Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Zbliża się 100-lecie plebiscytu na Powiślu. Czy do lipca uda się upamiętnić malborskich patriotów?

Anna Szade
Anna Szade
To właśnie z tej części dawnego Domu Polskiego podczas rozbiórki w 2008 r. zabezpieczone zostały cegły.
To właśnie z tej części dawnego Domu Polskiego podczas rozbiórki w 2008 r. zabezpieczone zostały cegły. Iwona Skopińska-Kownacka
Czy uda się zorganizować uroczystości związane ze 100-leciem plebiscytu na Powiślu, także w Malborku, tego na razie nie wiadomo. W magistracie pracują nad tym, by upamiętnić bohaterską postawę Polaków w 1920 r. Władze mają na to czas do 11 lipca.

100 lat temu w Malborku istniał Dom Polski, w którym zbierali się Polacy przed plebiscytem. Współcześni malborczycy pewnie bardziej kojarzą go z Kinem Włókniarz, centrum informacji turystycznej, niektórzy z siłownią TKKF. Czymkolwiek by nie był w ludzkiej pamięci, już go przy ul. Piastowskiej 15 nie ma. Po rozebranym 12 lat temu budynku został tylko pusty plac.

W styczniu tego roku przypomnieliśmy w Urzędzie Miasta historię szykanowanych przez niemiecką większość polskich bohaterów. Jednym z nich był Bernard Binnebesel, ojciec śp. Arkadiusza Binnebesela. Pan Arkadiusz apelował już wiele lat temu do władz Malborka, by ustawić choć pamiątkowy głaz w miejscu, gdzie dawniej stał Dom Polski. Inicjatywa, by wypełnić testament znanego malborczyka, spotkała się na początku 2020 r. z entuzjastyczną reakcją ze strony władz.

Na dwa miesiące przez rocznicą plebiscytu sprawdzamy, czy zajęty bieżącymi sprawami rządzący pamiętają o swoim zainteresowaniu tematem. I czy coś w tym kierunku jest robione.
- Jest robione, choć prawdopodobnie nie będzie to głaz – zapewnia burmistrz Marek Charzewski.
Okazuje się, że jest jeszcze inna koncepcja, dzięki której mogłoby zostać upamiętnione nie tylko wydarzenie sprzed wieku, ale i sam budynek służący działaczom plebiscytowym.

Być może miłośnicy historii Malborka pamiętają batalię stoczoną tuż przed wyburzeniem budynku przy ul. Piastowskiej 15, by zachować jego charakterystyczne detale i wykorzystać je podczas stawiania hotelu, który miał zająć miejsce Domu Polskiego. Inwestor przystał wówczas na taką propozycję. Historyczny materiał miał zdobić hotelowy hol. Wyselekcjonowane podczas rozbiórki fragmenty muru trafiły do bazy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Niestety, hotel do dzisiaj nie powstał, a o ceglanej kupce niemal zapomniano, choć pytany co jakiś czas prezes ZGKiM zapewniał, że cały materiał jest bezpieczny i czeka na rozwój wydarzeń. Być może teraz nadchodzi ten moment.

Rozważamy, czy nie wykorzystać przy okazji upamiętnienia 100-lecia plebiscytu cegieł z dawnego Domu Polskiego – usłyszeliśmy od burmistrza Charzewskiego.

Na razie nie wiadomo, jaką formę miałby mieć obelisk, ani gdzie dokładnie miałby stanąć. Pewna wizja jednak jest.
- Jeśli uda się zrealizować ten pomysł, przeniesiemy także tablicę upamiętniającą plebiscyt, która obecnie znajduje się na ratuszu oraz dodamy nową, związaną ze 100-leciem – zapowiada Marek Charzewski.

W ten nieco symboliczny sposób na mury dawnego Domu Polskiego wróciłaby tablica, do której ufundowania w 1961 r. przyczynił się śp. Arkadiusz Binnebesel. Do 2008 r. znajdowała się bowiem na fasadzie wyburzonego budynku, w którym spotykali się Polacy 100 lat temu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto