiągnięcia w dziedzinie gospodarczej.

7. śp. Ryszard Węgłowski – lekarz, za zasługi w zakresie ochrony zdrowia.

8. śp. Leszek Witkiewicz – radny, były nauczyciel. Za działalność w zakresie dydaktycznym, która przyczyniła się do rozwoju szkolnictwa zawodowego. Za zaangażowanie w pracę społeczną oraz inicjację wielu przedsięwzięć i działań na rzecz miasta Malborka.

9. Andrzej Nowak – współwłaściciel Przedsiębiorstwa Prino-Plast w Malborku – za działalność gospodarczą i społeczną na rzecz miasta Malborka.

10. Chór Mieszany Lutnia – za aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym miasta Malborka i regionu, a także za promowanie miasta w kraju i za granicą.

11. śp. Zygmunt Bukalski – za wieloletnie, niezmiernie aktywne pełnienie funkcji radnego oraz innych funkcji społecznych; za szczególne zaangażowanie w rozwiązywaniu problemów mieszkańców Malborka, a zwłaszcza mieszkańców dzielnicy Wielbark.

12. śp. Bogdan Śliwiński – za długoletnią pracę dydaktyczno-wychowawczą; wzorowe wypełnianie funkcji dyrektora SP 9; za szczególne zaangażowanie w działalności społecznej, m.in. w ZNP, ZHP, TWP oraz kole przewodników przy zamku malborskim.

13. ks. Prałat Jan Żołnierkiewicz – za długoletnie sprawowanie funkcji dziekana; zainicjowanie utworzenia trzech nowych parafii w dzielnicach: Południe, Wielbark, Nowa Wieś oraz powstania Katolickiego Gimnazjum i Liceum; za szczególną troskę i starania o renowację i konserwację zabytkowego kościoła przy ul. Słowackiego; za współpracę z władzami samorządowymi oraz wieloma środowiskami zawodowymi i społecznymi.

14. Tadeusz Woźny – za długoletnie krzewienie idei honorowego krwiodawstwa i efektywne kierowanie punktem krwiodawstwa w Malborku; za szczególne zaangażowanie w działaniach Rady Miasta Malborka.

15. śp. Arkadiusz Binnebesel - za krzewienie kultury, upowszechnianie świadomości historycznej i dziedzictwa narodowego. Swoją pracą wniósł znaczący wkład w odbudowę zamku malborskiego po pożarze w 1959 r. i powołania w 1961 roku Muzeum Zamkowego. Współuczestniczył przy budowie pomnika poświęconego pamięci zamordowanych celników i kolejarzy w Szymankowie. Aktywny działacz Towarzystwa Miłośników Zabytków i Kultury Ziemi Malborskiej. Długie lata pełnił funkcję przewodniczącego tej organizacji. Za swoją rozległą działalność społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

16. dh hm. Jerzy Litwiński - za wieloletnią działalność i zasługi w wychowaniu wielu pokoleń młodzieży harcerskiej oraz pracę społeczną na rzecz malborskiego środowiska wojskowego i rodzin wojskowych.

17. Władysław Studziński - za ogromne zaangażowanie w pracy związkowej i samorządowej oraz wieloletnią działalność społeczną na rzecz mieszkańców miasta i regionu, a szczególnie emerytów i rencistów.

18. ks. Krzysztof Miś – za inicjatywę i realizację prac konserwatorskich XIII-wiecznego zabytkowego kościoła św. Jana Chrzciciela i skuteczne starania w pozyskiwaniu środków finansowych na ten cel, a ponadto za humanitaryzm i kreatywność w realizacji wielu społecznie użytecznych inicjatyw.

19. Mariusz Mierzwiński – za nieprzeciętne zasługi dla prestiżu Muzeum Zamkowego, co skutkowało doprowadzeniem do wpisania w 1997 r. zamku malborskiego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz za dorobek naukowy i liczne publikacje historyczno-naukowe dotyczące zamku malborskiego, a także współorganizowanie przedsięwzięć kulturalnych dla mieszkańców naszego miasta oraz turystów z kraju i z zagranicy.

20. Anna Zegarek – za szczególną wrażliwość społeczną w długoletniej i pełnej poświęcenia pracy na rzecz mieszkańców naszego miasta a szczególnie seniorów oraz za aktywną działalność w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej.

21. dh hm. Jerzy Ruszkowski – w uznaniu nieprzeciętnych zasług w pracy dydaktycznej i wieloletniej działalności w Związku Harcerstwa Polskiego na rzecz wychowania wielu pokoleń dzieci i młodzieży.

22. Marek Kwaterski – w uznaniu zasług w długoletniej, ofiarnej pracy społecznej polegającej na niesieniu pomocy ludziom będącym w trudnej sytuacji życiowej oraz za inicjatywę utworzenia schroniska dla bezdomnych i ogromne zaangażowanie w jego prowadzenie.

23. Kazimiera Pliszka – za długoletnie ofiarne zaangażowanie na rzecz środowiska osób niewidomych i słabowidzących z terenu miasta Malborka i powiatu malborskiego.

24. śp. Jerzy Kremp – za ogromne zaangażowanie i pasję w procesie edukowania dzieci i młodzieży w zakresie sztuk plastycznych oraz osiągnięcia we własnej twórczości artystycznej.

25. Danuta Żądłowska – za działalność w Polskim Czerwonym Krzyżu, organizowanie z wielkim sercem licznych akcji charytatywnych i ogromne zaangażowanie w pomoc mieszkańcom naszego miasta w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

26. śp. ks. Henryk Liszewski – za zaangażowanie w zakresie religijnej i patriotycznej współpracy z wieloma organizacjami i zakładami pracy oraz kreatywność i życzliwość w posłudze duszpasterskiej na rzecz społeczeństwa malborskiego.

27. śp. Jacek Spychała – za działalność artystyczną, patriotyzm i pasję do ożywiania historii, za wielki entuzjazm w inicjowaniu i kunszt w reżyserowaniu spektakli Oblężenie Malborka i Magic Malbork, które rozsławiły Malbork w Polsce i na świecie.

28. śp. Kazimierz Masalski - na wniosek Rady Pedagogicznej Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego  w Malborku, która podkreśliła wyjątkowość postaci nominowanego, jako humanisty o rozległych horyzontach myślowych, oddanego bez reszty idei kształtowania młodych charakterów, posiadającego dorobek naukowy i bogate doświadczenia w pracy z trudną młodzieżą.

29. Maria Seibert – za wyjątkową osobowość, wrażliwość i troskę oraz pasję w artystycznej, pedagogicznej i wychowawczej pracy z młodzieżą, co przełożyło się na liczne sukcesy na scenie polskiej, a także międzynarodowej.

30. Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Reks w Malborku – w uznaniu zasług i osiągnięć grupy wyjątkowych społeczników i wolontariuszy tego stowarzyszenia na czele z prezes Krystyną Panek, podkreślając ich wrażliwość, pracowitość i konsekwencję w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz edukacji społeczeństwa dotyczącej odpowiedniego traktowania zwierząt i promocji adopcji czworonogów.

31. Celina Pacanowska - za 30-letni dorobek artystyczny, niezwykłą osobowość, wrażliwość oraz pasję w artystycznej, pedagogicznej i wychowawczej pracy z młodymi i najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta, co przełożyło się na liczne sukcesy zespołów Bursztynki oraz promocję Malborka w kraju i za granicą.

32. Fundacja Mater Dei - w uznaniu działalności, która przyczyniła się do aktywizacji mieszkańców Malborka w zakresie poznawania przeszłości miasta, ale przede wszystkim ukierunkowania różnych inicjatyw na dzieło rekonstrukcji średniowiecznego posągu Matki Bożej, symbolu miasta Malborka, zniszczonego w czasie działań wojennych w 1945 roku.

33. śp. Stanisław Partyka - ceniony działacz sportowy w dziedzinie podnoszenia ciężarów, społecznik, fundator zegarów na rzecz miasta, promotor Malborka w kraju i za granicą.

34. Anetta Ciok - za dorobek artystyczny, wrażliwość oraz pasję w zakresie szerzenia kultury i pedagogicznej pracy z młodymi mieszkańcami naszego miasta, za pielęgnowanie tradycji polskich i regionalnych oraz budowanie tożsamości lokalnej, jak również promocję Malborka na polskiej i międzynarodowej scenie.

35. Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Malborku - za dotychczasowe zasługi i osiągnięcia w budowanie dorobku naszego miasta oraz wspieranie wychowania dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój.

36. Andrzej Krzemiński
 - za cały dotychczasowy dorobek twórczy oraz za zaangażowanie w organizację wielu miejskich przedsięwzięć artystycznych i wystaw malborskich malarzy, promującego sztukę na najwyższym poziomie

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto