Malborski Mistrz Biznesu 2021, czyli konkurs dla przedsiębiorców. Choć to był kolejny trudny rok, laureaci zainwestowali 65 mln zł

Anna Maria Szade
Anna Maria Szade
Radosław Konczyński
Malborski Mistrz Biznesu 2021 to wielkie święto przedsiębiorców z Malborka i gminy Malbork. W piątek (9 września 2022 r.) poznaliśmy firmy-laueratów konkursu. To była także doskonała okazja do spotkania instytucji, które działają w bezpośrednim otoczeniu biznesu.

Malborski Mistrz Biznesu to wspólne przedsięwzięcie włodarzy Malborka i gminy Malbork, ale także Rady Gospodarczej działającej przy burmistrzu. Wszyscy zainteresowani spotkali się w piątek (9 września) w Karwanie, by docenić firmy, które w ubiegłym roku mogły pochwalić się sukcesami gospodarczymi.

Jak to burmistrz kiedyś pokazał w jednym z filmów reklamowych, pierwszymi inwestorami w Malborku byli Krzyżacy, a zamek był pierwszą tak udaną inwestycją w mieście – żartował Jarosław Filipczak, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Burmistrzu Miasta Malborka, witając gości.

Jak przyznał, inwestorzy to zawsze świetna reklama Malborka.
- Wartość ubiegłorocznych inwestycji firm zgłoszonych w kategorii Inwestor Roku 2021 to łącznie 65 mln zł – wyliczył Jarosław Filipczak. - A przecież inwestuje wiele firm, a nie zgłasza się do konkursu, jak choćby Cukrownia Malbork.

2021 r. był trudny dla firm, ale odnosiły sukcesy

Nie da się ukryć, że rok 2021 był kolejnym trudnym rokiem, z jakim muszą radzić sobie firmy.

To był nieciekawy rok dla przedsiębiorców z Polski, Malborka, ale i trudny okres dla samorządowców. Musieliśmy nauczyć się zupełnie innego zarządzania firmami. Kolejne sygnały, które przyszły po pandemii, to wojna w Ukrainie, ale i kryzys energetyczny – wyliczał szef Rady Gospodarczej.

Choć jest ciężko, to ludzie biznesu zaciskają zęby i idą do przodu. Chcą też chwalić się swoimi osiągnięciami, ale i być chwalonymi.
- Na sali jest bardzo dużo osób, które są z nami rokrocznie, ale dołączają do nas kolejni, z czego jesteśmy zadowoleni i dumni – przyznała Patrycja Kozłowska, kanclerz kapituły konkursu Malborski Mistrz Biznesu.

Choć to konkurs, to mimo wszystko nie chodzi w nim wyłącznie o rywalizację, bardziej docenienie czyjejś konsekwentnej pracy w dążeniu do celu. Dlatego o tytuł Mistrza Biznesu na jednakowych prawach mogą ubiegać się firmy z Malborka i gminy Malbork. Na co dzień niby dzieli je granica, ale nie zawsze ma ona wielkie znaczenie.

Samorządy są dwa, ale miasto i gmina tworzą jeden organizm gospodarczy, dlatego my też, tworząc zasady konkursu, uznaliśmy że powinien dotyczyć wszystkich przedsiębiorców – przyznał Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Jak przyznał, to właśnie firmy są pierwszoplanowymi aktorami, którzy podczas gali będą odbierać gospodarcze „Oskary”.
- Ale na co dzień potrzebni są także ci, którzy wspierają biznes, którzy działają na jego na rzecz, wspomagając firmy w kwestiach finansowych, logistycznych, inwestycyjnych, terenów, realizacji. Jest ich wiele – mówił włodarz, kłaniając się przybyłym przedstawicielom wielu podmiotów działających w otoczeniu przedsiębiorców.
Jak stwierdził burmistrz, powinszowania należą się przede wszystkim tym, którzy zostali wyróżnieni za ubiegły rok.

Ale chcę złożyć gratulacje wszystkim przedsiębiorcom, a właściwie podziękowanie za ten trudny rok, za to, co robicie dla naszych małych ojczyzn, za działania, które realizujecie – podsumował Marek Charzewski.

Burmistrz przypomniał również, że podczas ubiegłorocznej gali też była okazja do podsumowań. Wówczas wszyscy z nadzieją spoglądali na kolejne miesiące, spodziewając się, że będą łatwiejsze. Trudno jednak w to uwierzyć, obserwując obecne realia.

Ktoś kiedyś powiedział, że jest starożytne chińskie błogosławieństwo: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Nie jest ani starożytne, ani chińskie, a na pewno nie jest błogosławieństwem, bo te „ciekawe czasy” oznaczają dużą niepewność – przyznał burmistrz Charzewski.

Tego sformułowania, jak przytoczył włodarz, użył angielski polityk, Joseph Chamberlain, który w swym przemówieniu wygłoszonym w 1898 r., powiedział: "Zgodzicie się, że żyjemy w interesujących/ciekawych czasach; nie pamiętam czasów, kiedy dzień po dniu dostarczano nam nowych powodów do obaw."
- Nam przyszło żyć w ciekawych czasach, co nas bardzo nie cieszy. Więc nietypowo życzę wszystkim: oby kolejne lata były nudne, spokojne, przewidywalne, byśmy mogli prowadzić swoje działalności w różnych sferach bez niepokojów o to, co spotka nas za chwilę – podsumował swoje wystąpienie Marek Charzewski.

Malborski Mistrz Biznesu 2021. Nominacje i tytuły

Ogłaszanie laureatów konkursu dla malborskich przedsiębiorców rozpoczęło się od kategorii Debiut Roku 2021. Nominowani byli:

 • Kwiaciarnia Badyle i Tyle, Paulina Hnat
 • Fundacja AS – Centrum Rozwoju Dzieci, Tomasz Wysocki
 • Fundacja Ciekawa, Monika Jaworska-Tomaszkiewicz
 • Pink Factory, Marta Koźbiał
 • Wind-Dam, Filip Piórkowski

Statuetkę Mistrza Biznesu odebrała Marta Koźbiał, założycielka firmy, która… szyje na miarę ubranka dla psów.

Chciałam podziękować za to wspaniałe wyróżnienie. Dziękuję moim najbliższym, moim klientom, bo to dzięki nim moje marzenia się spełniają, wszystkim tym, którzy są ze mną i dzięki temu mogę realizować moje szalone pomysły i projekty – mówiła Marta Koźbiał.

W kategorii Mecenat Roku 2021 nominowano dwie firmy: Leier Polska S.A. Zakład Malbork oraz Przedsiębiorstwo Budowlano-Remontowe Przyszłość Piotra Wysockiego. Laur odebrał Wilhelm Hipsag z firmy Leier.

Brak mi słów, wszystkiego się spodziewałem, ale nie czegoś takiego. Bardzo dziękuję. Niedawno skończyłem 70 lat, to dodatkowy prezent – mówił wzruszony Wilhelm Hipsag.

Ważną kategorią jest Inwestor Roku 2021. Zgłoszeni zostali:

 • Prino-Plast sp. z o.o. JV Produkcja Artykułów Higienicznych, która może pochwalić się oddanym w ubiegłym roku do użytku czterogwiazdkowym hotelem z 72 pokojami i zapleczem konferencyjnym dla 500 osób. Poniesione nakłady to 40 mln zł.
 • "Centrex" Patryk Wdowicz i Wspólnik sp. j., która wybudował kompleks obsługi turystów z parkingiem na 300 miejsc za blisko 11,7 mln zł.
 • EM-ALU sp. z o.o. za budowę zakładu produkcyjnego specjalizującego się w stolarce okiennej, która trafia głównie na rynek skandynawski. Nakłady to 9,8 mln zł
 • Indywidualna Praktyka Lekarska Lekarz Stomatologii Robert Karamon za nowy budynek na usługi medyczne na pl. Słowiańskim. Wartość inwestycji to 2,1 mln zł.

Nagrody i statuetki Mistrza Biznesu tym razem były dwie: dla Prino-Plastu i EM-ALU.

Nasz czterogwiazdkowy hotel był bardzo długo oczekiwany. I nareszcie 31 maja 2021 r. otrzymaliśmy zaświadczenie, że mamy prawo obiekt użytkować. Jest ważne, że inwestycja jest zakończona, ale też to, że w kolejnych latach będzie promować Malbork i w kraju, i za granicą – stwierdziła Maria Prior-Nowak po odebraniu nagrody.

- Okazuje się, że Malbork jest miastem wyjątkowo przyjaznym dla biznesu, to mogę powiedzieć każdemu z czystym sumieniem. Urząd Pracy to też jest coś ponad przeciętną zdecydowanie – chwalił Andrzej Szczepanik z EM-ALU.

Była także nagroda za Sukcesję Roku 2021 r. dla firmy Royal MW sp. z o.o. sp. k.. Zaszła tam zmiana pokoleniowa, bo wartę u steru przedsiębiorstwa przejął Wojciech Kuzikowski od rodziców: Małgorzaty i Witolda Kuzikowskich.
- Dziękuję rodzicom za wspólną pracę i zaufanie – przyznał Wojciech Kuzikowaski.

Oddaję firmę synowi który bardzo, bardzo dobrze się spisuje i duże są efekty jego pracy – chwaliła następcę Małgorzata Kuzikowska.

Bardzo dobry esemesowy wynik padł w głosowaniu na Fachowca Roku 2021. Oddano ponad 700 głosów, dwa razy więcej niż w poprzedniej edycji, jak wspomniał Piotr Piesik, prowadzący galę.
Nominowani byli:

 • Anna Błaszak Anna, Dietana - Poradnictwo Dietetyczne,
 • Danuta Chanas, Zakład Usługowy - Krawiectwo,
 • Beata Grudziecka, Ceramika Malborska,
 • Paulina Hnat, Kwiaciarnia Badyle i Tyle,
 • Bogdan Mąder, Oddział Przewodnicki PTTK Malbork,
 • Dominika Poprzeczka, Klinika Włosa by Dominika Poprzeczka,
 • Piotr stanowicki, Stanek - Elektromechanika Pojazdowa,
 • Anna Sturlis, Dentysta Malbork - Stomatologia Sturlis,
 • Ludmiła Szewczyk, Forever Nails,
 • Edyta Zielińska, Chocolate Malbork.

Statuetka i tytuł Fachowca Roku 2021 trafiła do Bogdana Mądera.
- Bardzo dziękuję, nie spodziewałem się. Już sama nominacja była dla mnie ogromnym i zaskoczeniem, i wyróżnieniem – przyznał nagrodzony.

Do rywalizacji o tytuł Firma Roku 2021 przystąpiły dwie firmy: Sunparadise sp. z o.o. z branży budowlanej oraz PHU Malnaft z branży paliwowej.
Członkowie kapituły zdecydowali, że nagrodę otrzyma Sunparadise. Dostał też miejski rower od producenta, firmy Folta.

Jeżeli chodzi o rower, to trafi na cele charytatywne, nie spodziewałem się takiej nagrody. Działamy od wielu lat na rynku fasad, okien, drzwi oraz ogrodów zimowych. Ale stawiamy czoła przeciwnościom losu, których ostatnio nam wszystkim nie brakuje. Staramy się bardzo blisko współpracować z władzami miasta i dzięki temu jesteśmy aktywnym podmiotem w różnych lokalnych inicjatywach. Malbork to mojej i państwa miasto i wszyscy powinniśmy dbać o jego rozwój. Nagrodę dedykuję wszystkim pracownikom, bo to oni są największą wartością tej firmy i dzięki nim mogę odbierać tę nagrodę – podkreślił Tomasz Ganczewski.

Urząd Marszałkowski, PSSE i nagrody dodatkowe

Były też nagrody specjalne. Odebrali je przedstawiciele Urzędu Marszałkowski Województwa Pomorskiego za dofinansowanie malborskiego projektu rewitalizacyjnego z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 14 mln zł oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o.

Śledzimy od dawna sukcesy Malborka i wspaniałe wydarzenia. Jest to dowodem dostosowania się do zmian. Malborski Mistrz Biznesu to jedna z nielicznych nagród subregionalnych, która się rozwija. Oczywiście, nie mogę wspomnieć o głównych bohaterach gali, bo to państwo budujecie markę gospodarczą nie tylko Malborka, ale całego regionu – mówił Ludwik Szakiel z Urzędu Marszałkowskiego.

PSSE też bardzo zadowolona.
- Współpraca Strefy z miastem trwa od 19 lat, bo wówczas utworzono pierwszą strefę w Malborku. Współpracujemy też korporacyjnie, miasto jest jednym z udziałowców PSSE. Widzę na sali, że wielu przedsiębiorców działających na podstawie zezwoleń strefowych zostaje laureatami konkursu. Mam nadzieję, że kolejne podmioty będą mogły korzystać ze strefowego wsparcia – mówił Jacek Formela z PSSE.

Były też nagrody dodatkowe. Otrzymali je:

 • Centrum Edukacji Zawodowej, kiedyś znany jako warsztaty Zespołu Szkół Technicznych, od 20 lat to samodzielna jednostka.
 • Akademia Nauczania prowadzona przez PPH Rarytas J. i R. Markowscy sp. j., która zrealizowała projekty za ponad 40 mln zł, wspierając mieszkańców i ich pozycję na rynku pracy.
 • Brapol. Reklama, Poligrafia.

Nie przypuszczałem, że jestem tak rozpoznawalny. W firmie nie tylko ja jestem ważny, ale cała załoga, bo bez niej nie byłoby tego sukcesu – przyznał skromnie Janusz Politowski, właściciel Brapolu.

Łącznie w tej edycji nominowanych było 29 firm. Znacznie więcej było sponsorów, bo aż 38.
- To nie chodzi o to, by zdobyć jednego sponsora, ale by klimat dla przedsiębiorców budowali oni sami. Wszystkie rzeczy, które są wytworzone na potrzeby konkursu, tworzą malborskie firmy. I to jest wielką wartością. To było moje marzenie i ono się spełniło – podsumował Jarosław Filipczak.
To była siódma edycja Malborskiego Mistrza Biznesu prowadzonego w podobnej formule.

Poznaliśmy przez ten czas 204 podmioty gospodarcze z Malborka i gminy Malbork. W mieście jest zarejestrowanych ponad 4000 podmiotów. Zapraszam kolejne firmy w kolejnych latach, byśmy mogli się poznać – mówił Zbigniew Charmułowicz z Urzędu Miasta Malborka.

- Jesteście solą ziemi malborskiej, ale ktoś, kto zetknął się z biznesem wie, co to znaczy go prowadzić. Życzę, by następne miesiące i lata były trochę lżejsze – zwrócił się do przedsiębiorców senator Leszek Czarnobaj.

Atrakcją tegorocznej gali były Bursztynki z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, które wraz z instruktor Celiną Pacanowską przebrane za złote Hermesy witały gości. Na scenie zaprezentowali się za to młodzi artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Malbork” działającego w Klubie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego pod kierunkiem Anetty Ciok.

Malborski Mistrz Biznesu 2020. Tytuły zostały przyznane podc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Apple

Apple MacBook Pro 13,3"/M2/8GB/256GB/macOS Space Gray (MNEH3ZEA)

26 649,72 zł6 220,99 zł-77%
miejsce #2

ASUS

Asus E510 15,6"/N4020/4GB/128GB/Win11 (E510MA-BR580WS)

2 151,27 zł1 299,00 zł-40%
miejsce #3

Apple

Apple MacBook Pro 16,2"/M1 Pro/16GB/512GB/MacOS (MK183ZEA)

16 499,00 zł11 699,99 zł-29%
miejsce #5

Acer

Acer Aspire 3 15,6"/i5/8GB/512GB/Win10 (NX.ADUEP.001)

2 090,00 zł1 999,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Jak ważna jest technologia i bezpieczeństwo w pracy zdalnej

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie