Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Życzenia od kadry PCPR z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Miały być wizyty u rodzin, ale epidemia nie pozwoliła

Radosław Konczyński
Fot. Archiwum PCPR
W sobotę (30 maja) przypada Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku złożyli życzenia m.in. w internecie.

Plan był zupełnie inny. Jak co roku, miał odbyć się piknik integracyjny dla wszystkich osób z pieczy zastępczej koordynowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku. Epidemia koronawirusa pokrzyżowała szyki. Mimo to, pracownicy PCPR chcieli okazać w inny sposób wyrazy sympatii swoim podopiecznym.

- Planowaliśmy odwiedzić nasze rodziny z symboliczną czekoladą i kwiatkiem, ale niestety przyrost osób zakażonych w ostatnich dniach w naszym powiecie sprawił, że postanowiliśmy odłożyć te wizyty. Czekamy na lepsze czasy – mówi Wioletta Jachim, kierownik PCPR.

Dlatego na razie pracownicy centrum złożyli życzenia drogą internetową, za pośrednictwem Radia Malbork, a teraz także naszym:

„Składamy gorące podziękowania za trud i poświęcenie, za troskę i opiekę nad dziećmi. Życzymy wszystkim rodzinom wielu sił i zrozumienia, cierpliwości i wytrwałości oraz doświadczania samego dobra w pełnieniu tak ważnej misji – rodzicielstwa zastępczego.”

Piknik z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego jest okazją do promocji pieczy zastępczej. Pani kierownik przyznaje, że nadal poszukiwani są chętni do podjęcia się tej trudnej roli. To wielka odpowiedzialność za dzieci, które często już wiele przeżyły, wiele widziały, a teraz potrzebują opieki, miłości i często poprowadzenia za rękę przez życie.

- Ogółem w 79 rodzinach zastępczych w powiecie malborskim obecnie jest 136 dzieci. Wśród nich są trzy rodziny zawodowe, właśnie ich brakuje nam najbardziej. Niezawodowych rodzin mamy 20 – to dalsza rodzina biologiczna, ale też osoby obce, które po kolejnych szkoleniach mogą funkcjonować jako rodziny zawodowe. Pozostałe to rodziny spokrewnione, np. ciocie, rodzeństwo, dziadek z babcią, którzy przejmują obowiązki rodzicielskie – wyjaśnia Wioletta Jachim.

Oprócz rodzin zawodowych, których jest niewiele, w powiecie malborskim brakuje również pogotowia rodzinnego, gdzie dziecko można by umieścić o każdej porze dnia i nocy w sytuacji kryzysowej. W przypadku utworzenia pogotowia obowiązują te same kryteria, co dla kandydatów rodziny zastępczej, trzeba też spełnić warunki lokalowe.

Zdarza się, że PCPR musi szukać rodziców zastępczych nawet gdzieś w Polsce. Mali mieszkańcy powiatu malborskiego mieszkają obecnie np. w rodzinnym domu dziecka w centrum kraju. W kolejce na nowe domy czekają kolejne dzieci.

W tej chwili szukamy rodziny zastępczej dla pięciorga rodzeństwa – dodaje Wioletta Jachim.

Wszystkie szkolenia dla osób, które chcą zostać rodzinami zastępczymi, są bezpłatne. Chętni mogą zgłaszać się do PCPR w Malborku, przy pl. Słowiańskim 6. Więcej informacji pod nr. tel. 647 15 45/48; e-mail: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto