Malbork. Zielona Przystań na działkach oficjalnie otwarta. To miejsce doskonałe do nauki i rekreacji nie tylko dla uczniów

Anna Szade
Anna Szade
W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. 1 Maja oficjalnie otwarta została Zielona Przystań. To ośrodek przyrodniczo-edukacyjno-rekreacyjny dla uczniów malborskich szkół. Inicjatywa połączyła działkowców, władze samorządowe i wiele innych podmiotów zaproszonych do współpracy.

Zielona Przystań w ROD im. 1 Maja w Malborku powstała w 2016 r. W kolejnych latach to miejsce służące uczniom do kontaktu z przyrodą znacznie się rozrosło.
- Spotkaliśmy się na tym oficjalnym otwarciu ośrodka przyrodniczo-edukacyjno-rekreacyjnego dla uczniów szkół podstawowych nr 5 i 8. To niezaplanowane spóźnienie sprawiło, że możliwe jest obejrzenie miejsca w pełnej krasie. Gdy było oddawane, to był plac budowy. Teraz widać efekt, jeszcze nie końcowy, bo wszystko będzie wzrastało ku waszej chwale i radości dzieci i tych wszystkich, którzy będą oddawać się rekreacji i wypoczynkowi – zwrócił się do zebranych Grzegorz Gasiński, prezes ROD im. 1 Maja w Malborku.

Zielona Przystań na działkach to wspólna inicjatywa

Działkowcy bardzo chętnie podzielili się swoją zieloną przestrzenią z uczniami.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 przychodziły do naszego ogrodu z nauczycielami od zawsze, dlatego trzeba było ten teren uporządkować. W 2016 r. z mojej inicjatywy przy akceptacji zarządu ogrodu powstał list intencyjny w sprawie budowy ośrodka. Został podpisany z radością przez dyrektorów szkół podstawowych nr 5 i 8 i Gimnazjum nr 3, co było podstawą do ubiegania się o środki z samorządu oraz darczyńców i wykonawców – wspominał Stanisław Orłowski, pomysłodawca zielonej szkółki, którą sami uczniowie nazwali Zieloną Przystanią.

W 2016 r., gdy realizowanych było najwięcej prac, całą inwestycję szacowano na 80 tys. zł. Część to pieniądze z budżetu miasta w ramach Malborskiego Programu Partnerstwa Lokalnego, ale to również materiały i praca wielu firm.
- Cieszę się, że udało się zjednoczyć tak liczne grono ludzi dobrej woli. Wiele empatii było w tym działaniu. Zawsze jestem blisko spraw ludzi, podejmuję się tego działania i słuszności jego realizacji. Pomoc firm przekraczała moje oczekiwania. Za to wszystkim dziękuję w imieniu własnym, zarządu ROD i społeczności ogrodowej. Myślę, że Zielona Przystań zawsze będzie nas łączyła dla edukacji młodego pokolenia, to nasza wspólna sprawa – podkreślił Stanisław Orłowski.

Inicjatorowi podziękował prezes Grzegorz Gasiński.
- Dziękuję najważniejszej osobie: pomysłodawcy, ale i zbierającemu fundusze, który dopilnował wszystkiego i rozliczył się – prezes zwrócił się do Stanisława Orłowskiego.

Rekreacja na działkach. W czasie epidemii koronawirusa to bardzo ważne

Zieloną przestrzeń poświęcił ks. dziekan Arkadiusz Śnigier.

Człowiek nie może wiecznie pracować, potrzebuje wytchnienia. I w swojej mądrości zagospodarowuje ten czas i miejsca, które sprzyjają odpoczynkowi – stwierdził.

Do powinszowań dołączył malborski włodarz.
- W imieniu władz samorządowych dziękuję wszystkim, którzy doprowadzili do powstania tego ośrodka i jego otwarcia, zwłaszcza głównemu inicjatorowi. Jestem nauczycielem, a jeszcze do tego biologii i ochrony środowiska, więc wiem, jak ważna i potrzebna jest możliwość przyjścia z uczniami i przeprowadzenia lekcji w terenie, przy żywych roślinach, a nie tylko z książki – chwalił pomysł Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Zielony Zakątek jest dostępny nie tylko podczas lekcji. Odbywają się tu również spotkania integracyjne uczniów i rodziców.

To wspaniałe miejsce, gdzie dzieci i młodzież poznają przyrodę. Ale będzie też promowało ogrody działkowe jako miejsc rekreacji, bo takich miejsc nam brakuje. Epidemia koronawirusa spowodowała, że bardziej doceniliśmy takie miejsca. Myślę, że idea ogrodów działkowych i odpoczynku w nich będzie coraz bardziej żywa w naszym społeczeństwie – zauważył burmistrz Charzewski.

ROD im. 1 Maja. To tu mieszkali po wojnie repatrianci

ROD im. 1 Maja jest jednym ze starszych ogrodów działkowych.
- Istnieje od 1946 r. w tych samych granicach, zajmując obszar blisko 17 hektarów przy ul. Sadowej i za torami, przy ul. Słonecznej. Obecnie jest 521 działkowców, ale użytkowników jest dwa a nawet cztery razy więcej, bo doliczyć trzeba dzieci i wnuki. Latem ogród tętni życiem – przyznał Grzegorz Gasiński.

Prezes wspomniał krótko historię ogrodu.

Obecny teren ogrodu przed II wojną światową zamieszkiwany był przez niemiecką ludność, która po zakończeniu działań wojennych nie wróciła. Pozostawione domy zajmowane były przez repatriantów. Kawałeczek dalej jest torowisko, oni tam wysiadali i tu przychodzili. Lata 90. XX wieku to czas likwidacji tych zabudowań, których stan techniczny pozostawał wiele do życzenia. Mieszkańcy się wyprowadzili, ale ich przygoda z ogrodem trwa do dzisiaj. Wrośli w tę ziemię i w społeczność działkowców ROD im 1 Maja – opowiadał Grzegorz Gasiński.

Prezes wspomniał też o innej, bardzo ważnej roli, jakie pełnią działki.
- Ogród jest płucami miasta, stanowi część zieleni miejskiej. Można śmiało rzec, że przyczynia się do poprawy jakości powietrza, co ma wpływ na życie i zdrowie mieszkańców – podkreślił.

Zaproszeni goście wspólnie posadzili drzewo. To jarząb pospolity, który podarował Zielonej Przystani Urząd Miasta Malborka. Stanisław Orłowski przeczytał dwa wiersze, w tym jeden specjalnie napisany na tę okazję.

„Zielona Przystań”

Cieszy nas zielona szkołach
Wśród ławek trawa, kwiaty, krzewy dookoła
Zadbane grządki warzywne
Wyrosną na nich dorodne plony warzyw, ekologiczne, pożywne

Są skalniaki, iglaki, mały sadek, lasek
Kolorystyka „Zielonej przystani” jak malowany obrazek
Ławki szkolne, gdzie lekcje w plenerze
Wiemy, co i skąd się wszystko bierze

Jest miejsce po nauce dla rekreacji
Ognisko i wiele zabaw, animacji
Zielona szkoła to coś dobrego
Odskocznia od dnia codziennego

Składamy darczyńcom podziękowanie
Za takiej atrakcji wybudowanie
To widok przyrody ciekawy
W plenerze, gdzie szkolne ławy

A teraz zrobimy tu porządek
By świecił czystością każdy zakątek
Robi to tu tak każda szkolna klasa
Zielona szkoła to wizytówka nasza

Może ułożymy o zielonej szkole piosenki
Gdzie rosną warzywa, krzewy, trawy, kwiaty, sosenki
Nawet zatańczymy poloneza, krakowiaka
Tak się raduje dusza szkolniaka

Nie ma tu żadnej w przyrodzie zwady
Rośliny podlewają deszczowe opady
Latem wszystko rozkwitnięte, kolorowe, zielonej
Zimą – śnieżną pierzyną do snu otulone

A gdy błyśnie wiosenne słonko, rozmarznie ziemi grudka
Przyjdziemy przywitać wiosnę do szkolnego ogródka
Zasadzimy roślinki, warzywne grządki obsiejemy
Przy ognisku „Zielonej przystani” pośpiewamy, kiełbaski upieczemy

A gdy niepogoda w okolicy
Schronimy się w ogrodowej świetlicy
Jest tam szkolna tablica, miejsce do nauki
Matematyka, przyroda, historia, dzieła sztuki

„Zielona przystań” to nasza oaza, gdzie ekologia
Natura, przyroda, biologia
Gdzie czysta atmosfera
A czas szybko mija i nauka nie doskwiera

Przylatują tu pszczoły, kolorowe motyle
Wyliczanek o szkole zielonej byłoby na tyle
Panuje tu pełna symbioza natury
Bo szkoła zielona, niebo bez chmury

I tak się nam ta szkoła podoba
Szybko mija tutaj każda doba
Umysł świeży, chłonie wiadomości
Sama radość – idziemy do szkoły bez łez i złości

Stanisław Orłowski
Malbork, wrzesień 2020

Malbork. Dzień Drzewa uhonorowano w mieście nowymi nasadzeni...

Kryzys klimatyczny, kryzys demograficzny?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie