Malbork. ZSP 3 bierze udział w ogólnopolskim Tygodniu Konstytucyjnym. Dla uczniów to ważna lekcja praw obywatelskich

Anna Szade
Anna Szade
Archiwum ZSP 3 w Malborku
Udostępnij:
W poniedziałek (21 grudnia 2020 r.) młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych uczestniczyła w spotkaniu z adwokatem Krzysztofem Kamińskim. To element Tygodnia Konsytucyjnego, do którego przystąpiła „trójka”. Ze względu na pandemię ta lekcja wiedzy o ustawie zasadniczej odbyła się online.

Od ośmiu lat Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy organizuje akcję edukacyjną Tydzień Konstytucyjny #MojaKonstytucja. Podczas kilkudniowego wydarzenia prawnicy, a więc adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, sędziowie, pracownicy naukowi, pracownicy organizacji pozarządowych, przeprowadzają lekcje na temat znaczenia Konstytucji RP w życiu obywateli.

Ustawa zasadnicza to jak elementarz praw obywatelskich, co podkreśliła prof. Ewa Łętowska, prawnik, która jako pierwsza w Polsce sprawowała urząd rzecznika praw obywatelskich**; była też sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego.

Dlatego tak, jak się prowadzi dzieci szkolne do muzeum czy na koncert, tak samo powinno się przybliżać im prawo. I uczyć, że z natury rzeczy przeznaczone jest ono do funkcjonowania w świecie, który nie jest doskonały. Jak prawo karne, które działa wobec tych, którzy prawo łamią. I trzeba uczyć, że prawo jest po to, żeby żadnej władzy nie przyszło do głowy hulać zanadto - stwierdziła prof. Ewa Łętowska o Tygodniu Konstytucyjnym.

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku podjęli to wyzwanie. Szkoła już po raz drugi uczestniczyła w tym wydarzeniu. W tym roku, z okazji światowego Dnia Praw Człowieka (Human Rights Day), który przypada 10 grudnia, głównym obszarem tematycznym Tygodnia Konstytucyjnego były zagadnienia praw człowieka.

W poniedziałek (21 grudnia) uczniowie klas: 2iP, 2AR i 2L spotkali się z adwokatem Krzysztofem Kamińskim, który był posłem w latach 1991-2001, członkiem Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. To była bardzo dynamiczna dekada w najnowszej historii Polski, podczas której kształtowała się nasza demokracja. Uchwalono wówczas Małą Konstytucję, a 2 kwietnia 1997 r. Sejm i Senat obradujący jako Zgromadzenie Narodowe uchwaliły Konstytucję RP.

Podczas dwugodzinnych, bardzo ciekawych zajęć gość ZSP 3 podzielił się doświadczeniami z pracy nad Konstytucją RP. Podkreślił znaczenie konstytucji w życiu każdego obywatela oraz tłumaczył, jak ważne jest jej przestrzeganie. W spotkaniu bardzo aktywni byli uczniowie. Tematyka zadawanych pytań była niesamowicie szeroka, jak relacjonują nauczyciele. Uczniowie pytali nie tylko o zagadnienia związane z pracą adwokata. Rozmawiano o wolności słowa, godności, konstytucji, prawie do protestu, jak i o prawach przysługujących uczniom.
Krzysztof Kamiński, nieco zaskoczony aktywnością uczniów, odpowiedział na mnóstwo pytań. Niektóre nie zostały zadane, bo dwie godziny minęły niepostrzeżenie. Adwokat obiecał kolejne spotkanie z młodzieżą.

Ze względu na szczególną sytuację związaną z panującą pandemią oraz nauczaniem prowadzonym w systemie zdalnym, spotkanie z prawnikiem odbyło się za pośrednictwem platformy Google Classroom wykorzystywanej do nauki zdalnej przez szkołę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie