Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Znaczki związane z plebiscytem na Powiślu dostaniesz w Urzędzie Pocztowym 1

rk
Malborscy filateliści wydali wspólnie z pocztowcami i przy wsparciu Muzeum Miasta Malborka znaczki upamiętniające polskich działaczy plebiscytowych. 11 lipca przypada 99 rocznica plebiscytu m.in. na Powiślu. Był on konsekwencją Traktatu Wersalskiego, którego setna rocznica przypadała 28 czerwca br.

Rys historyczny przybliża Jerzy Zimnicki, malborski filatelista.
- Traktat Wersalski to główny traktat pokojowy kończący pierwszą wojnę światową i zaprowadzający w Europie nowy ład polityczny, który przypieczętował po 123 latach niewoli powrót Polski na mapę Europy i świata, z dostępem do morza i odzyskaniem Wielkopolski, Górnego Śląska i Pomorza Gdańskiego. Powstały nowe państwa. Ustalono w nim nowe granice m.in. Węgier, Czechosłowacji, Rumunii, Austrii, Polski, Niemiec - przypomina Jerzy Zimnicki. - Jednym z głównych punktów traktatu było utworzenie Wolnego Miasta Gdańska o charakterze odrębnego państwa oraz zarządzenie przeprowadzenia plebiscytów „na terenach wielonarodowościowych” decydujących o podziale m.in. Górnego Śląska, Warmii, Mazur i Powiśla.

Ludność Warmii, Mazur i Powiśla 11 lipca 1920 r. decydowała o przyłączeniu tych ziem do nowo powstałego państwa polskiego lub o pozostawieniu ich w granicach Prus Wschodnich. Nad przebiegiem głosowania czuwały komisje międzysojusznicze powołane przez Ligę Narodów.

- Na obszarze plebiscytowym Kwidzyna, do którego należał Malbork, wprowadzono specjalne znaczki pocztowe. Były one drukowane w Mediolanie techniką litograficzną. Pierwsze wydanie miało napis „Commission Interalliee Marienwerder”, obejmowało 14 znaczków o nominałach od 5 fenigów do 5 marek; drugie „Plebiscite Marienwerder Kwidzyn”, również 14 znaczków o identycznych do pierwszego nominałach - wyjaśnia Jerzy Zimnicki.

W rezultacie plebiscytu na Powiślu przyłączono do Polski wsie Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych i Janowo, tzw. Pięciowieś. Do Polski również ze względów gospodarczych przyłączono port rzeczny w Korzeniewie bez samej wsi Korzeniewo (Kurzybrak) oraz przyczółek mostowy w Opaleniu.

Na mocy Traktu Wersalskiego powstało natomiast Wolne Miasto Gdańsk, co skutkowało podziałem Malborka (ówczesnego Marienburga) poprzez odłączenie od niego dzielnicy Kałdowo i włączenie jej do obszaru WMG, a Wisła i Nogat stały się rzekami granicznymi.

- Biorąc pod uwagę skutki traktatu dla naszej lokalnej ojczyzny, filateliści malborscy wydali wspólnie z pocztowcami i przy wsparciu Muzeum Miasta Malborka znaczki upamiętniające polskich działaczy plebiscytowych, przedstawiają reprodukcje znaczków - m.in. patrol żołnierzy włoskich na kładce łączącej Malbork z Kałdowem (w tle zamek pokrzyżacki) oraz zasłużonego działacza plebiscytowego, Augustyna Czyżewskiego, sołtysa i wójta wsi Janowo, współtwórcy „Małej Polski”, straconego przez Niemców po napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku - informuje Jerzy Zimnicki.

Autorem projektu powstałego przy wydatnej pomocy Bernarda Jesionowskiego jest właśnie Jerzy Zimnicki. Zainteresowani wydawnictwem informacje mogą uzyskać w UP Malbork 1 przy ul. 17 Marca lub pisząc na adres [email protected].

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto