Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork zrywa partnerstwo z rosyjskim Swietłyj, a narodowi ukraińskiemu śle wyrazy solidarności. To wspólna decyzja radnych i burmistrza

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Malbork nie będzie współpracował z rosyjskim Swietłyj, umowa partnerska zostanie wypowiedziana. Potępiono również agresję Rosji na Ukrainę w specjalnym stanowisku, które poparli i radni, i burmistrz. Takie decyzje zapadły podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbyła się w czwartek (3 marca 2022 r.).

Posiedzenie Rady Miasta Malborka zostało zwołane w trybie nadzwyczajnym. Po raz pierwszy po wielomiesięcznej przerwie posiedzenie odbyło się w sali posiedzeń.
Na początku obrad zebrani chwilą ciszy złożyli hołd wszystkim dotychczasowym ofiarom napaści Rosji na Ukrainę.

Wobec agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, chciałbym, byśmy w ten sposób uczcili wszystkich poległych w wojnie, która toczy się za naszymi granicami: żołnierzy, matki, dzieci i wszystkie inne osoby – mówił Paweł Dziwosz, przewodniczący Rady Miasta Malborka.

Radni jednogłośnie przyjęli wcześniej przygotowane stanowisko Rady Miasta i burmistrza Malborka potępiające agresję Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Oto jego pełna treść:

W obliczu niczym uzasadnionej, okrutnej agresji Federacji Rosyjskiej na suwerenne państwo Ukrainę – naszego sąsiada – Rada Miasta Malborka w imieniu malborskiej społeczności okazuje wsparcie i pełną solidarność z narodem ukraińskim.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec aktów agresji wymierzonych przeciwko suwerenności i integralności terytorialnej Ukraina. Ukraina to niepodległe i demokratyczne państwo. Nienaruszalność granic i prawo do samostanowienia to fundamentalne zasady prawa międzynarodowego, które nie mogą być łamane.
Całemu narodowi ukraińskiemu ślemy wyrazy solidarności i wsparcia. Życzymy, aby przetrwał ten trudny czas, odzyskał utracone poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Podziwiamy odwagę oraz determinację narodu Ukrainy w obronie swojej Ojczyzny.

Deklarujemy swoje wsparcie oraz pomoc dla mieszkańców Ukrainy, w tym uchodźców, dla których nadszedł trudny czas konfliktu wojennego.

Mamy wielką nadzieję, że dramatyczna sytuacja na Ukrainie zostanie wkrótce zażegnana. Wyrażamy zdecydowane poparcie dla dążeń narodu ukraińskiego do wolności oraz członkostwa w demokratycznej Europie. Ukraina musi pozostać wolnym, suwerennym i niepodległym państwem.

W porządku obrad znalazła się również uchwała o rozwiązaniu umowy o partnerskiej współpracy miasta Malborka z miastem Swietłyj z Federacji Rosyjskiej.

Nasza partnerska współpraca zaczęła się w 2019 r. Pracujemy również wspólnie, jeśli chodzi o projekty unijne. Ta współpraca układała się bardzo dobrze, ale w obecnej sytuacji, kiedy Federacja Rosyjska rozpoczęła krwawą agresję na naszego sąsiada, Ukrainę, uznaliśmy, że rozwiązujemy to porozumienie i partnerstwo. Aby przekazać miastu Swietłyj naszą opinię, że nie możemy współpracować z miastem, które jest w Federacji Rosyjskiej, która zaatakowała Ukrainę – stwierdził Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Jak podkreślił, nie ma mowy o kontynuowaniu dwustronnych kontaktów z rosyjskimi partnerami.

Do czasu, kiedy nie będzie pokoju na Ukrainie, a za naszymi granicami giną niewinni ludzie, giną dzieci, nie ma możliwości współpracy z podmiotami z tamtych terenów. To jest wyraz naszej solidarności z narodem ukraińskim. Ale mam nadzieję, że ten przekaz dotrze też do Federacji Rosyjskiej, że jeśli chce być częścią demokratycznej Europy, musi być krajem nieatakującym swoich sąsiadów. Mam nadzieję, że społeczeństwo rosyjskie to zrozumie – tłumaczył burmistrz Charzewski.

Jak się okazuje, kilka dni temu nie było to takie oczywiste, bo część radnych myślała raczej o zawieszeniu relacji ze Swietłyj, a nie o jednostronnym zerwaniu umowy partnerskiej.

Jeśli tylko uznamy, że zawieszamy na jakiś czas, to jest to niepoważne stanowisko. I na jednym ze spotkań w tej sprawie podniesionym głosem stwierdziłam, że trzeba mieć jaja, by podjąć konkretną decyzję. Przecież my możemy być następni w kolejce, w tej sytuacji nie ma dobrych i złych Rosjan. Takie zachowawcze stanowisko to byle jakie stanowisko. Albo za, albo przeciw, albo nie podejmujmy żadnego. Ostatecznie przeszła ta twarda propozycja odnośnie rozwiązania współpracy – powiedziała nam radna Bożena Piątkowska.

O tym, że były wątpliwości ze strony radnych, potwierdza przewodniczący Rady Miasta, choć on sam był za wypowiedzeniem umowy partnerskiej.

Fakt, radni zastanawiali się nad zawieszeniem lub rozwiązaniem, jednakże większość opowiedziała się za zerwaniem i przekonała resztę. Wobec takiego aktu agresji nie ma innej możliwości. Nie jest to decyzja, która ma uderzać w mieszkańców miasta Swietłyj, którzy są przeciwko wojnie, ale ma uświadomić mieszkańców tych obszarów, że mają władzę, która wywołuje wojnę i śmierć niewinnych ludzi - przekazał nam Paweł Dziwosz.

- Cały świat tak reaguje – dodał radny Wiesław Dziwosz.

Natomiast zdaniem radnego Adama Ilarza, tak naprawdę nie było się nad czym zastanawiać.

Na moje, za dużo wątpliwości nie ma co mieć, bo cała ta współpraca z miastem Swietłyj opierała się wyłącznie na projektach unijnych. Ale skoro były realizowane i bez formalnej umowy o współpracy, to niewiele to zmienia. Projekt dalej będzie realizowany bez tego, że miasto jest oficjalnie partnerskie. Nie mieliśmy żadnych wymian, żadnych kulturalnych wyjazdów od nich do nas i odwrotnie. Dlatego w tym momencie z niczego za bardzo rezygnujemy. Ta decyzja ma więc wyłącznie wymiar symboliczny – usłyszeliśmy od Adama Ilarza.

Ostatecznie "za" uchwałą zagłosowali wszyscy obecni radni.

Burmistrz uspokaja, że sytuacja nie będzie miała żadnego wpływu na malborską część wspólnego projektu „Rozwój potencjału turystyki rekreacyjnej i turystyki wodnej w miastach Swietіyj i Malborku ( FAZA 2)”. Jego wartość to 5 117 838,46 euro, a dofinansowanie 4 606 054,61 euro, z czego dla Malborka przypadło 2 215 384,61 euro. To właśnie dzięki tym pieniądzom trwa modernizacja bulwaru nad Nogatem, budowany jest plac zabaw przy ul. Parkowej, powstała również dokumentacja prac ratunkowych staromiejskiego Ratusza.

Nam raczej nikt umowy nie wypowie, być może stronie rosyjskiej tak – uspokajał w rozmowie z nami Marek Charzewski.

Czy przedstawiciele władz samorządowych zakładają, że kiedyś będzie można przywrócić to partnerstwo ze Swietłyj?
- Myślę, że jeśli zmienią się władze w Rosji, które staną się demokratycznymi, a nie autokratycznymi, to jest na to szansa – podkreślił Paweł Dziwosz.

Malbork. 17 marca nie będzie miejskich uroczystości. Władze ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto