Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. ZHP upamiętni tablica na skwerze w centrum miasta. Ważący 7 ton głaz trafił na miejsce

Anna Szade
Anna Szade
W piątek (11 września 2020 r.) na Skwerze Związku Harcerstwa Polskiego ustawiony został 7-tonowy głaz, który ma upamiętnić działalność organizacji w Malborku. Wszystko poszło bardzo sprawnie, cała operacja trwała około pół godziny.

Aby wszystko w piątek (11 września) poszło jak z płatka, członkowie malborskiego Związku Harcerstwa Polskiego starannie się do tego przygotowali. Potrzebne było m.in. pozwolenie na budowę.
- To zajęło nam rok, bo musieliśmy mieć wszystkie niezbędne dokumenty od różnych instytucji, także od wojewódzkiego konserwatora zabytków – mówi Edward Orzęcki z ZHP w Malborku, który był zaangażowany w przygotowania.

Ul. Parkowa została zamknięta, bo stanął tam olbrzymi dźwig, który miał przenieść ważący 7 ton kamień we właściwe miejsce.
- Głaz pochodzi z piaskowni na Wielbarku. Właściciel nam go podarował – powiedział nam hm. Jerzy Ruszkowski, komendant Harcerskiego Kręgu Seniorów Semper Paratus w Malborku, który doglądał wszystkiego na miejscu.

Jak się okazało, ze względu na ciężar głazu, ale i ukształtowanie terenu trzeba było sprowadzić dźwig z Tczewa.
- Gdyby było na płaskim terenie, to malborskie dźwigi by sobie poradziły. Całe szczęście, że nie przekracza 8 ton, bo wtedy potrzebny byłby drugi samochód dla przeciwwagi. A to oznaczałoby kolejne koszty – tłumaczy Jerzy Ruszkowski.

Przeniesienie kamienia z samochodu na docelowe miejsce zajęło ok. pół godziny. To niby tylko nieco ponad 20 metrów, ale nie da się ukryć, że potrzebna była precyzja.

Głaz stanął w miejscu, które wielu malborczyków kojarzy jeszcze z popiersiem Henryka Sienkiewicza. Od ubiegłego roku cały skwer nosi imię Związku Harcerstwa Polskiego. 19 września 2020 r. odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica. Upamiętni trzy ważne jubileusze: 100 lat ZHP w Polsce, 100 ZHP na Ziemi Malborskiej i 75 lat ZHP w Malborku.

Zbiegły się te trzy rocznice. Co bardzo ważne, na Ziemi Malborskiej, która sięgała przed wojną aż pod Kwidzyn, przed drugą wojną światową działało już harcerstwo – podkreśla Edward Orzęcki.

Obserwatorzy całego przedsięwzięcia żartowali, że obelisk będzie bezpieczny. Kamień jest tak ciężki, że nikt go nie wrzuci do pobliskiego Kanału Juranda. A tak się w przeszłości działo z kamienną sylwetką Sienkiewicza, nim trafił pod opiekę Liceum Ogólnokształcącego noszącego jego imię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto