MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malborscy piloci przechwycili rosyjski samolot nad Bałtykiem. Air Policing to ich "chleb powszedni"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Mirosław Gawroński/Gawronsky.com
Malborska para dyżurna pilotów MiG-29 przechwyciła rosyjski samolot Ił-20. Informację o zdarzeniu, które miało miejsce w poniedziałek (6 maja) nad Bałtykiem, przekazało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP. Piloci zostali poderwani po sygnale o maszynie lecącej bez zgłoszonego planu lotu i z wyłączonym transponderem, co uniemożliwiało jej identyfikację.

Para dyżurna z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego przechwyciła rosyjski samolot

Zwykle sporo się mówi o tym, gdy piloci sojuszniczych kontyngentów stacjonujących w Polsce przechwytują niezidentyfikowane samoloty zbliżające się do granic NATO. Ale trzeba przypomnieć, że dyżur Air Policing non stop pełnią również polscy lotnicy, w tym z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

- Do głównych zadań należy zabezpieczenie w tej chwili już permanentne dyżurów bojowych, zarówno w systemie NATO, jak i narodowym – mówił podczas niedawnego Święta 22 BLT płk pil. Piotr Iwaszko, dowódca 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Na podmalborskim lotnisku już od wielu miesięcy w gotowości stoją dwie pary dyżurne samolotów: miejscowe MiG-29 oraz zagraniczne maszyny, obecnie są to Eurofightery Typhoon Włoskich Sił Powietrznych.

CZYTAJ TEŻ: Dwie misje bojowe włoskich Eurofighterów z Malborka nad Bałtykiem

Dowództwo Sił Powietrznych NATO dopiero co ujawniło, że pod koniec kwietnia dwie misje bojowe w ramach Enhanced Air Policing wykonali piloci Eurofighterów z włoskiego kontyngentu stacjonującego w Malborku. Teraz Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP przekazuje, że w poniedziałek (6 maja) poderwana została para dyżurna malborskich MiG-29 w ramach narodowego systemu dozoru przestrzeni powietrznej w celu „przechwycenia oraz identyfikacji wizualnej samolotu Federacji Rosyjskiej”.

Myśliwce przechwyciły samolot Ił-20, który wystartował z lotniska w obwodzie królewieckim i kontynuował lot w przestrzeni międzynarodowej nad Morzem Bałtyckim, wykonując misję rozpoznawczą bez naruszenia polskich wód terytorialnych. Ten sam samolot został przechwycony również 3 maja 2024 roku przez parę dyżurną F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Ochrona polskiej przestrzeni powietrznej to fundament bezpieczeństwa naszego kraju. Dzięki sprawnemu działaniu personelu naziemnego oraz załóg samolotów możemy być pewni, że jesteśmy chronieni przed zagrożeniami z powietrza – poinformowało DO RSZ.

24 godziny na dobę na straży nieba na wschodniej flance NATO

Dowództwo Operacyjne podkreśla, że "każdego dnia piloci SZ RP czuwają i są w gotowości, aby zapewnić ochronę polskiego nieba".

- To jest nasza praca, do tego właśnie się szkolimy i to wykonujemy. Naszym głównym zadaniem jest pełnienie dyżuru bojowego i chronienie naszych granic powietrznych. Można powiedzieć, że to jest nasz chleb powszedni. Taki dyżur stoi przez cały rok, 24 godziny na dobę, w gotowości 15-minutowej do podjęcia działania. Czekamy, przygotowujemy się, dostajemy sygnał, startujemy i lecimy w miejsce, w które powinniśmy lecieć – opowiadał nam swego czasu płk pil. Mariusz Wiączkowski, dowódca 22 BLT w Malborku.

Ten sygnał przychodzi z Centrum Połączonych Operacji Powietrznych NATO w niemieckim Uedem. Zadaniem pary dyżurnej jest polecieć na spotkanie z "niezidentyfikowanym obiektem", ustalić, jakiego rodzaju jest statkiem powietrznym, zrobić zdjęcia i przekazać meldunek do Uedem. W zależności od okoliczności również odeskortować w kierunku granicy Federacji Rosyjskiej. Te czynności składają się na procedurę "przechwycenia" samolotu.

Air Policing jest jedną z najstarszych procedur w NATO, wprowadzoną w 1961 roku. Ochrona nieba jest integralną, ważną częścią strzeżenia terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego. W rejonie Morza Bałtyckiego prowokacyjne loty rosyjskich samolotów nad wodami międzynarodowymi i zbliżanie się do granic NATO nasiliło się po napaści tego państwa na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto