Nasza Loteria

Malborskie obchody 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. "Już na zawsze te 63 dni będą symbolem walki o Polskę"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Wideo
od 16 lat
Kwiaty złożone w trzech miejscach pamięci i widowisko muzyczno-historyczne „Warszawa '44” - to malborskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Burmistrz Malborka Marek Charzewski mówił o ważnej lekcji, którą dali nam powstańcy i o której trzeba wciąż pamiętać.

Powstanie Warszawskie - symbol odwagi, poświęcenia i walki o wolną Polskę

Obchody 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w Malborku od uroczystości pod Pomnikiem Armii Krajowej. Najpierw uczestnicy wsłuchali się w dźwięki syren alarmowych, które rozległy się o godz. 17.

- 79 lat temu to też był wtorek. Zgodnie z rozkazem generała Tadeusza Bora-Komorowskiego o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie. Powstanie, które było największą akcją zbrojną w okupowanej przez hitlerowców Europie, akcją zbrojną podziemia. Polskie Państwo Podziemne, które powstało pod koniec września 1939 roku, prowadziło z okupantem walkę konspiracyjną. 1 sierpnia 1944 r. przekształciła się ona w walkę otwartą. Była to walka bardzo trudna, bo z wrogiem o wiele bardziej licznym, znakomicie uzbrojonym i bezwzględnym. Dowódcy powstania, analizując sytuację na froncie, przewidywali, że potrwa ono kilka dni. Okazało się, że było to krwawych dziewięć tygodni - mówił Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

ZOBACZ TEŻ: Inscenizacje historyczne organizowane w Malborku w kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego

W ciągu 63 dni powstania życie straciło około 200 tysięcy naszych rodaków. Burmistrz przypomniał, że w tej tragicznej liczbie najwięcej było ludzi młodych i cywilnych mieszkańców stolicy.

Wynikało to z rozkazu Himmlera, który nakazał rozstrzeliwać wszystkich pojmanych powstańców, nakazał rozstrzeliwać ludność cywilną, kobiety, dzieci i nakazał zniszczyć Warszawę, która po zakończeniu powstania w 85 procentach była gruzowiskiem – kontynuował Marek Charzewski.

I dodał, że "już na zawsze te 63 dni Powstania Warszawskiego będą symbolem odwagi, symbolem poświęcenia, symbolem walki o wolną i niepodległa Polskę". Burmistrz mówił również, że powstańcy przekazują nam ważną lekcję. Wynika z niej, że w walce o Ojczyznę różnice nie są ważne.

Włodarz poprosił, by wziąć sobie do serca swoisty testament powstańców, wśród których byli ludzie o różnych poglądach, różnych wyznań, ale w walce o Ojczyznę różnice nie miały znaczenia.

Pamiętajmy o szacunku dla drugiego człowieka, niezależnie od jego poglądów, wyznania czy narodowości. Pamiętajmy o tym, że jedność i współpraca zawsze jest pomocna Ojczyźnie. I pamiętajmy o tym, że miłość istnieje zawsze – dodał Marek Charzewski, nawiązując do hasła 79 rocznicy, które brzmi właśnie: „Miłość istnieje zawsze”.

„Warszawa '44” w Sklepach Cynamonowych w Malborku

Sprzed Pomnika Armii Krajowej uczestnicy przenieśli się pod kamień upamiętniający „żołnierzy wyklętych” i następnie pod obelisk na Skwerze ZHP, by i tam złożyć kwiaty. Ostatnim punktem obchodów było widowisko „Warszawa '44” w Sklepach Cynamonowych z elementami rekonstrukcji historycznej oraz koncertem polskich piosenek wojennych i powstańczych.

Część muzyczna rozpoczęła się od utworu „Warszawo ma”, który na skrzypcach wykonała Zofia Sączawa. Następnie wystąpiła Kociewska Orkiestra Dęta „Torpeda” z Tczewa, której towarzyszyły wokalistki Zespołu Pieśni i Tańca „Frantówka”. Niestety, wydarzenie storpedowała pogoda, ale wykonawca i publiczność stawili czoło ulewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto