Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. ZHP zostało upamiętnione. W sobotę odsłonięta została tablica dedykowana druhnom i druhom, którzy działali na Ziemi Malborskiej

Anna Szade
Anna Szade
W sobotę (19 września 2020 r.) harcerze z malborskiego hufca symbolicznie świętowali swoje 75-lecie. Okazją było odsłonięcie pamiątkowej tablicy umieszczonej na Skwerze Związku Harcerstwa Polskiego.

Hufiec ZHP w Malborku obchodził w sobotę (19 września) jubileusz 75-lecia istnienia na ziemi malborskiej.
- W 1945 r. po 173 latach Malbork wrócił w granice Rzeczpospolitej. Już na przełomie maja i czerwca rozpoczął działalność Związek Harcerstwa Polskiego. Utworzono wówczas dwa hufce: męski i żeński, które liczyły po pięć drużyn – przypomniał w swoim przemówieniu Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Harcerska zbiórka odbyła się ważnym dla działaczy spod znaku krzyża i lilijki miejscu, czyli na Skwerze ZHP. To właśnie tam ustawiony został 7-tonowy głaz, na którym znalazła się pamiątkowa tablica, dedykowana wszystkim harcerzom Ziemi Malborskiej.

Odsłaniamy tę tablicę, by podziękować tym, którzy przez te 75 lat tworzyli tożsamość harcerstwa w imieniu mieszkańców za to, co ZHP robi dla naszej wdzięczności – mówił włodarz.

Symboliczne odsłonięcie pamiątkowej tablicy harcerze powierzyli 93-letniemu nestorowi malborskiego ZHP, Jerzemu Litwińskiemu, ale również przedstawicielom lokalnych władz: staroście Mirosławowi Czapli i burmistrzowi Markowi Charzewskiemu.

Burmistrz przywołał ikony malborskiego harcerstwa, nagrodzone najwyższym miejskim wyróżnieniem, jakim jest tytuł Zasłużony dla Miasta Malborka.
- Wśród osób, które go otrzymały jest Jerzy Litwiński, Jerzy Ruszkowski, ale również ci, których już nie ma z nami, czyli Leszek Witkiewicz, Bogdan Śliwiński czy Kazimierz Masalski, który tworzył innowacyjny ruch harcerski "Nieprzetartego Szlaku" dla dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – podkreślił Marek Charzewski.

W 2019 r. tytuł Zasłużonego dla Miasta Malborka otrzymała cała harcerska społeczności z malborskiego hufca ZHP.

W uzasadnieniu do tej uchwały Rada Miasta można przeczytać, że to sposób na wyrażenie wszystkiego, co ZHP zrobiło dla małej ojczyzny, jaką jest Malbork, a zwłaszcza dla młodych ludzi, wychowując ich zgodnie z zasadami przyświecającymi harcerstwu. A wśród tych zasad na czoło wysuwa się patriotyzm i dobro drugiego człowieka – wyliczył zasługi związku burmistrz Charzewski.

Niezwykłą rolę, jaką odegrał hm Jerzy Ruszkowski w przygotowaniach do jubileuszu i pamiątkowego głazu zaakcentował hm Bogdan Radys z Chorągwi Gdańskiej ZHP.
- Ten piękny pomnik jest symbolem wielkiego trudu, jaki podejmowali wszyscy instruktorzy po wyzwoleniu Malborka w wychowaniu nowych pokoleń. Chciałbym szczególnie podziękować hm Jerzemu Ruszkowskiemu, który jest kustoszem pamięci harcerskiej w Malborku. To jego inicjatywa doprowadziła nas do tego pomnika, do tej pięknej chwili – mówił hm Bogdan Radys.

Jerzy Ruszkowski otrzymał w sobotę symboliczny medal pierwszego harcerza Rzeczpospolitej, Andrzeja Małkowskiego. Nie krył wzruszenia, tym bardziej, że wrodzona skromność nie pozwalała mu wprost przyznać, że był spiritus movens działań związanych z upamiętnieniem druhen i druhów.
- Dzisiaj jest wielkim świętem malborskiego harcerstwa. To 75-lecie naszego istnienia. Ale tablica na głazie wyraża jeszcze dwie ważne daty dla naszego ruchu. Pierwsza to 100-lecie powstania ZHP, które miało miejsce wraz z odrodzeniem się naszego państwa po latach niewoli. Druga to 80-lecie hufca Ziemi Malborskiej, który został utworzony w 1938 r. w ramach ZHP w Niemczech. Harcerstwo działało tu już podczas wydarzeń plebiscytowych, które miały miejsce w 1920 r. Wówczas na całej Ziemi Malborskiej było ok. 140 harcerzy. W 1939 r. było to już 225 osób – odniósł się do historii Jerzy Ruszkowski.

Przy okazji słowa wdzięczności przekazał wszystkim tym, którzy przyczynili się do ustawienia pamiątkowego głazu na Skwerze ZHP.
Przede wszystkim dziękuję burmistrzowi, który jako honorowy członek naszego komitetu zaangażował do współpracy władze powiatu, urzędników obydwu urzędów, ale i wielu innych partnerów naszego wydarzenia. Wszystkim serdecznie dziękuję. Także tym, którzy hojną ręką indywidualnie przyczynili się do wystawienia obelisku – mówił Jerzy Ruszkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto