MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Zmiana planu zagospodarowania centrum miasta. Dokument wkrótce ujrzy światło dzienne i będzie można wnosić uwagi

Anna Szade
Anna Szade
Urząd Miasta Malborka
Wkrótce zostanie wyłożony projekt zmiany fragmentu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego centrum Malborka. Dotyczy terenów Pemalu, działki z dawnym hotelem Zbyszko oraz miejskiej parceli na zapleczu ul. Kościuszki wykorzystywanej na płatny parking.

Historia zmiany dokumentu planistycznego obejmującego m.in. tereny przemysłowe w centrum Malborka należące do spółki Pemal jest długa. Pierwszy wniosek o stworzenie tam nowego kwartału miasta zamiast ogrodzonej płotem fabryki pojawił się kilka lat temu. Projekt uchwały o przystąpieniu do zmiany fragmentu planu zagospodarowania trafił pod obrady na początku września 2018 r., ale przepadł w głosowaniu Rady Miasta.

Drugie podejście do tematu miało miejsce już w nowej kadencji, podczas sesji, która odbyła się 31 maja 2019 r. To oficjalne uchylenie drzwi do spełnienia marzeń inwestorów. Do Pemalu dołączyła bowiem firma, która jest właścicielem nieruchomości zabudowanej byłym hotelem Zbyszko. Według tych postulatów, działka, dzięki wyburzeniu obecnej fabryki, mogłaby zyskać funkcje usługowo-mieszkaniowe, w tym umożliwiającą zabudowę wielorodzinną. Drugi wniosek przewidywał zmiecenie z powierzchni ziemi Zbyszka, a w miejscu przedwojennego obiektu miałby powstać zupełnie nowy budynek, spełniający dzisiejsze standardy usług hotelowych.
Wobec braku pomysłu na wykorzystanie cennego miejskiego terenu przy ul. Kościuszki, zmianę planu zagospodarowania poszerzono i o tę parcelę.

Wyjątkowo w proces tworzenia planu zaangażowano mieszkańców. Był to eksperyment wynikający z udziału Malborka w programie „Planowanie z mieszkańcami” Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych współfinansowanym z unijnych środków.
Wersja dokumentu, która zostanie przekazana do konsultacji społecznych jest więc wypadkową oczekiwań inwestorów, malborczyków, urzędników, które uwzględnił lub nie planista, i na co zgodziły się, lub nie, instytucje opiniujące projekt.

Wkrótce ujrzy on światło dzienne. Stanie się to 25 stycznia 2021 r., jak informuje Urząd Miasta. Udział społeczeństwa w przygotowywaniu tego typu dokumentów przewiduje procedura planistyczna. Dlatego projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu Centrum miasta Malborka wraz z prognozą oddziaływania na środowisko zostanie wyłożony do publicznego wglądu. Z uwagi na pandemię koronawirusa, będzie się z nim można zapoznać między 25 stycznia a 18 lutego w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej miasta. Wystarczy w tym terminie wejść w ten LINK

Aby nie ograniczać dostępu do zapisów dokumentu, będzie też można zajrzeć do jego wersji papierowej, ale po wcześniejszym umówieniu się, co ma związek z obowiązującymi rygorami sanitarnymi.

Znany jest również termin publicznej dyskusji nad przyjętymi w projekcie planu rozwiązaniami. Odbędzie się 16 lutego o godzinie 12 w sali posiedzeń Urzędu Miasta. Kto będzie się wybierał, niech przyjdzie parę minut wcześniej, bo uczestnicy spotkania będą musieli poddać się badaniu temperatury ciała oraz odkazić dłonie. Trzeba też będzie cały czas mieć maseczkę ochronną.

Ta otwarta debata wcale nie kończy całego procesu. Nim projekt zmiany planu trafi na sesję Rady Miasta, każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, będzie mógł wnieść uwagi. Zgodnie z obowiązującym prawem, należy je składać na piśmie do burmistrza Malborka z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do 8 marca 2021 r. Pisma należy kierować na adres Urzędu Miasta w Malborku, pl. Słowiański 5, 82-200 Malbork lub w postaci elektronicznej na adres mailowy: [email protected]

Malbork. Spacer po terenie Pemalu [ZDJĘCIA]. Rozpoczęły się ...

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto