Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malborski Mistrz Biznesu 2020. Tytuły zostały przyznane podczas uroczystości w zamkowym Karwanie

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Po raz szósty w obecnej formule, czyli Malborskiego Mistrza Biznesu został zorganizowany konkurs gospodarczy dla lokalnych firm. Statuetka została przyznana w pięciu głównych kategoriach oraz dodatkowo jako nagroda specjalna.

Przedstawiciele biznesu z miasta oraz gminy Malbork, bo konkurs integruje oba samorządy, spotkali się w piątek (10 września) w Przyziemiu Karwanu, by podczas gali odebrać wyróżnienia oraz nagrody główne, czyli figurki Malborskiego Mistrza Biznesu.

"Zdrowie jest najważniejsze, ale praca również"

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć odniesień do sytuacji epidemicznej i jej wpływu na kondycję biznesu.

- Od czasu, gdy w marcu 2020 r. przyszła informacja, że jednak wirus jest u nas, tak z tym tematem borykamy się do dzisiaj. Czy widać "światełko w tunelu", czy nie, sami możemy sobie odpowiedzieć. Marzec, kwiecień 2020 r. - zaczęliśmy się zastanawiać, co z tym zrobić. Lockdowny dotknęły nas bardzo mocno, to był trudny czas, ale przyszła pierwsza pomoc dla przedsiębiorców, żeby ratować miejsca pracy, chociażby poprzez powiatowe urzędy. Jeszcze w styczniu 2020 r. czy w 2019 roku słyszałem, żeby likwidować PUP-y, bo nie ma bezrobocia. A okazało się, że urzędy pracy odegrały kluczową rolę - mówił Jarosław Filipczak, przewodniczący Rady Gospodarczej przy burmistrzu Malborka, która jest współorganizatorem konkursu Malborski Mistrz Biznesu.

W trakcie gali potwierdziła to szefowa PUP w Malborku.

- Pracuję w PUP już ponad 20 lat i jeszcze takiego okresu, jak podczas pandemii, nie przeżyłam. Był to ogromnie trudny czas, ale poradziliśmy sobie dzięki mojemu cudownemu zespołowi i dzięki państwu. Na początku nie wiedzieliśmy, jak to będzie. Pracodawcy na początku wystraszyli się, był to okres nasilonych rejestracji osób bezrobotnych. Potem wyrejestrowania, bo nadeszła tarcza pierwsza i kolejne. W naszym archiwum dzisiaj to już chyba 70 segregatorów dokumentów. To jest ogrom pracy. Muszę też powiedzieć, że wszystkie dotacje, które udzieliliśmy, zostały umorzone poza jedną, gdzie niestety pracodawca zmarł, ale też nie była zwracana - poinformowała Joanna Reszka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Strasznie nam zależało na tym, aby te pieniądze do państwa trafiły, aby miejsca pracy zostały. Bo tak jak obiecałam, zdrowie jest oczywiście jest najważniejsze, ale praca również, bo musimy z czegoś żyć - dodała szefowa malborskiego "pośredniaka".

Burmistrz Malborka złożył gratulacje wszystkim przedsiębiorcom z miasta i gminy, nie tylko uczestnikom tegorocznej edycji konkursu - "za przetrwanie i to, co zrobili w wyjątkowo trudnym 2020 roku".

- Z punktu widzenia przedsiębiorczości pewnie jeszcze rok wcześniej życzyliśmy sobie dalszego, intensywnego rozwoju, a rok później, w 2020, wiele firm walczyło o to, żeby przetrwać. Dziękuję wszystkim, którzy tym firmom pomagali, i gratuluję firmom, które utrzymały miejsca pracy, przetrwały, które w tej chwili, mam nadzieję, że będą mogły się dalej rozwijać, bo rok 2021 jest nieco lepszy i oby 2022 był rokiem normalnym. Nie życzę państwu cudów, życzę po prostu powrotu do normalności - stwierdził Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Malborski Mistrz Biznesu 2020. Oni zostali laureatami

Łącznie w 6 kategoriach konkursowych zgłoszono 17 kandydatur, najwięcej w "Fachowcu Roku". Akurat w tym przypadku głosowali mieszkańcy za pomocą SMS-ów i zdecydowali, że zwycięstwo należy się firmie Fizjosport Piotr Szymczyk.

W pozostałych pięciu kategoriach decyzję podejmowała kapituła. Jako Debiut Roku 2020 okrzyknięto pojawienie się na lokalnym rynku firmy Spotsky Roberta Bychowskiego, świadczącej usługi wideofilmowania m.in. przy użyciu dronów.
Inwestorem Roku 2020 została Galeria Malbork sp. z o.o., która zbudowała nowy obiekt handlowy przy ul. Chodkiewicza; jako jedyna została zgłoszona do konkursu.

Podobnie było w kategorii dla "Mecenas Roku 2020" - spółka Azuro prowadząca market budowlany Bricomarche jako jedyna kandydatka otrzymała statuetkę. Jak mówił Jarosław Filipczak, miejscowe firmy chętnie pomagają, ale nie zawsze idzie to w parze ze zgłoszeniem się do Malborskiego Mistrza Biznesu.
Firmą Roku 2020 zostało przedsiębiorstwo Rzemiosło Budowlane Arkadiusz Rawiński. W tej edycji nie było zgłoszeń w kategorii "Sukcesja Roku".

Poza głównymi kategoriami przyznano Nagrodę Specjalną, co też wiązało się z wręczeniem statuetki rycerza. Odebrał ją dla spółki Dino Park jej współwłaściciel, Jacek Wiśniewski. W uzasadnieniu podano, że miejsce rozrywki przy ul. Toruńskiej to druga największa, zaraz po zamku, atrakcja turystyczna miasta, zapewniająca miejsca pracy na sezon.

Podziękowania za wspieranie przedsiębiorców w czasie pandemii otrzymały Powiatowy Urząd Pracy oraz inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo organizatorzy postanowili uhonorować: Radio Malbork z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 10-lecia miejskiej rozgłośni, będącej częścią Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, oraz Piotra Piesika prowadzącego audycję "Malborskie Okno Dialogowe".

Uroczystość już tradycyjnie rozpoczęła się od zagrania hejnału Malborka przez Andrzeja Pałkę, a w trakcie gali o oprawę artystyczną zadbali tancerze i wokaliści z Zespołu Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego "Malbork", którego kierownikiem artystycznym jest Anetta Ciok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto