Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malborku. Straty wojenne zamku w nowej odsłonie. Muzeum Zamkowe zaprasza miłośników historii na swoją stronę

Radosław Konczyński
Fot. materiały Muzeum Zamkowego w Malborku
Muzeum Zamkowe w Malborku kontynuuje projekt „Badanie strat wojennych w zakresie zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie”. W tym roku zespół badawczy ma w planach m.in. tłumaczenie pozyskanego materiału archiwalnego.

Przypomnijmy, ponad dwa lata temu dyrektor Muzeum Zamkowego powołał zespół ds. strat wojennych, który ma za zadanie przygotować katalog strat wojennych i zbiorów rozproszonych zamków w Malborku i Kwidzynie.

- Naszym celem jest stworzenie katalogu wszystkich artefaktów, jakie kiedykolwiek znajdowały się w wymienionych zamkach, a na skutek II wojny światowej zaginęły lub zmieniły miejsce przechowywania. Zespół pracowników muzeum, pod kierunkiem pani Aleksandry Siuciak, prowadząc systematyczne badania, powoli zbliża się do wyznaczonego celu, a przy okazji informuje, popularyzuje i edukuje – przypomina dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego, w serwisie straty.zamek.malbork.pl.

Strona została stworzona specjalnie w celu publikacji efektów projektu. Teraz otrzymała nową szatę.

- Najbardziej kompetentnym źródłem informacji o projekcie jest niniejszy serwis internetowy, do korzystania z którego serdecznie Was zachęcam. Prezentowane treści i materiał ilustracyjny, często nigdy jeszcze niepublikowane, poszerzają naszą wiedzę o obiektach zaginionych lub rozproszonych. Tą wiedzą chcemy się z Wami dzielić – jakość informacji gwarantowana! - podkreśla Janusz Trupinda i oczywiście zaprasza.

W latach 2018-2019 na realizację projektu muzeum otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację w wysokości 105 407 zł. Jak wyjaśnia Aleksandra Siuciak, do tej pory projekt „przyniósł wiele ciekawych informacji, rozwiał kilka wątpliwości, poszerzył wiedzę, a także dostarczył nowych tropów badawczych”. Na jego kontynuację w 2020 roku malborska instytucja otrzymała dotację ministerialną w kwocie 160 727 zł.

- Zamierzamy ją przeznaczyć m.in. na transkrypcję i tłumaczenie materiału archiwalnego pozyskanego w poprzednich latach oraz publikację, która będąc edycją niezwykle interesującego źródła do historii zbiorów zamku w Malborku, przybliży Państwu dzieje zamkowych kolekcji – informuje na straty.zamek.malbork.pl Aleksandra Siuciak.

Serwis warto śledzić na bieżąco. Najnowsze opracowanie, przygotowane przez Artura Dobrego, dotyczy fotografów działających na zamku w drugiej połowie XIX wieku.

Sprawdźcie, czego brakuje w zamku w Malborku [ZDJĘCIA]. Trwa...

Malbork. Przedwojenny rękopis wrócił do zamku po 75 latach z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto